Zatímco střížkovští Bohemians už postup oslavili v minulém kole, na druhé postupové místo jsou tři kandidáti. Postupová tajenka má jednoduché řešení. Pokud Opava v Jihlavě zvítězí, nemusí se na zbylé dva konkurenty vůbec ohlížet. Slezani totiž mají o bod víc než třetí Příbram, čtvrté Slovácko ztrácí už dva body. „Opava má svoji motivaci a my máme taky svoji motivaci,“ říká jihlavský kouč Karol Marko.

„I když je fotbal nevyzpytatelný, nesmí se stát to, co minulý zápas v Praze,“ naráží kouč na hodně nepovedený zápas na Strahově s Krčí (0:1). „V kabině je jasně cítit, že chlapci chtějí ten zápas odčinit,“ dodává Marko jedním dechem.

Na vylepšení reputace mají doma tu nejlepší příležitost. V jarní části soutěže udělali Markovi svěřenci ze svého stadionu nedobytnou tvrz. S troškou nadsázky by se dalo říci, že je jednodušší najít v krajském městě Vysočiny novou rudnou žílu, než si odtud odvést tři body.

„Každý zápas chceme hrát co nejlépe. A mužstvo doma pracuje dobře,“ pochvaluje si slovenský lodivod, který pro dnešní zápas počítá s nejsilnější sestavou.

Skvostnou domácí bilanci Jihlavy zatím narušil jen Hlučín bezgólovou remízou. Neuspěli ani hradečtí votroci či Starkovi borci z Příbrami.

Opavští mají před večerním duelem jasno. „Nálada je bojovná, všichni víme, o co hrajeme, jsme pořádně nažhaveni. Do Jihlavy jedeme vyhrát. Po našich nezdarech se tým ještě více semknul. Když se tak zpětně ohlédnu, nic velkého jsem nikdy nevyhrál, v Jihlavě mě čeká nejdůležitější zápas mé kariéry,“ burcuje opavský záložník Zdeněk Partyš.

Taktika Slezanů je jasná: vzadu hrát na nulu a hrozit hlavně z brejků. „Trenér nás nabádal, ať hrajeme po krajích, středem to asi moc nepůjde, Gába i Kadlec všechny vysoké balony sbírají,“ řekl k taktice Partyš.

Předpokládané sestavy
FC Vysočina Jihlava: Šimon – Sláma, Kadlec, Gába, Vepřek – Gabriel, Lovětínský, Schneider, Cihlář – Rabušic, Faldyna.
Slezský FC Opava: Novák – Kolínek, Mezlík, Pejša, Víšek – Partyš, Švach, Zapletal, Kiša – Kozák, Halaška.
Zápas začíná dnes v 17 hodin.

Do Jihlavy míří opavští fanoušci

Opava/Jihlava - Zápas roku dnes čeká opavský SFC v Jihlavě. Pokud Slezané vyhrají, nemusí se ohlížet na ostatní výsledky a mohou slavit postup do Gambrinus ligy. Opavu zachvátila pravá fotbalová horečka a na Vysočinu proto míří i notný zástup fanoušků ze Slezska.

„Vždy byli naším dvanáctým hráčem. Jsem z nich unesený. Chtěl jsem navrhnout panu primátorovi, ať dá na čtvrtek všem v Opavě volno,“ zažertoval kouč SFC Jiří Neček.

Za týmem by měly z Opavy odcestovat asi tři autobusy fanoušků ve žlutých a modrých barvách. „Lidé jsou skvělí. Když vidím ty fronty na trička, člověka to potěší. Já osobně jsem jich koupil deset. Do Jihlavy přijede rodina, všichni si je budou muset obléci,“ zdůraznil opavský záložník Zdeněk Partyš.

Věřtě tomu, že o sobě hosté dají vědět a budou na tribunách hodně slyšet.
(bar, rob)

Kouč Neček: O postup se porveme

Opava - Žlutomodré komando vyrazilo na Vysočinu od opavského stadionu už včera odpoledne. I to dokládá důležitost utkání. „Nechceme nic podcenit, raději budeme v Jihlavě dříve nežli později,“ podotkl opavský trenér Jiří Neček.

Případné vítězství a za určitých okolností i remíza posunou Slezský FC mezi fotbalovou elitu. „Poslední krok bývá vždy ten nejtěžší. Navíc hrajeme na hřišti týmu, který se v současné době nachází ve velmi dobré formě, doma téměř body neztrácí,“ ví dobře Neček.

„Trenér Karol Marko mužstvo zvedl a nebýt jejich špatného začátku, hráli by s námi o postup,“ komentoval dnešního soupeře opavský lodivod. „My si musíme hlavně uvědomit, že soupeř se neporazí sám. Hráči ale dobře vědí, co je v sázce. Všichni jsme připraveni se o postup porvat,“ slíbil Jiří Neček.
O taktice příliš hovořit nechtěl. „Rozhodovat budou standardní situace. Jihlava má dobré hlavičkáře, ty je zapotřebí eliminovat,“ uvedl trenér Slezanů a dodal: „Rád bych rozhodl již v prvním poločase.“

O nějaké nervozitě zatím v opavské kabině podle Nečka nemůže být řeč. „Jsme v klidu, i tréninky probíhaly standardně,“ pousmál se trenér. Sestavu má již na papíře. „Oproti Hlučínu ji příliš měnit nebudeme. Záleží jen, v jakém rozestavení nastoupíme,“ doplnil Neček, který s největší pravděpodobností nemůže počítat se špílmachrem Barteskou.
(rob)

Jiří Bárta, Roman Brhel