Svěřenci kouče Karola Marka si v minulém utkání neodvezli ani jeden bod z horké půdy vršovických Bohemians 1905, kde v nádherné fotbalové atmosféře podlehli klokanům 2:0. Přišli tak o prvenství v druholigové tabulce a jistě si budou chtít spravit chuť.

„Víme, co nás čeká. Přijede velice kvalitní, silný a bojovný mančaft, který je dobře organizovaný. Navíc velice nebezpečně zahrává standardní situace,“ popsal soupeře slovenský trenér, který hru Sokolova velice dobře zná.

V posledním vzájemném duelu se Jihlava radovala z nejtěsnější výhry 1:0, když se jako jediný zapsal do střelecké listiny Petr Faldyna. Ten se i se svými spoluhráči na utkání pozorně připravuje. Jediný, kdo se nebude moct představit v duelu s Baníkem, bude levý obránce Michal Vepřek. „Ten bude chybět pro karty. Jinak jsme kompletní,“ může být spokojen Marko.

Setkají se podobné styly

Fraška sudího Kocourka z posledního utkání Baníku s Duklou je již zapomenuta, nyní se trenér Martin Hašek a jeho svěřenci soustředí na podvečerní zápas. „Jihlava hraje podobným stylem jako my, je podobně organizovaná, má osobnost v týmu na pozici středního obránce, mají rychlé krajní záložníky a střelce v útoku. Také krajní obránci umí podpořit útok, charakteristikou je nám toto mužstvo tedy velmi podobné, jen s tím rozdílem, že my jsme spolu v tomto složení od léta, kdežto Jihlava takto hraje déle,“ srovnává trenér Hašek obě mužstva před utkáním.

Recept, jak tedy překonat obranu soupeře? „Dát víc branek než Jihlava,“ úsměvně odpovídá bývalý reprezentant. „Ale vážně, bude to o tom, které mužstvo bude mít v den utkání lepší formu,“ myslí si Hašek. Ten bude muset pro utkání oželet start nejlepšího střelce Baníku Martina Jirouše, který má stop za čtyři žluté karty.

Střelci se nestřetnou

„Jinak jsou prakticky všichni k utkání připraveni,“ prozradil trenér Sokolova. Diváci v Jihlavě tak přijdou o možnost přímé konfrontace nejlepších střelců soutěže. Za domácí Vysočinu totiž nastupuje Petr Faldyna, který stejně jako Jirouš a čáslavský Strnad nastřílel již osm branek.

„Speciální obranu na něj ale nechystáme. Víme o něm a hráči si s ním musí poradit,“ dodal kouč Baníku. „Může to pro nás být určitá výhoda, je to dobrý střelec a soupeři bude chybět. Na druhou stranu ho dokáží určitě nahradit,“ uznává šéf jihlavské lavičky.

Předpokládané sestavy:
FC Vysočina Jihlava: Vojáček – Veselý, Kadlec, Tlustý, Gabriel – Urban, Gába(Schneider), Lovětínský, Cihlář – Rabušic, Faldyna.
Baník Sokolov: Ilizi – Kaplan, Knakal, Kura, Čupr – Podrazký, Čada, Šmerda, Vaněček – Duchnič, Salák.
Zápas začíná v pátek v 18 hodin.
Názor experta
Jihlavu čeká velice těžké utkání. My jsme se Sokolovem hráli, předvedl u nás velice dobrý fotbal a zaslouženě zvítězil.
Je to kvalitní mužstvo, které ví, co má hrát. Hrají takový ten zažitý, agresivní a běhavý fotbal. Mají nebezpečné vysoké hráče. Velkým nebezpečím jsou i jejich standardní situace.
FC Vysočina se může pyšnit svou kombinační hrou a celkovou organizací. Dostává málo branek, takže má silnou obranu, a pozor si musí soupeř dát i na její standardy.
Tipuji výhru Jihlavy. V 89. minutě rozhodne Petr Faldyna.

Radek Sláma,
hráč FC Hradec Králové

Edita Palkovičová, Daniel Seifert