Je dobojováno. Čest vítězům, sláva poraženým. Sestup fotbalistů Kroměříže z druhé nejvyšší soutěže pořádně ovlivnil osud řady klubů na Vysočině. Díky němu se totiž o jeden navýšil počet sestupujících z moravskoslezské divize skupin D, E a F. Právě na to doplatil nováček z Pelhřimova, který se tak po jediném roce vrací zpět do krajské soutěže. Tam jej doprovodí rovněž Stará Říše.

Hráči FK Maraton potřebovali v posledním kole zdolat Velkou Bíteš, pokud by se jim to povedlo tříbrankovým rozdílem, mohli slavit záchranu. Jenže místo toho se zrodila pouze remíza 3:3, která nováčka čtvrté ligy odsoudila k sestupu.

V krajském přeboru bylo už před posledním kolem rozhodnuto o postupu Fotbalové školy Třebíč. V divizi tak bude v nadcházejícím ročníku působit rovných deset mančaftů z Kraje Vysočina, o jeden méně než v právě skončené sezoně.

Elitní krajskou soutěž letos opustily hned tři kluby. O osudu rezervy Velkého Meziříčí už bylo nějaký ten pátek jasno. Zamotaná byla situace ohledně jmen dalších dvou týmů, protože v ohrožení byl kvartet mužstev. Z obtížné situace nakonec „vybruslily“ další dvě rezervy, béčka Žďáru i Nového Města se díky výhrám v posledním kole představí v přeboru i v další sezoně. Naopak na I. A třídu si budou muset opět zvykat v Ledči nad Sázavou a Žirovnici.

Nově je nahradí Pohled, který si odbude historickou premiéru mezi krajskou smetánkou, a fotbalisté Šebkovic. Naopak do nejnižší krajské soutěže zamířila hned pětice mužstev. Jedním z nich je také HFK Třebíč, rozdíl mezi dvěma kluby z druhého největšího města kraje tak bude najednou činit propastné tři úrovně.

Z I. B třídy tradičně postupují dva nejlepší mančafty z každé skupiny. Letos to ale neplatí tak doslova, protože v áčku odmítl postup vítězný Nový Rychnov, kterého nahradil třetí Batelov. „Nový Rychnov postup do I. A třídy odmítl s tím, že chce dál působit v I. B třídě,“ sdělil sekretář Krajského fotbalového svazu Vysočina Roman Šoukal.

Doslova jako pohroma pro rezervní celky pak vypadá pohled na sestupující týmy z nejnižší krajské soutěže. Ze zmíněného půltuctu jsou totiž hned čtyři béčka. Ty budou v ročníku 2024/2025 působit „jen“ v okresním přeboru.

MS DIVIZE D
SESTUP – Stará Říše, Pelhřimov

KRAJSKÝ PŘEBOR
POSTUP – FŠ Třebíč
SESTUP – Velké Meziříčí B, Ledeč nad Sázavou, Žirovnice

I. A TŘÍDA
POSTUP – Pohled, Šebkovice
SESTUP – Štoky, Třešť, HFK Třebíč, Kouty, Náměšť nad Oslavou-Vícenice

I. B TŘÍDA
POSTUP – Telč, Batelov (Nový Rychnov), Vladislav, Nedvědice
SESTUP – Světlá nad Sázavou B, Bedřichov B, Antonínův Důl, Slavoj Polná B, Radešínská Svratka, Stará Říše B