„Prioritní jsou dva body. První je ten, že B-mužstvo je servisní tým pro potřeby „áčka“. Naším cílem je poskytnout servis hráčů a dobře je připravit pro další roky. A když se toto podaří, tak se zajistí i ten druhý cíl, kterým je udržet MSFL,“ má jasno jihlavský trenér Tomáš Jansa.

Po roce jste se opět vrátil do FC Vysočina a chopil se znovu kormidla u třetiligové juniorky, kde nezůstal kámen na kameni.
K juniorce takový pohyb hráčů patří. I když tentokrát je to asi nejcitelnější. Hráčům skončilo hostování, jak tady, tak i v dorostu, ze kterého moc kluků nepřišlo.

Výhodou by ovšem mohla být větší propojenost s A-týmem, kde působíte jako jeden z asistentů trenéra.
Přesně. Proto se to dělalo, aby vazba mezi oběma mužskými týmy byla co nejužší.

Váš předchůdce Roman Kučera stavěl tým na základních kamenech juniorky. Vy se výraznějšímu posílení z druholigového kádru bránit nebudete?
V podstatě to na té propojenosti založíme. Ale každý v tomto mužstvu dostane šanci a bude záležet pouze a jenom na něm, jak ji dokáže využít. Je to třetí nejvyšší soutěž a hráči musí pokazovat určitou výkonnost.

Prý máte takřka totožnou tréninkovou náplň jako A-tým.
Snažíme se mu co nejvíce přizpůsobit, protože chceme, aby ta mužská složka vyrůstala na jednom základu. Navíc jarní výsledky „áčka“ ukázaly, že je to dobrá cesta. My jen musíme odlišit určitá specifika juniorky, jinak se vůbec nebráním přijímat nové věci.

A jak tu změnu cítí hráči?
Pro ně je to i motivační prvek. Pokud si svými výkony řeknou o dres v prvním týmu, budou už připraveni na způsob tréninků i hry.

Herní projev bude hodně podobný?
Pokusíme se o to, i když je to samozřejmě složitější. S trenérem Markem to probíráme a zatím, co se týká přípravy, jsme se na spoustě věcí shodli. Je to hlavně o tom, jak to dokážeme aplikovat a prodat.

Po svém boku máte zkušeného asistenta Josefa Morkuse. Proč jste si vybral bývalého kouče B-dorostu?
Chtěl jsem, aby šel k týmu i trenér od mládeže, který ty hráče zná. S Pepou jsme naladěni na stejnou notu, máme fotbal rádi. On navíc dokázal v minulé sezoně neuvěřitelnou věc. Postoupil s béčkem dorostu do nejvyšší soutěže a zachránil Jihlavě čtyři dorostenecké týmy. Je to bývalý vynikající fotbalista - a my chceme hrát pěkný fotbal.

Pojďme k tomu nejaktuálnějšímu. Začátek soutěže se blíží, co by měla být vaše největší zbraň v nové sezoně?
Věřím tomu, že budeme velmi dobře fyzicky připravení. Zvolili jsme náročný způsob přípravy a takřka všichni ji zvládli dobře. A také doufám, že dokážeme dobře organizovat naši hru.

Chybět naopak můžou zkušenosti.
Ty by měli přinést právě hráči z A-týmu a určitě i zkušené trio Pacholík, Chlup a Waserbauer, který s největší pravděpodobností v prvním kole kvůli zranění nenastoupí. Jinak ty zkušenosti musíme nahradit bojovností.

V minulé sezoně se jihlavský tým vcelku brzy vyhnul záchranářským peripetiím. To byste asi také bral.
Samozřejmě. Pokud to nedopadne tak, jako předminulou sezonu, kdy při celkovém zisku čtyřiceti bodů jsme neměli dvě kola před koncem sezony jistotu záchrany, tak si myslím, že bychom měli mít na to se brzy zachránit.

Určitě vás ale nečeká nic jednoduchého?
Udržet soutěž několik let po sobě není jednoduché. Spousta věcí se bude odvíjet od toho, jak se bude dařit A-týmu, který je prioritní.

Důležitý bude i vstup do soutěže.
Začátek může hodně naznačit a já doufám, že ho zvládneme.

Cíl je tedy jasný!
Prioritní jsou dva body. První je ten, že B-mužstvo je servisní tým pro potřeby „áčka“. Naším cílem je poskytnout servis hráčů a dobře je připravit pro další roky. A když se toto podaří, tak se zajistí i ten druhý cíl, kterým je udržet MSFL.

FC Vysočina Jihlava B

• Brankáři: Martin Žejdlík (1989). Obránci: Pavel Benda (1988), Květoslav Havránek (1987), Štěpán Wasserbauer (1983), Vojtěch Černý (1989), Michal Naniaš (1987), Petr Filip (1989). Záložníci: Jiří Chlup (1986), Jiří Bureš (1988), Michal Niederle (1988), Zdeněk Chmelík (1988), Ivan Čermák (1985), Michal Pacholík (1982), Robin Demeter (1989), Martin Hirsch (1989). Útočníci: Luděk Procházka (1989), Václav Pohanka (1989).
• Trenér: Tomáš Jansa, asistent trenéra: Josef Morkus, masér: Petr Šilhán ml.
• Příchody: Bureš (konec hostování Žďár nad Sázavou), Niederle (konec hostování Havlíčkův Brod), Hlavoněk, V. Černý, Demeter, Filip, Hirsch, Pohanka (přeřazeni z dorostu).
• Odchody: Hlavoněk (hostování v jednání), J. Veselý (konec hostování z Břeclavi), Peška a Netrda (přeřazeni do „A“ mužstva), Hříbek (konec hostování Znojmo), Nešpor (konec hostování Světlá n. S.), Kříž (konec hostování Jemnicko).
• Výsledky v přípravě: Bohemians Praha 1:4, Blansko 2:1, Boskovice 3:0, Břeclav B 10:0, Tábor 2:1, Milevsko 1:0, Třebíč 1:1.