Po nepřesvědčivém začátku se staroříšská mašina rozjela na plné otáčky a fotbalové Jihlavsko má po dlouhé době v „átřídním“ postupovém ohni své želízko.

A Stará Říše choutky zaútočit na krajský přebor netají. „Nechceme si hrát na nějakého postupujícího, ale do jarních bojů půjdeme s dobrým náskokem,“ říká trenér Staré Říše Luděk Kovačík, podle kterého by mohlo být jasno už na začátku jara.

„Pravděpodobně se bude rozhodovat v těch prvních pěti kolech, ve kterých hrajeme s posledním Herálcem, Náměští i Přibyslavicemi. Když tyhle zápasy zvládneme, tak bude velká šance, abychom o ten postup bojovali,“ doplňuje.

Před sezonou jste tým celkem mohutně posílili, což byla tak trochu předzvěst toho, že se budete chtít prát o postupové příčky.
Do soutěže vstupovalo hodně silných týmů, takže jsme nevěděli, jestli se budeme prát o první místo. Hlavní důvod byl ten, že jsme nechtěli, aby se opakovala minulá sezona, kterou jsme dohrávali ve slátané sestavě a byli jsme rádi, že jsme na podzim nahráli body a zachránili se.

Na začátku sezony jste ve druhém a třetím kole ale dostali přes prsty.
Hráčům po prvním vyhraném zápase narostl frňáček nahoru a zaplaťpánbůh, že se pak jelo do Náměště, kde nám soupeř ukázal, že to tak jednoduché nebude.

Takže až pak se začalo pracovat podle vašich představ?
Samozřejmě to byl taky začátek soutěže, kdy jsme hledali odpovídající hráčské složení. Ale tím, že se prohrálo, jsme hráče dostali tam, kde jsme je chtěli mít. Začali tvrdě a poctivě pracovat. A pak se dostavovaly i výsledky.

Následujících šest kol jste nezaváhali. Kromě utkání v Přibyslavicích to navíc byly přesvědčivé výhry.

Vyhrát o gól v Přibyslavicích, které jsou jedním ze spolufavoritů, to je myslím luxusní výsledek. Tam jen tak někdo vyhrávat nebude. A celkově s tou vítěznou sérií jsem hodně spokojený. Zápasy jsme dokázali vyhrávat skvělým začátkem, kdy jsme po chvíli vedli o dva góly. Hráči hráli v tu chvíli velmi dobře.

O to víc asi zamrzí následná remíza s nováčkem z Křižanova a poté i bezgólová plichta s rezervou Meziříčí? Kdybyste nezaváhali, byla by vaše role lídra ještě silnější.
Samořejme je to škoda. Hlavně ztráta s Křižanovem. Ale ani AC Milán a další věhlasné kluby se nevyhnou bodové ztrátě.

Vy jste ji ale odčinili. Poslední dva zápasy přinesly šest bodů.
Nejen závěr, ale celkově jsme to zvládli. Ten podzim se nám, až na zápasy s Náměští, Kouty a Křižanovem, vydařil. Jsme s čtyřbodovým náskokem první, což za mého působení ve Staré Říši ještě nikdy nebylo.

Takže slovo postup je hodně aktuální?
Nechceme si hrát na nějakého postupujícího, ale do jarních bojů půjdeme s dobrým náskokem.

A zřejmě s cílem rozhodnout co nejdříve.
Pravděpodobně se bude rozhodovat v těch prvních pěti kolech, ve kterých hrajeme s posledním Herálcem, Náměští i Přibyslavicemi. Když tyhle zápasy zvládneme, tak bude velká šance, abychom o ten postup bojovali.

Už jsme to nakousli. Do týmu přišlo několik nových tváří, jak jste spokojen s jejich zapadnutím do kádru a výkonností?
Většinou skoro všichni hráli. My jsme je brali jako hráče do základní patnáctky, to se myslím osvědčilo. Až na nějaké výjimky podali dobré výkony, ale poděkování za dobrou práci patří všem.

Bude se od pozice lídra odvíjet zimní příprava? Dáte hráčům pořádně zabrat?
Nebudeme vymýšlet nic nového, že by lezli po břiše. Budeme trénovat jako minulý rok. Oni vědí, co je čeká a myslím, že z toho mají radost. (smích)

Plánujete i nějaké posílení kádru?
Momentálně ne. Měli jsme zájem o hráče z Třebíče, ale ten odešel do Rakouska.