Nenechte se mýlit, to není průřez soupiskou prvoligového mužstva, leč dnes večer na jihlavský trávník v Jiráskově ulici vyběhne k druholigovému utkání osmého kola pražská Dukla.

„Bude to zápas fotbalově vyspělých mužstev, která mají divákům co nabídnout. Proto doufám, že nás přijde povzbudit co nejvíce diváků,“ uvádí jihlavský kouč Karol Marko.

Tým Dukly doznal během letní přestávky velkých změn a výrazně se posílil o první ligou protřelé hráče. Svěřenci trenéra Güntera Bittengela se rozjížděli pomalu, aktuálně jim patří se šesti body až dvanáctá pozice, ale své možnosti naznačili v minulém kole hladkou výhrou 3:0 nad Ústím nad Labem.

„Duklu jsem samozřejmě viděl, má zkušený kvalitní tým, který je teď na vzestupné výkonnostní křivce. Bude to šachová partie kdo s koho. Soupeři musíme vnutit náš styl hry, chceme našim fanouškům ukázat, že umíme hrát pohledný ofenzivní fotbal. Musíme být aktivní a donutit soupeře k chybám, pasivita by vedla k záhubě,“ tvrdí Marko.

„I my chceme přispět k pohlednému zápasu a bodově uspět. To znamená, že samozřejmě chceme vyhrát, ale zároveň musíme respektovat současnou sílu a formu Vysočiny, to znamená, že jakýkoliv bodový zisk pro nás bude úspěchem,“ glosuje Bittengel a pokračuje: „Jihlava se doma prezentuje agresivní útočnou hrou po stranách. Vytváří si hodně šancí a daří se jí je proměňovat. I proti nám bude chtít potvrdit tradici, že doma body neztrácí.“

Zápas se můře stát soubojem dvou kanonýrů. Jihlavský Petr Faldyna jich vstřelil už šest, na druhé straně se probouzí čerstvě pětatřicetiletý Luděk Zelenka. Ústí pokořil dvakrát a celkem už má dva zásahy.

„My známe je, oni nás,“ nedělá ze zápasu velkou vědu Marko a doplňuje: „Hrozba není jen od Zelenky, musíme pokrýt víc hráčů.“

Podobně uvažuje i Bittengel. „Na tenhle zápas se připravujeme celý týden a nesmíme si dovolit nikoho podcenit. Celé mužstvo Jihlavy je v domácím prostředí nebezpečné, ale Faldynovi budeme muset věnovat asi speciálnější přístup,“ přemýšlí nahlas a dodává: „Naopak u nás se Luděk v posledních zápasech dostal do pohody a je pro nás platný. Je to jeden z hráčů, kteří to tam, jak se říká, prostě mají. Spoléháme na něj.“

Předpokládané sestavy
FC Vysočina Jihlava: Vojáček - Gabriel, Tlustý, Kdlec, Vepřek - Dupal, Gába, Lovětínský, Cihlář - Rabušic, Faldyna.
Dukla Praha: Svoboda - Mikula, Novotný, Šmíd, Hozda - Svatonský, Gedeon, Vorel, Malý - Zelenka, Kolomazník.
Zápas začíná v pátek v 19 hodin.

Názor experta
Sílu Dukly jsme poznali na vlastní kůži, v minulém kole jsme s ní prohráli 3:0. Má ve svém středu hodně kvalitních a zkušených hráčů. Sice se rozehrávala pomaleji, ale myslím, že teď už bude tabulkou postupně stoupat.
Jihlava má kvalitní tým a hodně se jí daří, letos ještě neprohrála. Těžko říct, co může v tomto zápase rozhodnout. Možná to, kdo udělá první chybu. Fotbal totiž je o chybách.
Pro Vysočinu bude klíčové, aby pokryla střelce Luďka Zelenku. I ve svém věku ukázal, jak kvalitní střelec je. Jakmile on, nebo Kolomazník dostanou prostor, je zle. To jsme viděli v plné kráse my.
Jihlava má zase střelce Petra Faldynu a může se spolehnout na dlouhou neporazitelnost v domácím prostředí. To možná rozhodne. I když Dukla proti nám sehrála lepší zápas než Jihlava. Tu jsme mohli doma při troše štěstí porazit.

Svatopluk Habanec,
trenér FK Ústí nad Labem

Pavel Mikeš, Martin Sita