Jak to vypadalo, když fotbal hráli naši dědové?
historickém speciálu Deníku se dozvíte, kde narazila Sparta nebo Slavia, kde vyrostly hvězdy a přečtete si příběhy zapomenutých hrdinů. Od středy 17. března až za Velikonoce každý den nový článek.

V Hlinsku se hrál v roce 1980 krajský přebor, kromě něho se ale udál velkolepý mač, na který se vzpomíná dodnes. Hlinečtí po postupu do celostátní části poháru dokázali nejprve přejít výsledkem 2:1 přes Transportu Chrudim, dále si poradili s divizním Prostějovem 2:0 a velkou senzací bylo vítězství nad druholigovým Třincem v poměru 2:1. Ta největší bomba však měla ještě přijít. Los totiž v osmifinále poslal na východ Čech úřadujícího mistra ČSSR s pěticí reprezentantů v sestavě - Baník Ostrava!

„Zápas s Třincem nám ukázal, že se dokážeme měřit s kýmkoli. Na Baník jsme se neskutečně těšili, v tu dobu hrál velmi bojovný a ne tolik technický fotbal,“ vzpomíná na momenty před samotným duelem tehdejší hrající trenér František Jůn.

Vítězové jubilejního padesátého ročníku Perleťového poháru v Žirovnici.
Berger kouřil na záchodě, pořadatelé museli hřiště vysoušet pomocí látky

První šok přišel ještě před úvodním hvizdem. Na hráče čekalo celkem pět tisíc fanoušků. „Moment, kdy jsme vyšli z kabin a viděli takové množství diváků, byl úžasný. Měl jsem mrazení v zádech. Větší návštěvu jsme čekali, to rozhodně, ale tohle ani náhodou,“ přiznal následně dlouholetý předseda FC Hlinsko. „Fandili nám všichni. Dorazili zástupci z jiných klubů, z Vysokého Mýta, z Lanškrouna a všichni nám přáli,“ usmívá se při vzpomínkách.

Utkání od úvodního hvizdu muselo nacpaný stadion v Hlinsku bavit. Celek o čtyři ligy níže s předním českým mužstvem nezaostával, technické nedostatky vyrovnal bojovností a nasazením .A to neslo ovoce. Hlinsko se v průběhu utkání dokonce dostalo do vedení zásluhou Ročňáka a od vítězství v řádné hrací době dělily domácí tým jen vteřiny. „Dostali jsme gól v poslední minutě po sporném rohu, kdy se to tam zvláštně odráželo,“ popsal vyrovnání Baníku Jůn. V následném prodloužení branka nepadla, Hlinsko zvládlo i třicet minut navíc. „Byli jsme fyzicky velmi dobře připraveni, to třeba dnes u týmů v krajském přeboru či v divizi nevidím. Zvládali jsme s reprezentanty běhat i celé prodloužení,“ chválil své bývalé svěřence i po čtyřiceti letech od zápasu hrající trenér František Jůn. Nervy drásající duel tak musely rozhodnout až pokutového kopy.

Minout za peníze? Neblázni

Drama vrcholilo. Střelci se v penaltovém rozstřelu dlouho nemýlili. František Jun šel na řadu za stavu 4:5 z pohledu Hlinska, ještě před jeho penaltou došlo k zajímavému úkazu.

V dané době bylo normální, že se vybrané vstupné z utkání dělilo na obě strany. V případě pohárového zápasu Hlinska s Ostravou se jednalo přibližně o částku 150 tisíc. Nabídka, která měla před desátou penaltou rozstřelu Juna rozhodit zněla jasně: „Kopni to vedle a peníze vám necháme,“ předložil krátce před kopem ponuku kapitán Baníku Radimec. Hrající kouč Hlinska však přispěchal s pohotovou odpovědí: „Koukni na ty tisíce lidí, neblázni.“ A rozhodit se nenechal. Proměnil, vyrovnal a o dvě série později mohl se svými spoluhráči slavit skvělý zákrok hlineckého brankáře Mrázka, který v součtu s poslední proměněnou penaltou z kopačky Miroslava Boušky znamenaly vysněný postup do čtvrtfinále poháru. „Lidi vtrhli na hrací plochu, byla to fantazie. Byl jsem na kluky hrdý. Nebáli jsme se, nikdo se z reprezentantů a ligových hráčů nepodělal,“ děkoval pyšný trenér.

Václav Jemelka
Jak reprezentační stoper Jemelka v Uničově zvedal vlajku a vyrůstal "na plácku"

Hlinsko tak před více jak čtyřiceti lety vyřadilo z poháru Baník Ostrava a jako jediný celek z krajského přeboru v šedesátileté historii poháru postoupilo až mezi osm nejlepších. A jak nakonec pohárová cesta snů pro Hlinsko pokračovala? Ve čtvrtfinále se celek Františka Jůna dočkal dalšího významného souboje s předním českým týmem – Duklou Praha. I zde výrazně kousal. Zápas opět došel do prodloužení, v něm však Hlinečtí s favoritem padli po výsledku 1:2. I přesto zůstane Hlinsko nesmazatelně zapsáno v historii pohárové soutěže.

„Byla to obrovská senzace a především neskutečný zážitek pro kluky a přítomné diváky,“ uzavírá pamětník František Jůn.

Jako na Matějské

Proměněná rozhodující penalta, která znamenala vyřazení ostravského Baníku, spustila na stadionu v Hlinsku obrovskou euforii. Pět tisíc přítomných fanoušků se vyvalilo na hrací plochu a oslavovalo hlinecké hráče. „Lidi vtrhli na hřiště a na ramenou nás odnesli do kabin. Neskutečný zážitek, na který nikdo z nás nezapomene do konce života,“ vzpomíná na postupovou radost Hlinska proti československému mistrovi hrající trenér František Jůn.