Teď je z talentovaného stopera Mladé Boleslavi důležitá postava reprezentace do 21 let na evropském šampionátu v Nizozemsku. I Kopic přispěl k tomu, že čeští mladíci při pondělní bezbrankové remíze s Anglií v prvním zápase skupiny B zkrotili obávané kanonýry z Premier League.

„Těžko říci, jestli to byl můj životní zápas. Každopádně jsem rád, že se nám to povedlo jako týmu. Člověku hned stoupne sebevědomí," uvedl na setkání s novináři jednadvacetiletý zadák. „Pevně věřím, že v dalších zápasech na tenhle zápas navážeme a budeme se dál zlepšovat," doufal odchovanec humpoleckého fotbalu.

Ještě na začátku ledna by jej asi stěží napadlo, že se na mistrovství Evropy vůbec dostane. Kopic byl odstavený na vedlejší koleji ve sparťanské rezervě, kam loni v létě zamířil z Jihlavy. „Přivedl si mě trenér Griga, a když ho pak vystřídal pan Bílek, tak si přivedl své hráče a mně asi tolik nevěřil," uvažoval Kopic nad tím, proč ve Spartě nikdy nedostal ligovou šanci. „Ale jasně jsem věděl, že ze třetí ligy se na mistrovství dostat nemůžu," vzpomínal Kopic, který v jednadvacítce dostal první šanci loni v červnu na turnaji ve francouzském Toulonu.

Když český tým odjížděl na evropský šampionát, v Kopicovi hlodaly pochybnosti. Mladým Čechům totiž vůbec nevyšla příprava, od druholigového Hradce Králové a třetiligových Bohemians Praha dostali dohromady sedm branek.

"Přece jenom jsme nehráli s takovým nasazením, měli jsme v hlavě, aby se nikdo nezranil. Naopak proti Anglii jsme k tomu přistoupili úplně jinak. Byli jsme hlavně mnohem zodpovědnější," vysvětloval Kopic možné příčiny nepovedených duelů před mistrovstvím. "Nechtěli jsme Angličanům dát moc prostoru, protože když se rozběhnou, jsou těžko k zastavení. Chtěli jsme je co nejrychleji a také co možná nejčistěji atakovat, což se nám podařilo," pochvaloval si Kopic.

Ten si hned všiml, jak českému týmu vzrostlo sebevědomí. I když po bezbrankové remíze "lvíčata" litovala dvou spálených velkých příležitostí či nastřelené tyčky, nakonec si i Kopic oddechl, že anglický záložník Lita tři minuty před koncem neproměnil penaltu. "I tak je remíza dobrým vstupem do turnaje. Snad se budeme zlepšovat dál," věřil Kopic.