Podle informací z prostředí fotbalové asociace zlomil rozhodčím vaz kvalifikační zápas druhého předkola Evropské konferenční ligy mezi RFS Riga a Sabahem v Lotyšsku. Delegáti v Rize (jeden z Bulharska, druhý z Malty) měli své nadřízené z UEFA informovat, že den před zápasem pili dva arbitři z Česka alkohol. 

Orel vše potvrdil, agentuře ČTK řekl, že si dali jedno pivo.

„Rozhodčí porušili interní nařízení a etický kodex rozhodčích pro profesionální soutěže. Komise rozhodčích k věci a přijatému opatření nebude poskytovat další vyjádření,“ uvedla komise v prohlášení na internetových stránkách FAČR.

Etický kodex rozhodčích je novinkou pod vedením nového předsedy Libora Kovaříka od nové sezony. Je to soupis zásad chování sudích v soutěžích před zápasem, v jeho průběhu i po skončení. Porušení tohoto kodexu je bráno jako disciplinární prohřešek.

Pivo den před zápasem

Rozhodčí Pavel Orel měl naposledy na starost řízení nedělního utkání třetího ligového kola mezi Slavií a Zlínem (2:1). „Prosím Komisi rozhodčích, aby transparentně vysvětlila fanouškům svoje poslední kroky. Takhle fotbal opravdu nemůže fungovat,“ reagoval na twitterovém účtu slávistický šéf Jaroslav Tvrdík.

„Rozhodnutí se týká mé účasti v rámci utkání Evropské konferenční ligy mezi RFS Riga a Sabah Baku, na které jsem byl s kolegy delegován před dvěma týdny. Připouštím, že jsem den před výše zmíněným utkáním, po příjezdu před obědem, vypil jedno pivo v hotelu, v němž jsme byli ubytováni,“ vysvětlil Orel.

„Tuto skutečnost delegát utkání zmínil v následném reportu zmíněného utkání. Komise rozhodčích FAČR věc vyhodnotila tak, že jsem porušil etický kodex rozhodčích pro profesionální soutěže. Považuji vzniklou situaci za nešťastnou, nicméně rozhodnutí je plně v kompetenci komise rozhodčích FAČR,“ pokračoval Orel.

Zarážející na případu je fakt, že Orel působil na mezinárodní scéně od roku 2016, ale loni byl z prestižní listiny vyřazen tehdejším šéfem tuzemské komise rozhodčích Radkem Příhodou. Prý kvůli výkonnosti. 

Bezprostředně po svém návratu mezi elitu však dopískal. Jak v Evropě, tak v Česku.