Odchovanec spojeného fotbalového klubu z Radešínské Svratky a Nového Města na Moravě (SFK Vrchovina) se tak po dvou a půl letech vrací na rodnou Vysočinu. I když do týmu rivala.

„Do Vrchoviny bych se vrátil hned, jenomže podmínka Liberce byla, že musím hrát minimálně divizi,“ vysvětlil dvacetiletý útočník.

Na severu velká konkurence

Z libereckého Slovanu musel z prostého důvodu - velká konkurence. Bezmála dvoumetrový čahoun navíc nezapadá do systému trenéra prvoligového A-týmu Ladislava Škorpila. „Spíš preferuje menší a rychlejší typy,“ usmívá se Smetana.

Ten se v Liberci ocitl v létě 2005. Tehdy s dorostem Vrchoviny postoupil do divize a zároveň pomohl A-týmu k záchraně krajského přeboru.

Poté ho doporučil na sever Čech někdejší kustod Slovanu Dalibor Brambora, který se zná s dnes už bývalým sportovním ředitelem severočeského klubu Ladislavem Maierem.

Odchod trochu mrzí

„Šel jsem do neznáma, ale toho kroku rozhodně nelituju. Naopak mě mrzí, že musím odejít. I když je to jen na půl roku. Chtěl jsem se o šanci porvat,“ říká.

Na druhou stranu je ale rád, že se vrátil domů. „Na hostování bych šel stejně někam do divize v okolí Liberce. Proto byl Žďár tím nejideálnějším řešením. Hraje se tu stejná soutěž, navíc jsem ve známém prostředí,“ pochvaluje si mladý fotbalista, který pochází z nedaleké Radešínské Svratky.

Na divizní jarní boje se už těší. „Vím, že jsem trochu v očekávání. Lidi co mě znají asi budou zvědaví, co jsem se v Liberci za tu dobu naučil. Ale to mi nějak moc nevadí,“ usmívá se Smetana.

Do neznámého prostředí nejde

Ve žďárské kabině má několik známých, takže do úplně nového týmu nejde. „Jsou to spíš ti vrstevníci jako je Kuba Šindelka. Ale ostatní jména mi taky něco říkají. Znám i oba trenéry,“ dodává Smetana.