Dostat ale třeba celý divizní tým na soustředění je malý zázrak. „V první řadě si musíme uvědomit, že nejde o profesionály, ale o pracující lidi, kteří fotbalovým povinnostem věnují svůj volný čas,“ vysvětluje trenér divizního Velkého Meziříčí Miroslav Karpíšek.

Do Bystřice přijel  i zraněný Staněk

I sám kouč přiznává, že soustředění neabsolvoval celé. „Kvůli práci jsem musel třeba na chvíli odjet. Nicméně můj kolega Roman Kotol tam vydržel celý čas. I někteří hráči se tam jenom mihli. Ale klobouk dolů třeba před takovým Lukášem Staňkem, který je momentálně zraněný a přijel se jenom podívat,“ chválí vyhlášeného kanonýra Karpíšek.

Jeho tým absolvoval společný pobyt minulý týden v ubytovně Areálu sportu v Bystřici nad Pernštejnem. „Našli jsme tam perfektní zázemí. Hned vedle je hala s posilovnou a bazénem na regeneraci, navíc u města je hřiště s umělou trávou,“ pochvaluje si uplynulé soustředění Karpíšek.

Studium a zaměstnání

Pětidenní společnou přípravu mají za sebou i hráči jihlavské juniorky. Ti nabírali fyzickou kondici v Nové Včelnici. „Takové akce určitě mají svůj smysl. Opustíte stereotypní tréninkovou rutinu,“ vysvětluje kouč třetiligové rezervy Vysočiny Roman Kučera.

I když také on neměl tým celou dobu pohromadě. „Je to případ od případu. Někdo má studijní, někdo pracovní povinnosti. Třeba Štěpán Wasserbauer si musel odskočit na zkoušky a podobně,“ přidává příklad Kučera.

Společný pobyt podle něj poodkryje i další podstatnou týmovou věc - psychiku hráčů. „Ukáže se, kdo a jak je na tom po morální stránce. Navíc je více času i na jiné věci, než je jen na běžný trénink,“ tvrdí Kučera.

Psychiku přidává do svých postřehů i vlekomeziříčský Miroslav Karpíšek. „Na takových akcích se tvoří parta, což se pak promítne i na hřišti, kde jeden druhého nenechá ve štychu,“ podotýká.

Jenomže každé soustředění nemusí dopadnout zrovna ideálně. To mohou potvrdit v Hartvíkovicích. Po podzimu druhý tým krajského přeboru měl na programu pobyt v Nedvědici. Trenér Jiří Hajský vypočítal, že celý pobyt absolvovali pouze dva hráči z podzimní základní sestavy. „Jsem z toho hodně zklamaný. Klub pro nás zařídil naprosto ideální podmínky a hráči se k tomu nakonec takhle postavili. Přitom si to vyžádali sami,“ zlobí se Hajský.

Svůj postřeh přidává i manažer klubu Jan Jabůrek: „Hráči měli před začátkem soutěže možnost říct svoje připomínky ohledně vylepšení podmínek. Mezi hlavními návrhy bylo i zimní soustředění. Příště už nic dělat nebudeme.“

Podle hartvíkovického funkcionáře má mnohem větší smysl spíš letní termín.

„Asi je to pro každého přece jen snazší. Ale hráčům teď nic vyčítat nemůžeme. Je to individuální. Někdo má nové zaměstnání, někdo studuje. Prostě je jasné, že všem se nepřizpůsobíte,“ dodává JanJabůrek.

Když už, tak pořádně

Právě z těchto důvodů se do podobných akcí nepouští v Třebíči a ani ve Žďáře. „V žádném případě to není o nezájmu, ale prostě když už něco takového absolvujeme, musí to dávat smysl. Nepojedu přece někam s tím, že mi bude chybět půlka hráčů,“ přemítá kouč divizní Třebíče Karel Kolesa.

Za ideální konstalace by prý něco podobného bral hned. „Určitě by neuškodilo, kdyby byl tým pohromadě. Mělo by to hned několik přínosů, ale jak říkám, za současného stavu, kdy máme plno hráčů pracovně vytížených, to prostě nejde.

Alespoň částečnou náhradu za společný pobyt našli ve Žďáře nad Sázavou. Trenérské duo Petr Nedvěd, Libor Štourač má pod dohledem svoje svěřence pět dní v týdnu. „Je zaručené, že během odpoledne vám přijde třeba každý den víc lidí. Nemusí si kvůli tomu brát dovolenou,“ myslí si Nedvěd.

Navíc na programu menší soustředění přece jenom je. „Koncem února budeme hrát dva zápasy během dvou dnů a po prvním utkání se přemístíme na Tři Studně, kde strávíme noc. Ráno bude výklus a odpoledne další zápas,“ prozradil Nedvěd.

Občas to s prací skloubit nejde, vysvětluje Neumann

Hartvíkovice - Bylo to jeho první zimní soustředění v kariéře. Přesto si ho hartvíkovický kanonýr Miloš Neumann (na snímku) moc neužil. V Nedvědici, kam se druhý tým krajského přeboru vydal, pobyl jen dva dny.

„Ono je to těžké. Musel jsem v pondělí do práce. Fotbal mě neživí,“ vysvětluje po podzimu s devíti brankami druhý nejlepší střelec soutěže. Smysl podobných akcí ale rozhodně nezpochybňuje. „Samozřejmě nemůžu mluvit za ostatní, ale mně třeba ty dva dny stačily a v partě jsem si je užil,“ tvrdí.
A to i přes náročný program.

„Trenér nám dal pěkně zabrat,“ směje se Neumann. Na původním programu prý byly běžky. „Ale kvůli nepříznivému počasí jsme si užili ty kopce jen běháním,“ usmívá se kanonýr.