„Měl jsem informace, že by se chtěl vrátit domů, a navíc i výborné doporučení od svých dvou kolegů ze Slovenska. Uvítal jsem toto posílení,“ mne si ruce nad svou novou akvizicí jihlavský kouč Karol Marko.

Odchovanec polenského fotbalu se v jihlavském klubu pohybuje od svých mládežnických let. Do dospělé kategorie poprvé nakoukl před deseti lety, kdy ještě áčko hrálo třetí ligu.

Samé postupy

Poté už byl spojován pouze s historickými postupy, nejprve do druhé ligy, a v sezoně 2004/2005 i do té nejvyšší. Po roce však skončila jihlavská účast mezi elitou a zároveň i působení kanonýra v jihlavském dresu.

Jeho kroky tehdy vedly do příbramské Marily, kde se ale moc neprosadil. Proto vloni neodolal nabídce exjihlavského kouče Romana Pivarníka, který ho přivedl ke slovenskému fotbalu. Kaplan tak zakotvil v Prešově a opět figuroval u postupových radostí, když postoupil do nejvyšší slovenské Corgoň ligy. V ní odehrál pouze sedm utkání, protože přišlo pondělí 8. září a nabídka z Jihlavy.

„Ozval se mi FC Vysočina, jestli bych se nechtěl vrátit. Souhlasil jsem,“ potvrdil samotný hráč.

Důvody? „Je pravda, že jsem už neuvažoval o prodloužení smlouvy v Prešově. Takže když přišla taková nabídka, tak jsem ji vzal. Musím říct, že Prešov se zachoval víc než korektně a vyhověl mi,“ prozradil třicetiletý útočník, jenž se rád vrátí na rodnou hroudu.

Rychlý návrat ze Slovenska

Forvard, který v Jihlavě nastřílel čtyřicet dva branek, ještě v neděli odjížděl na tři týdny na Slovensko. „Bylo to rychlé. V úterý jsem už zase byl zpátky,“ pronesl s úsměvem.

Včera na něj již čekal první trénink se staronovým klubem. „Pro mě tam už moc známých tváří nezůstalo. Snad jen Michalové Kadlec, Veselý a Lovětínský a trenér Vrzáček,“ přemýšlí Kaplan, který by měl být k dispozici již pro dnešní utkání s Karvinou.

„Dolaďujeme poslední detaily a urgujeme Prešov a Slovenský fotbalový svaz, abychom mohli hráče zaregistrovat a mohl nastoupit,“ vyjasnil kroky sportovní manažer FC Vysočina Zdeněk Šmýd.


Mají výsledky jak na houpačce, tvrdí Marko

Jihlava/Most - FC Vysočina se opět po čtrnáctidenní pauze představí na domácí půdě. Tentokráte ho čeká nepříjemný nováček druhé ligy – Karviná, která v posledním utkání ztratila body se Sokolovem, kterému podlehla 4:1. Momentálně se pohybuje na 13. místě tabulky se dvěma výhrami. Získala cenné skalpy dvou silných týmů - Ústí a Mostu.

To Jihlava se může pyšnit příznivější bilancí. Zatím ještě neokusila hořkost porážky a je třetím týmem druhé ligy. „Mají výsledky jak na houpačce, je to velice nevyzpytatelný soupeř,“ ví kouč Jihlavy Karol Marko, který po hráčích chce, aby na nich od první minuty bylo vidět, že chtějí vyhrát. „S Karvinou musíme vyhrát.“

Síla karvinského týmu je hlavně ve hře směrem dopředu. „Mají silné standardní situace a hlavně útočné krajní hráče,“ zná sílu soupeře slovenský trenér ve službách Jihlavy, ale bude chtít, aby jeho svěřenci soupeři vnutili svůj styl hry.

Na lavičce by měl chybět pouze Michal Drábek, který si z pohárového utkání odnesl otřes mozku. Jinak je sestava kompletní. Navíc bude zřejmě obohacena o navrátilce Tomáše Kaplana.

Soupeř jede neprohrát

Karviná, která se do druhé ligy vrátila po sedmi letech, by ráda v Jihlavě bodovala. „Jedeme neprohrát. Musíme do zápasu nastoupit s pokorou, začít u poctivé defenzivy a nedělat chyby. Jen tak máme šanci uspět,“ naznačuje taktiku karvinský trenér Leoš Kalvoda, který si je vědom síly FC Vysočina.
„Je to velice těžký soupeř s perfektní defenzivou, nebezpečným útočníkem Faldynou a silnou záložní řadou, ve které dominují Cihlář, Gába a Veselý. Navíc tento tým hraje již dva roky zhruba ve stejné sestavě, takže je sehraný.“

Karviná by měla být kompletní. Jediný otazník visí nad ostříleným útočníkem Opicem. „Dostal červenou v Třinci, tak musíme počkat na rozhodnutí disciplinární komise,“ uvádí Kalvoda.

Předpokládané sestavy:
FC Vysočina Jihlava: Vojáček – Gabriel, Kadlec, Tlustý, Vepřek – Veselý (Dupal), Gába, Schneider, Cihlář – Rabušic, Faldyna.
MFK Karviná: Kučera - Hoffmann, Gill, Buryán, Brezničan - Macek, Ficek, Rýdel, Juska - Richter, Opic (Juroszek).
Zápas začíná v 19 hodin.

Názor experta

Jihlavu jsem viděl hrát v domácím utkání s Hradcem Králové a musím říct, že je vidět, že tento tým má ty nejvyšší ambice.
Mančaft je velice dobře poskládaný. Je to živý tým, hlavně směrem dopředu, kde využívá služeb Petra Faldyny, který umí dávat góly.
Naopak Karviná je nevyzpytatelné mužstvo, které dokáže vytěžit z minima maximum. To předvedla nejen v zápase s námi, ale i proti Ústí. Měla pět šancí, ze kterých dokázala vstřelit pět branek.
Takže hodně nepříjemný tým s rychlým přechodem do útoku, kde využívají hlavně útočné síly Macka.
Já osobně tipuji, že Jihlava duel zvládne a zvítězí.


Robert Žák,
trenér FK Baník Most