„Každý trenér má u svého mužstva nějaký rébus a tohle je ten můj,“ povzdychl si po pátečním vítězství nad Příbramí kouč Jihlavy Karol Marko.

Podcenění? To ne

Důvodů prý může být hned několik. „Hráči jsou mladí, mají nevyrovnané výkony a Faldyna se pomalu ale jistě stává králem neproměněných penalt,“ rýpl si kouč do nejlepšího střelce svého týmu, který podruhé za sebou neproměnil pokutový kop. „Ale právě neproměněná penalta nás třeba v Ústí hodně srazila. Na druhou stranu byl pak ještě vyloučen Kadlec, dostali jsme gól a mužstvo se semklo a dokázalo vyrovnat. Nevím, můžou tam být vedlejší vlivy, nekoncentrovanost, strach, prostředí stadionu,“ přemítá kouč Vysočiny, který ale rázně odmítá slovo podcenění. „To ne, tihle chlapci ještě nevědí, co je podcenění.“

Hráči musí být pod tlakem

Marko si naopak libuje ve hře pod tlakem. I když vedení ho na hráče ani na trenéry nevyvíjí. „Chlapci si ale na něj musí zvykat. Záměrně je pod tlak vystavuji na trénincích, a přenáším to i do zápasů. Třeba v úterý jsem jednoho hráče, který mě opakovaně nechápal, vyhodil z tréninku,“ vysvětluje slovenský kouč a hned svůj styl obhajuje. „Hráči si pletou bič sami na sebe. Přece když porazí i přehrají Příbram, která má nejlepší obranu ve druhé lize, něco umět musí. A já po nich budu požadovat, aby to předváděli každý zápas. I se soupeřem jako je Ústí, kde byl ten výkon prostě neodpustitelný.“

Gába si poradil

Porazit Marilu se podařilo i při nucené absenci poloviny obrany. Kapitán Michal Kadlec a bek Michal Vepřek pykali za karetní tresty. Dozadu se tak musel posunout ze zálohy Jiří Gába. „Obrana se dirigovala dobře. Tuhle variantu jsme zkoušeli už v přípravě a teď jsme to během týdne vypilovali. Dokázali jsme si, že můžeme kohokoliv porazit i třeba v jiném složení,“ řekl po utkání Gába. Místo něj v záložní řadě nastoupil mladíček Josef Hušbauer, pro kterého to byla premiéra v základní sestavě. „Je mu osmnáct, vedle něj hrál dvacetiletý Schneider, takže jsme v týdnu museli také pracovat víc na jejich defenzivní činnosti,“ podotkl Marko. Ten musel navíc těsně před poločasem pátečního zápasu střídat zraněného Michala Veselého a do hry nasadit Brazilce Gabriela.

„Původně tam měl jít na závěrečnou půlhodinu trochu pozlobit hostující obranu, ale s nečekaným úkolem se popral výborně. Měl především eliminovat Kalabišku, ale stihl k tomu ještě gól,“ pochválil Marko brazilského svěřence.

FC VYSOČINA JIHLAVA - FK MARILA PŘÍBRAM
2:0

Góly: 17. Faldyna, 48. Gabriel. Rozhodčí: Drábek - Čecháček, Douda. ŽK: Gabriel - Pilík, Nechvátal, M. Štochl, Mišun. Diváci: 1750. Poločas: 1:0.
Jihlava: Šimon - Sláma, Tlustý, Gába, Cihlář - Veselý (44. Gabriel), Hušbauer, Schneider, Dupal (81. Böhm) - Rabušic (62. Vácha), Faldyna.
Příbram: Hruška - Mácha, Nohýnek, Penc (75. J. Štochl), Mišun - Tarczal, Huňa, Nechvátal (85. Jirouš), Kalabiška - Pilík (69. Šindelář), M. Štochl.