Vyhlášením vítězů a oceněním nejlepších střelců začal úterní fotbalový losovací aktiv OFS Jihlavska, kterým se odstartoval nový ročník okresních soutěží kolem krajského města.

Zaměří se na pořadatele

„Hodnotila se sezona, zprávy STK a shrnovaly se přestupky, které nás v příštím ročníku nutí se více zaměřovat na diváky a špatnou organizátorskou službu,“ odhaluje náplň úvodu aktivu sekretář OFS Jihlavska Marie Sobotková.

Dalším tématem byly kontumace, kterých se nejvíce zrodilo v OP dorostu.

V úterý se stvrdil i příchod nového klubu na Jihlavsko. „Přivítali jsme mezi sebe Kněžice, které budou reprezentovat dva mužské týmy a jeden žákovský,“ prozrazuje Sobotková.

Končí dva týmy

O další příjemnější zprávu, která bude stvrzena až v příštím roce, se postaraly Dvorce. „Mají zájem hrát IV. třídu, ale bohužel nestihly registraci, takže se přihlásí až za rok,“ dodává.

Z fotbalové mapy naopak minimálně na rok mizí dva kluby. „Vílanec a KTS Jihlava se nepřihlásily,“ dodává.

Jeden z nejdůležitějších bodů programu aktivu, přidělení čísel, která určí los, problémy nepřinesl. „Myslím, že většina klubů je spokojená. Dbali jsme na to, aby to všem vyhovovalo,“ míní sekretář OFS. Soutěže mužů a starších žáků startují o víkendu 11. a 12. srpna. Dorostenci začínají o čtrnáct dní déle.

Přerod schválen

OFS Jihlavska avizoval změny v ročníku 2008/2009, které se už týkají i nadcházející sezony. Plánovaná reorganizace soutěží, která proběhne příští rok a byla v úterý schválena, se podepíše na postupech a sestupech.

„Do okresu postoupí více týmů, ale samozřejmě se to vyvine i od sestupujících z I. B třídy. Vše bude ošetřené tabulkou postupu a sestupu, kterou otiskneme v rozpisu mistrovských soutěží,“ nastiňuje Marie Sobotková.

O jaký přerod vlastně jde? „Okresní přebor se naplní na šestnáct týmů a ze zbývajících III. a IV. tříd se udělají tři rovnocenné soutěže A, B, C po asi dvanácti týmech,“ komentuje.

Využijí se svátky

Reorganizace vyvolala, i přes většinový souhlas, diskusi. „Vystoupily Polná a Janovice, že šestnáct týmů je hodně. Nezdála se jim hlavně dvě vložená kola, která budeme muset do losu vměstnat. V týdnu se prý těžko sejdou,“ odhaluje Sobotková protesty a vzápětí přidává reakci OFS. „My jsme oponovali tím, že se může hrát ve svátky a kdybychom hráli pouze se 14 týmy, tak by jich z okresu padalo strašně moc.“

Problémy nachystaly opět fotbalové naděje. Okresní přebor mladších žáků se nerozrostl a v soutěži budou stále pouze čtyři týmy. „Těch mladých je bohužel čím dál méně,“ smutní Sobotková.

OFS Jihlavska tak postupně začíná inklinovat k minifotbalu (7 hráčů + gólman), který už rozjeli na Třebíčsku. „Okresní přebor by zůstal, akorát by se hrála i druhá soutěž v minifotbalu,“ doplňuje.