Roman Kučera převzal třetiligovou juniorku FC Vysočina po Tomáši Jansovi a nyní „bojuje“ se svými svěřenci, kteří se snaží pochopit jeho trenérskou filozofii.

„Někteří si musí zvykat na můj vlastní rukopis. Musí tu koncepci pochopit. A samozřejmě je to bolí. Někteří skřípou zubama, ale já nepovolím. A když se přizpůsobí, zvládnou to, tak půjdou výkonnostně nahoru,“ tvrdí Roman Kučera, který chce v zimě vidět alespoň dva hráče z juniorky v přípravě s A-týmem.

„Cílem je, aby někteří měli parametry a stáli tam o ně,“ dodává.

K juniorce jste přešel od dorostu, kde jste odehráli skvělou sezonu. Nechtěl jste tam zůstat a pokusit se atakovat ještě vyšší příčky?Chtěl jsem pokračovat u mládeže. Ale po konzultaci s vedením klubu jsme se dohodli, že povedu juniorku. Mojí hlavní motivací je, abych ty kluky posouval dál a vytvořil se tady opravdu juniorský tým. Je to výzva.

Kdy naposledy jste působil u mužů?
Naposledy před sedmi roky v divizním Ždírci nad Doubravou.

Je velký rozdíl mezi trénováním dorostu a mužů?
V tom objemu a intenzitě rozdíl není. Jde spíš o to, že teď jsou ti kluci už na hranici profesionálního fotbalu, takže je budu tlačit k tomu, aby profesionálně, precizně pracovali a zvládli přechod do dospělého fotbalu.

Určitě se liší mentalita..
Ti borci jsou de facto dospělí a komunikace je jiná. Individuálnější. Musíme zohledňovat věci kolem a sladit to.

Roman Kučera

Juniorka má svá specifika. Nebojíte se, že mladí hráči neustojí případné příchody posil z A-týmu?
Bude to pro ně zkouška. Ale kdo to má v hlavě srovnané, tak si to místo vybojuje. Půjde o to, aby ten hráč pracoval a podával stabilní výkony. Pak bude hrát.

Budete v soutěži spoléhat na proud hráčů „ze shora“?
To určitě ne. Já nechci, aby přišlo pět lidí z áčka. Jen dva tři. Na rozehrání. A ti se budou muset přizpůsobit a hlavně být posilami. Pokud to tak nebude, tak do nich budeme muset zajet.

Takže se spoléháte na jádro juniorky?
Juniorka je od toho, aby z devadesáti procent naskakovali kluci z našeho týmu. Rozhodně to neuzavřeme na jedenáct lidí. Budeme využívat všech šestnáct hráčů.

Jste spokojený s šířkou kádru?
S počtem ano.

Tlačí vás vůbec někde bota?
Kapku je problém, že někteří si musí zvykat na můj vlastní rukopis. Musí tu koncepci pochopit. A samozřejmě je to bolí. Někteří skřípou zubama, ale já nepovolím. A když se přizpůsobí, zvládnou to, tak půjdou výkonnostně nahoru.

A mohou si otevřít i dveře do druholigového týmu.
Přesně o to jde. Cílem je, aby už v zimě šli dva tři hráči do áčka. Aby měli parametry a stáli tam o ně.

Jak bude, nebo spíš už probíhá spolupráce s trenérem Zákostelským?
Bavíme se, komunikujeme o hráčích a ten kontakt bude častější. Já svou představu mám. Teď bude důležité, abychom se respektovali a pochopili.

Získal tým během letní přípravy a odehraných přípravných utkání tvář?
Během měsíce, ve kterém jsme se museli zaměřit i na kondiční stránku, se mu nedá vtisknout. Chce to minimálně tři měsíce.

Optimálního herního projevu se tedy dočkáme až v soutěži?
Trpělivost, trpělivost, trpělivost. Je jasné, že hned nebudeme hrát jako z partesu. Musíme si tím ohněm projít. Ale jsem optimista. Chce to čas a ono to půjde.

Co si myslíte o MSFL?
Sledoval jsem jí jen z povzdálí. Ale hodnotit kvalitu soutěže a soupeřů si nedovolím. Rozhodně kvalitu má, působí v ní zkušení hráči a řada týmů bude chtít postoupit. Bude to pro kluky i pro mě dobrá prověrka.

Po oba roky se hrálo do posledních chvil o záchranu. S jakým cílem do soutěže budete vstupovat vy?
Tabulkový cíl je jasný. Vyhnout se sestupovým starostem. A hlavně je to o výchově hráčů pro A-mužstvo.

NOVÝ KAPITÁN? ASI JIŘÍ CHLUP

O kapitánovi juniorky se rozhodne až tento týden.

Velkým adeptem ze stávajícího mladého kádru je jednadvacetiletý a zároveň nejzkušenější Jiří Chlup, který se role lídra týmu nebojí.

„V přípravě jsem byl kapitánem, ale ještě jsme o tom nehlasovali. Až tento týden se rozhodne, kdo to bude,“ přibližuje jednadvacetiletý Chlup, který je po odlivu některých zkušených hráčů v týmu nejstarší.

„Uvidíme, jak se to vyvine, protože ještě by měl někdo přijít z áčka,“ doplňuje.

Těžké, ale otevřené

Pokud se do týmu nevrátí tahoun Štěpán Wasserbauer, tak roli lídra by měl vykonávat právě on.

„I s trenérem Kučerou jsme se bavili, že by byl rád, kdyby to na mě stavěl, takže doufám, že navážu na výkony z podzimu a nezklamu ho,“ říká rodák z Tišnova.

„Navíc je tady opět výborná parta a s většinou kluků se znám z dorostu.“

Na novou trenérskou filozofii Romana Kučery si rychle zvykl. „S běháním já problémy nemám, a i když je to jiný styl, tak trénování i hra jsou vynikající a mě sedí,“ tvrdí fotbalista.

Jihlavskou rezervu už čeká třetí sezona v MSFL, která bude s největší pravděpodobností pro mladé hráče zkouškou ohněm.

„Máme mladý a nezkušený tým, tudíž to bude těžké, ale zároveň otevřené,“ tuší Chlup.

„My musíme hrát běhavý fotbal, snažit se presovat a soupeře prostě uběhat. A cíl je myslím jasný. Záchrana,“ dodává.

 

FC Vysočina Jihlava B

Brankáři: Martin Štěpanovský (1988), Martin Žejdlík (1989). Obránci: Daniel Nešpor (1987), Michal Naniaš (1987), František Kříž (1987), Květoslav Havránek (1987), Jan Kovařík (1987), Roman Hříbek (1988). Záložníci: Jiří Chlup (1986), Miloš Netrda (1988), Pavel Benda (1988), Jiří Bureš (1988), Josef Hušbauer (1990), Michal Niederle (1988), Zdeněk Chmelík (1988), Lukáš Holcman (1985). Útočníci: Josef Šplíchal (1986), Vladimír Peška (1985).
Trenér: Roman Kučera, asistent trenéra: Radek Šerý, vedoucí mužstva: Michal Vávra, masér: Petr Šilhán ml.
Příchody: Martin Štěpanovský (přestup z FK Jablonec), Martin Žejdlík (hostování z Hlinska), Josef Hušbauer (přestup z AC Sparta Praha), Lukáš Holcman (hostování z Hrušovan), Roman Hříbek, Michal Niederle, Pavel Benda, Zdeněk Chmelík a Jiří Bureš (přeřazeni z dorostu).
Odchody: Štěpán Wasserbauer a Vladimír Vácha (přeřazeni do A-týmu), Patrik Fišer (hostování do Janovic), A. Procházka, Karel Neuman a Dominik Březina (v jednání).
Výsledky v přípravě: Čáslav 0:1, Bohemians Praha 1:4, Vlašim 0:3, ČAFC Židenice 3:2, Velké Meziříčí 6:2, Mutěnice 1:1, Bystřice 1:2