Nováčkem soutěže byli fotbalisté Nového Města na Moravě. To se ve třetí lize rozhodně neztratilo, přesto se před posledním kolem zdálo jisté, že soutěž neudrží. Senzační výhra v Kroměříži však Vrchovinu v MSFL udržela!

„Myslím si, že se stal zázrak. Vyhráli jsme nad Kroměříží, která měla pomalu nejlepší sezonu v MSFL. Navíc v náš prospěch nastal i souběh dalších zápasů. Stalo se prostě něco mimořádného,“ zářil po posledním utkání kouč Vrchoviny Richard Zeman.

Lepší chvíle s horšími střídali o patro níž, v moravskoslezské divizi D, hráči Velké Bíteše a Žďáru nad Sázavou. U druhých jmenovaných vsadili především na vlastní líheň, z tohoto pohledu je umístění v první pětce soutěže vlastně solidním vysvědčením. Velká Bíteš v zimě přivedla na trenérský můstek velké jméno v podobě ikony brněnského fotbalu z přelomu tisíciletí Marka Zúbka. Jeho rukopis se začal výrazně projevovat v závěru ročníku.

„Stále tvrdím, že pro nás není klíčovým faktorem konečné umístění v tabulce. Chci po hráčích především to, aby na hřišti předváděli fotbal, ale také pracovali zodpovědně směrem do defenzivy. Pokud se toto mužstvo v létě vhodně doplní, může se v příští sezoně měřit s těmi nejlepšími,“ je přesvědčený třiačtyřicetiletý kormidelník.

Návrat po dvouch letech

Nejvyšší krajská soutěž letos našla svého krále především v průběhu jarních odvet. Podzimní část překvapivě opanovala Ledeč nad Sázavou, které vyšel také start do druhé poloviny sezony. Jenže závěr soutěže ovečkám trenéra Zdeňka Jungvirta vůbec nevyšel a nakonec skončili až třetí za druhým Pelhřimovem.

Výborné jaro katapultovalo do pozice krajského přeborníka fotbalisty Bystřice nad Pernštejnem. Ti se mohli spolehnout na nejlepší defenzivu soutěže, ale také na stabilní výkony největších opor na čele s útočníkem Milošem Prášilem. Právě jeho střelecká forma ze závěru soutěže klubu z města u středověkého hradu Pernštejna moc pomohla.

„Po podzimu jsme měli pouze 26 bodů, plánem jich přitom bylo třicet. Ale na jaře jsme předvedli takovou jízdu, jakou dlouho nepamatuji. Od výhry v derby nad Novou Vsí už jsem postupu věřil,“ těšilo trenéra Bystřice Oldřicha Veselého.

„Jsem rád, že jsme to letos vykopali, zvlášť po tom, kdy jsme loni postup z druhého místa odmítli. Tehdy se to některým nelíbilo, ale chtěli jsme tu soutěž vyhrát, je to úplně něco jiného,“ vysvětluje Oldřich Veselý, který již přemýšlí nad posílením mužstva.

S přeborem se po dvou sezonách loučí Košetice, ale v Přibyslavi a především v Třebíči budou muset před novou sezonou hodně pracovat. Ten nejhorší třebíčský scénář se nenaplnil, třetí sestup v řadě se nekoná, ale výkonnostní krize rozhodně zažehnaná není. Možná i proto se ještě před ukončením této sezony vedení HFK rozhodlo s Vladimírem Hekerlem na ukončení jeho působení, s výhledem na další sezonu pak na poslední kola přišel Petr Kylíček starší.

„Nebude jednoduché dát tým dohromady, do kupy se musí dát celý klub. To ale nejde udělat přes den. Máme však velkou kliku, že letos sestupuje z krajského přeboru jen jeden tým. Díky divizi. Příští sezonu to ale bude taky těžké, hrát ve čtyřicetitisícovém městě I. A třídu? To by byla ostuda,“ dobře ví zkušený trenér.

Měřín se dočkal

Nováčky nejvyšší krajské soutěže by měly být kluby z Bedřichova a Šebkovic. Naopak už druhý sestup v řadě museli spolknout v Jaroměřicích nad Rokytnou. Ty loni po deseti letech sestoupily z krajského přeboru a jejich pád se nezastavil ani v I. A třídě. Spokojenost s ročníkem asi nebude panovat ani v Nových Syrovicích, které se také musí poroučet o patro níž.

Ve východní skupině I. B třídy letos hrály prim kluby ze Žďárska. Postup si totiž vybojoval druhý nováček z Počítek a také vítězný Měřín. Ten si už na podzim vypracoval výrazný náskok, který na jaře s přehledem udržel.

„O našem postupu rozhodly dva faktory, skvělý podzim a extrémní vyrovnanost soutěže. V I. A třídě chceme těžit z euforie, věřím, že bychom měli hrát střed tabulky,“ řekl kouč Jiskry Karel Kružík.

Pád do okresního přeboru měl již nějakou dobu jistý poslední Rantířov, spolu s ním se po deseti letech působení loučí s krajskými soutěžemi i ve Štěpánově.

„Je to velká škoda, věřil jsem, že se nám I. B třídu podaří zachránit. Myslím si, že po fotbalové stránce jsme na tom nebyli hůř, než ostatní mančafty, ale srážela nás slabá koncovka,“ povzdychl si po sezoně kouč Železářů Milan Jiránek.