1. HARTVÍKOVICE
(skóre 17:8, 20 bodů)
Při pohledu na tabulku se na mysl vkrádá myšlenka: suverén. Po herní stránce to však taková jízda není, Hartvíkovice většinu duelů zlomily nebo vyrovnaly až v samotném závěru. Ovšem to je ale zároveň i velká deviza, právě v těchto okamžicích se pozná síla mužstva.

2. PELHŘIMOV
(19:7, 16 bodů)
Venku je vynikající, ale doma už dvakrát překvapivě klopýtl, hned na úvod s Humpolcem a minulou sobotu s Jemnickem. Pelhřimov má nejlepší útok i obranu, ale na vedoucí příčku ztrácí už čtyři body. Právě vyrovnanost výkonů je jeho asi největší achilovkou. Horkým adeptem na divizi ale zůstává.

3. JAROMĚŘICE N. R.
(12:9, 15 bodů)
Překvapení číslo jedna. Loňská spanilá jízda I. A třídou sice dala tušit, že kouč Macháček složil silný tým, který se v přeboru neztratí. Jenže průběžná třetí pozice leckomu vyrazila dech. Jaroměřicím někdy přálo štěstíčko, jindy se ale otočilo zády. Třetí místo je asi nad možnosti týmu, první polovina tabulky však nikoli.

4. JEMNICKO
(19:12, 13 bodů)
Loni touto dobou? Jasný aspirant na sestup. Letos? Příjemné překvapení. Svěřenci Martina Kincla navázali na výborné jarní výkony a zřejmě se bojům o záchranu vyhnou. Tým, který je schopný porazit kohokoli, ale také s kýmkoli prohrát, ale nesmí usnout na vavřínech. Čtvrté místo je zatím hodně nad očekávání.

5. HUMPOLEC
(14:10, 13 bodů)
Nevyrovnané výkony provází Humpolec. Svěřenci trenéra Josefa Sourala dokázali vyhrát v Pelhřimově, porazili exdivizní Havlíčkův Brod. Určitě však mohli (a měli) bodovat v Hartvíkovicích a zejména Okříškách. Ve druhé polovině podzimu však mají dobrý los, musí se s nimi počítat.

6. VRCHOVINA
(12:10, 12 bodů)
Po příchodu Lukáše Michala, který má zkušenosti z první i druhé ligy, to vypadá, že v Novém Městě by se po dlouhé době nemuselo hrát o záchranu. Mužstvo s tradičně nízkým věkovým průměrem však čeká ještě kus práce. Překvapivá prohra s Novou Vsí leccos naznačila.

7. HAVL. BROD
(15:15, 12 bodů)
Nečekalo se, že po pádu z divize hned bude hrát o první příčku, ale sedmé místo je zatím za očekáváním. Slovan rozhodila vysoká porážka s Pelhřimovem, od té doby střídá dobré výkony se slabšími. Předpokládá se však, že tým bude tabulkou stoupat vzhůru. Musí však zlepšit defenzivu.


8. BYSTŘICE N. P.

(16:17, 12 bodů)
V Bystřici jsou rovněž zvyklí na vyšší příčky. Tradičně ofenzivně laděnému výběru kouče Zdeňka Hovorky ale nevyšly zápasy v Pelhřimově (0:5) a Havlíčkově Brodě (0:4). Tabulka je však vyrovnaná, po dvou třech kolech může být všechno úplně jinak.

9. TŘEBÍČ B
(9:7, 11 bodů)
Začátek skvělý, potom pád. Třebíčská juniorka po třech kolech vedla, jenže v dalších pěti zápasech vybojovala pouze čtyři body. Vítězství nad Polnou možná vrátilo týmu sebedůvěru, potřebovalo ji jako sůl.

10. VELKÁ BÍTEŠ
(10:9, 10 bodů)
V Bíteši sázejí na kvalitní defenzivu. Vysocí stopeři dokážou eliminovat častou soupeřovu zbraň, standardní situace. Poněkud horší to však už je v útoku. Přesto ve Spartaku zřejmě panuje spokojenost. Ve srovnání s předchozími dvěma sezonami totiž odstartoval přímo skvostně.

11. POLNÁ
(12:14, 10 bodů)
Jednoznačně největší zklamání. Se Slavojem se počítalo jako s dravou štikou, která prožene favority z Hartvíkovic a Pelhřimova. Realita je však jiná. Zranění a špatná atmosféra tým srazily do druhé poloviny tabulky, přestože úvod měla Polná celkem solidní.

12. M. BUDĚJOVICE
(11:13, 9 bodů)
Odborníci, znalí krajských poměrů, vesměs poslali tým Budějovic do bojů o záchranu. Mladý tým totiž nevozí body zvenku, a to je citelné. O to větší tlak na něm visí doma, kde zkrátka musí. Trpělivost, a hlavně bojovnost však Moravské Budějovice dokázaly, žádný stav není pro ně ztracený. To se může ve finiši hodit.

13. NOVÁ VES
(7:12, 8 bodů)
Začátek sezony zdaleka nebyl podle představ týmu, který se do přeboru dostal z původně nepostupové pozice. Dva body po šesti zápasech nevěstily nic dobrého, ale Nová Ves má zřejmě ráda derby. Šest bodů ze dvou posledních klání vrátilo na Novoměstsko náladu i další motivaci.

14. OKŘÍŠKY
(7:14, 8 bodů)
Doma všechno v pořádku, venku bída. To opět platí pro Okříšky, které v zápasech působí sympatickým dojmem, ale nebodují. Tím hlavním důvodem jsou neproměněné šance, přestože mají ve svém středu excelentního střelce Aleše Valentu. Okříšky však doma zatím hrály pouze tři zápasy, z nichž vytěžily sedm bodů.

15. SVĚTLÁ N. S.
(11:22, 6 bodů)
Nováček před sezonou myslel určitě na vyšší příčky. Zvláště když v jeho záloze hrají dva hráči s divizními zkušenosti. Zatím však hoří v defenzivě, v úvodu měl navíc smůlu na těžký los, pětkrát hrál venku. V tabulce pravdy má ale jen tři minusové body, lze toto kritérium vzít jako bernou minci? Skláři si však musí uvědomit, že v přeboru se bojovat musí. A to už bez trenéra Jaroslava Žejdlíka, který u týmu skončil.

16. HERÁLEC HB
(6:18, 3 body)
Od druhého nováčka z Havlíčkobrodska se žádné zázraky nečekaly. Ale tři body za výhru nad Moravskými Budějovicemi jsou hodně málo. Zvlášť když už hrál pětkrát doma (byť porážky byly ty nejtěsnější), zvenku totiž asi moc bodů vozit nebude.


Kolesa: Čekám na přestávku jak na smilování

Hartvíkovice - Před sezonou přišel do Hartvíkovic a musel vytvořit téměř nový tým. Letní příprava proto nebyla taková, jakou by si představoval. Přesto se hartvíkovický kouč Karel Kolesa pohybuje se svými svěřenci na čele tabulky. „Tým se dával do kupy hodně dlouho, a proto nepředvádíme fotbal, na který máme,“ litoval.

Podzimní část krajského přeboru má za sebou polovinu. Se svými svěřenci držíte první příčku hned od začátku soutěže. Vládne v hartvíkovickém táboru spokojenost?
Výsledkově jsme spokojeni. Chtěli jsme se pohybovat na špičce krajského přeboru. Vedeme o čtyři body. Do konce soutěže je ale ještě daleko. Ovšem nespokojený jsem s naším herním projevem, na kterém se negativně podepsala špatná letní příprava, kdy se mužstvo dávalo dlouho dohromady. Chybí nám sehranost. Teď se to projevuje ve hře. Myslím si, že na podzim to herně nebude nic moc. Hlavní je, že se nás drží dobré výsledky i trochu to štěstí.
Svědčí o tom i několik zápasů, které jste rozhodli v posledních minutách. Například s Velkou Bíteší, Havlíčkovým Brodem nebo Humpolcem.
Určitě, ale štěstí musí být něčím podloženo. U nás je to psychickou sílou týmu. Hráči se dokáží zvednout a dotáhnout zápas do vítězného konce. Rozhodně nechci naše úspěchy svádět pouze na štěstí.

Mluvil jste o nespokojenosti s herním projevem vašeho týmu. V čem konkrétně sledujete nedostatky?
Mám velké výhrady k naší defenzivě. Dostáváme hodně branek. Je to dané i tím, že jsme přešli na jiný styl bránění. Moc jsme toho navíc nenatrénovali. Někteří hráči to hůře snášejí. Máme i velký potenciál ve směru dopředu, ale není to ještě podle mých představ. Vše je dané kondicí, která by měla být lepší. Kdybychom měli více naběháno, tak bychom byli agresivnější a hráli takový fotbal, na který máme. Čekám na zimní přestávku jak na smilování.

Ještě je brzo skloňovat slovo postup, ale v Hartvíkovicích se na něj určitě myslí.
Postup? Zatím jsme v půlce půlky soutěže. Je těžko mluvit o tom, kdo postoupí. V minulé sezoně měly Hartvíkovice pět kol před koncem šestibodový náskok na Ždírec, a stejně nepostoupily. To je pro nás poučné. Uvidíme, jak se nám vydaří bodově podzim a jak vhodně doplníme mužstvo přes zimu. Pak teprve můžeme hlasitě mluvit o divizi. Určitě chceme hrát na špici, udržet se tam co nejdéle. Když z toho bude postup, budeme jedině rádi. Navíc tým musí být na divizi nachystaný. Můj názor je ten, že než někam postoupit a trápit se, tak je lepší hrát na špici krajského přeboru.

Jak vy zatím vidíte své soupeře v boji o první příčku?
Bude to pět šest mužstev, která mohou postoupit. Vše bude záležet na momentální formě, na štěstí a dalších faktorech. Zahrnout se musí Havlíčkův Brod, který sestoupil z divize. Začátek mu moc nevyšel, ale zvedá se. Dále i mužstva, které se dlouhodobě pohybují nahoře. Start vyšel dobře Pelhřimovu. Osobně jsem myslel, že tam bude i Polná. Té se ovšem moc nedaří, i když má ve svých řadách zkušené fotbalisty. Samozřejmě se nesmí zapomenout na Humpolec a Bystřici. To jsou týmy, se kterými bychom měli bojovat o čelo tabulky.

Nováček z Jaroměřic vlétl do přeboru jako uragán. Není to pro vás překvapení?
Jaroměřice hodně posílily o kmenové hráče Hartvíkovic – Novotný, Chládek. To jsou zkušení borci, kteří do mužstva přinášejí kvalitu. Navíc udělaly dobrý tah, když přivedli brankáře Kantora z Boroviny. To je velká osobnost. Jaroměřice jsou tým, který umí dát branku, a zároveň ji nedostat. Takže pro mě osobně překvapením nejsou. Soupeři si na ně budou dávat pozor a oni naopak se budou muset vypořádat s rolí favorita.