Pavel Procházka před startem odvetného bloku svému novému týmu hodně věřil. Těžký úder od Baníku v úvodním kole ale všechno hodně zkomplikoval.
„Podali jsme velmi dobrý výkon, ale Baník dal v poslední minutě třetí a rozhodující gól, a my to povedené utkání výsledkově nezvládli,“ vrací se k březnové porážce Pavel Procházka.

Rodák z Bystřice nad Pernštejnem v FC Vysočina po neúspěšném záchranářském tažení skončil. Od nové sezony působí v 1.FC Brno. „Celých šest let se mi v Jihlavě líbilo a největší podíl na tom, že jsem teď v Brně, má pan Fikes, který si přál, abych s ním šel,“ odhaluje.

K týmu jste přišel v zimě od mladšího dorostu a měl jste jasný úkol - dát mu impuls a nastartovat ho k záchraně. Jaké byly podle vás v tu chvíli naděje?
Já jsem v to doufal, že se to povede. Jelikož jsem znal kvalitu hráčů ročníku 90 a některých 89, tak jsem v tom byl dost optimistický a věřil, že to zvládneme.

Jenže úvod jarní části se nevydařil a hned smolná prohra s Baníkem vás srazila do kolen.
Po velmi dobrém výkonu jsme prohráli, což byla ohromná škoda. Baník dal v poslední minutě třetí a rozhodující gól, a my to povedené utkání výsledkově nezvládli. Citelně nám chyběl stoper Filip. Nechci říkat, že to je ten důvod, ale kdyby hrál, tak by to Ostrava měla ještě těžší.

Pak jste měli odehrát veledůležité utkání ve Zlíně, kam jste ale nakonec ani neodjeli.
My jsme se na Zlín připravovali na dvoudenním soustředění v Bystřici. Podřizovali jsme tomu všechno. Ale Zlín nám těsně před utkáním dal zprávu, že se utkání nehraje z důvodu podmočeného terénu.

A to vás hodně vykolejilo?
Nevěděli jsme přesně, jak to bylo, ale nakonec vyšlo najevo, že neměli hráče a udělali na nás podraz. A nakonec se u nich paradoxně hrála dohrávka na umělce. Ta čtrnáctidenní pauza nám samozřejmě neprospěla.

Což se projevilo v dalším utkání.
Kluci proti Hradci enormně chtěli, ale hráli v křeči a ten zápas, který byl jeden z nejhorších, co jsme odehráli, se nám nepodařilo zvládnout.
Propadli jste se na dno a ztráta narůstala. Proto se vedení klubu rozhodlo, že se na hlavní kolej postavil B-tým, který byl na postupové pozici, a tím pádem měl větší naději zachránit pro Jihlavu I. ligu.
Šest hráčů se posunulo do béčka a na našich výkonech se to samozřejmě podepsalo. Například do Budějovic odjížděl rozložený tým, hodně mladí hráči a to utkání bylo nejslabší v sezoně.

Pak jste se ale z ničeho nic chytili. Čím to bylo, že jste porazili Spartu, Teplice, Brno a Příbram?
Podařilo se nám to zkonsolidovat, nalili jsme důvěru do hráčů, kteří poznali, že fotbal hrát umí, a jak se říká, začali jsme to kosit.

Čtyřmi výhrami v řadě jste vstali z mrtvých a byli znovu ve hře o udržení soutěže. Důležité střetnutí o šest bodů s Boleslaví ovšem skončilo prohrou.
V Mladé Boleslavi se fotbal musel hodně červenat. Měli jsme jasnou převahu, vedli jsme a je škoda, že jsme nedali další góly, protože v závěru domácí vyrovnali a v 94. minutě z vymyšlené penalty dali druhý gól. Věřím tomu, že kdybychom tam vyhráli, tak se udržíme.
O naděje vás pak připravily Olomouc a Opava.
Proti Sigmě jsme odehráli skvělý zápas, ale soupeř byl výborný. A v Opavě tam opět zaúřadovalo nekorektní rozhodování sudích.

Chuť jste si spravili v závěrečném dvoukole, kdy jste roznesli Slovácko a porazili Bohemians.
Myslím si, že utkání s Bohemians bylo asi nejlepší, co jsme odehráli. Na naší stranu byla velká chvála od manažerů, kteří zápas sledovali a divili se, jak můžeme sestupovat.

Jak tedy působení u staršího dorostu hodnotíte?
I když jsme získali osmnáct bodů, tak to výsledkově nebylo moc podařené. Úkol jsme nesplnili. Ale někteří hráči se výkonnostně posunuli a z toho mám velkou radost. Celý mančaft zaslouží pochvalu a musím říci, že jsem ho opouštěl hodně těžce. Budu to mít v paměti jako velmi pozitivní půlrok a budu na to rád vzpomínat.

Už jste to nakousl, že vaše etapa v FC Vysočina skončila. Proč jste odešel do Brna?
Celých šest let se mi tady líbilo a největší podíl na tom, že jsem teď v Brně, má pan Fikes, který si přál, abych s ním šel. Ale těch důvodů bylo víc.

Předpokládám, že zůstáváte u mládežnických výběrů.
Ano. Trénuji B-tým starších dorostenců.

Co od práce v novém klubu očekáváte?
Samozřejmě je to nová práce, velký klub a teprve si zvykám. Musím ale říci, že v Jihlavě je práce a systém výchovy mládeže velmi dobře propracovaný. Neříkám, že je to tady špatné, ale ten systém, co v Jihlavě vypracoval pan Fikes, má kvalitu a budí velký respekt. My se to tady budeme snažit tenhle rok předat, vychovávat mladé hráče a sledovat pěkný fotbal.