„Sezonu hodnotíme jednoznačně pozitivně. To ani jinak nejde. Třetí liga cílem nebyla, i proto není slovo zklamání na místě,“ potvrzuje úspěšnou sezonu jeden z trenérů Žďáru Libor Štourač, který poslední zápas v Líšni musel odkoučovat sám.

Jeho trenérský kolega, a zároveň předseda klubu Petr Nedvěd je totiž v zahraničí. Tento zápas byl také přímým soubojem o pomyslnou korunu pro krále jara. Ta připadla zástupci kraje Vysočina. „Fotbalisté Líšně před zápasem prohlašovali, že chtějí získat titul pro nejlepší tým jara. My jsme ovšem dokázali, že jsme to my,“ právem se pyšnil po zápase Štourač.

Žďárští fotbalisté prožívají sezony jako na horské dráze. Jednou jsou nahoře podruhé dole. Minulý divizní ročník hráli až do posledního kola o záchranu. Letos? Pomyslná stříbrná medaile, a dokonce útok na mety nejvyšší. „Příčin je víc. Letos rozhodla hodně kvalitní zimní příprava. Teď tady máme hodně zkušených kluků. Kvalita nechybí. Otázkou je, co bude příští sezonu,“ přemýšlí dopředu Štourač.

Čtyřem hráčům končí hostování a je možné, že se trenérské duo Nedvěd-Štourač bude muset spokojit pouze s jejich kmenovými hráči. Jedná se o Pavla Smetanu, který se vrací do Liberce, Jiří Bureš nastupuje do přípravy v Jihlavě, Jan Zich je hráčem Brna a roční hostování z Bystřice končí kapitánu Martinu Horákovi.

Horák přišel na podzim na roční hostování. „Nijak jsem to ještě neřešil. Chtěl bych ale ještě chvíli hrát divizi. Jenže nevím, jak to teď v Bystřici bude,“ přemítá Horák, který si za rok působení v týmu vytvořil hodně solidní postavení.

Vždyť kdo se může pyšnit, že nosí kapitánskou pásku a v klubu je pouze na hostování? „Bylo to překvapení i pro mě, že pásku nemá nějaký Žďárák. Na druhou stranu je příčinou i zranění některých kluků. Ze hry vypadl Radim Chmelíček a začátkem jara nemohl hrát ani zraněný Vojta Zedníček,“ vysvětluje.

Profesí učitel, Martin Horák, ale neskrývá určité zklamání. „Ano, postup opravdu nebyl cíl, nikdo na nás netlačil. Ale když už jsme byli takhle blízko… Je to škoda. Ve Žďáře mohla být třetí liga,“ zakončuje.

Libor Štourač ovšem i přes odchod některý klíčových fotbalistů nehází flintu do žita. „Hráče na to máme. Někteří se už v sestavě zapracovali, jiné jsme nechali ještě v dorostu, který jsme se snažili zachránit v divizi, což bohužel nevyšlo. Do přípravy by ovšem měli jít s námi.“

Žďárským fotbalistům se během letošního ročníku střelecky opravdu dařilo. Bylo to i díky tomu, že měli z čeho vybírat. Na skladě měli kvalitní ofenzivní fotbalisty.

To dokazuje i pozice útočníka Jana Karáska. „Na podzim nás jeho góly držely v horních patrech tabulky a na jaře nastupoval do zápasů jako náhradník,“ potvrdil Štourač. Otazníky ale nevisí pouze nad hráčskými posty, ale i nad těmi trenérskými. Jeden z koučů, Petr Nedvěd, totiž naznačil, že hodlá od A-týmu odejít.

A budoucnost samotného Libora Štourače? „K tomu se nechci vyjadřovat,“ odpověděl tajemně. Do budoucna čeká na žďárský klub nelehké období. Chtějí se pokusit zopakovat úspěšnou divizní sezonu i příští rok. Momentálně na ně však přes léto čeká stabilizační období.

Ondrej Dudáš, Edita Palkovičová