„Myslím, že jsme ještě nebyli připraveni na to, abychom dotáhli předem vyřčený cíl do zdárného konce,“ prohlásil ředitel FC Vysočina Zdeněk Tulis po prohraném domácím zápase s Blšany.

Právě porážka s exligistou v 25. kole srazila postupové naděje Jihlavy téměř do suterénu.

Nepochopitelné rozdíly

První polovinu sezony se tým trenérské dvojice Milan Bokša, Josef Vrzáček také trápil, ale nakonec se vzchopil a šestizápasová vítězná šňůra mu pomohla utábořit se na druhé příčce podzimní tabulky.

„Mohli jsme nasbírat ještě minimálně o tři body víc a vzdálit se tak třetímu místu. Nicméně nakonec jsem spokojen,“ radoval se v polovině listopadu trenér Bokša.

Na jaře se ovšem jeho spokojenost a optimismus začaly velmi rychle vytrácet. V jednom zápase byla Vysočina schopna svého soupeře převálcovat a hned v tom dalším totálně propadla.

„Tohle jsem nedokázal pochopit. Absolutně mi to nešlo na rozum,“ kroutil hlavou jihlavský kouč.

Na jaře vyhrála Jihlava z patnácti utkání pouhých pět, v šesti odcházela z trávníku s bodem za remízu a ve čtyřech zbývajících okusila hořkost porážky. S jednapadesáti body obsadila v konečném hodnocení pátou příčku.

„Sice jsme nikdy předtím víc bodů v sezoně nezískali, ale samozřejmě převládá zklamání z nesplnění postupového cíle,“ povzdechl si Tulis. „Všechno jsme podřídili úspěchu, vytvořili jsme potřebné podmínky, a nakonec to stejně nevyšlo,“ dodal.

Trenér měl důvěru

Většina klubů by v průběhu sezony sáhla k odvolání trenéra, Jihlava ale nejprve rozdala pokuty a výměnu na trenérské lavičce udělala až teprve po posledním utkání.

„Kdybychom odvolali kouče dřív, dali bychom tím najevo, že za to může on. To ale není pravda, podle mě by si měli sáhnout do svědomí především někteří naši starší hráči. Klidně je můžu jmenovat. Jsou to, Vladyka, Kadlec, Rzeszoto, nebo třeba Faldyna,“ neskrýval rozhořčení ze zpackané sezony šéf FC Vysočina.

Příčin zpackané druholigové sezony je hodně

Důvodů, proč Jihlava ve druhé lize nekralovala, je mnoho. Trenér Milan Bokša (snímek vlevo) doplatil také na nevyrovnanost výkonů zkušených hráčů. Gólman Branislav Rzeszoto (snímek uprostřed) měl být jedním z klíčových mužů. Jenomže i on několikrát hrubě chyboval a nakonec se nešťastně zranil. Je paradoxem, že nejlepším mužem jihlavské sestavy byl po celou sezonu obránce - Ondřej Šourek (snímek vpravo).