VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Polná cíl nesplnila, neproměňuje šance

Polná - Podzimní umístění polenského Slavoje je nejhorší za jeho dosavadní působení v krajském přeboru, do kterého postoupil v sezoně 2005/2006. Deváté místo proto rozhodně není úplně uspokojující ani pro vedení klubu, ani pro samotného trenéra Gustava Cabúka, který k týmu přišel po třetím kole. Tehdy nahradil Milana Volfa s Kamilem Löslem.

22.1.2009
SDÍLEJ:

Od Alexandera Kováře (u balonu) se v Polné čekalo, že bude tvořit hru a střílet branky. Jenže góly nepřicházely, zkušený středopolař se prosadil pouze dvakrát.Foto: DENÍK/Libor Plíhal

Jak jste spokojený s podzimními výsledky?
Podzim nebyla zase až tak úspěšný, a to z toho důvodu, že jsem dostal za úkol, abychom skončili minimálně do poloviny tabulky a nejlépe do šestého místa. To se bohužel nepovedlo, takže se musíme pokusit napravit naši reputaci, i když je pravda, že jsme hodně zápasů prohráli o gól a nebo v posledních minutách utkání, čímž jsme ztratili minimálně dvanáct bodů.

Ten plán se tedy nesplnil…
Cíle se nesplnily tak, jak jsme si představovali. Na jaro je představa pohybovat se v horní polovině tabulky.

Aby nebyly problémy se záchranou.
Přesně tak. Na jaře se nebudeme ani cpát do vyšší soutěže, prioritou je momentálně dobudovat zázemí, kterým se vylepší podmínky pro fotbal. Poté se může myslet na postup. Důležitým faktorem je také to, že se nám podařilo zachovat téměř celý kádr. Zatím jediným odchodem je Petr Takacs, který bude hostovat ve Ždírci nad Doubravou.

V čem vidíte ten největší nedostatek, kvůli kterému se ztrácely zbytečně body?
Hlavní důvody byly dva. Prvním bylo to, že ne všichni hráči se mohli dostavit na všechny tréninky. Takže chyběla sehranost. Navíc se to odrazilo i v utkání, kdy některým hráčům chyběla výbušnost. V neposlední řadě máme špatnou obranu celého mmužstva. Byla i utkání, kdy jsme dostali doma tři branky, a to je hodně, a venku i čtyři. V některých případech jsme špatně bránili standardní situace, takže na tyhle věci se musíme zaměřit. Další Achillovou patou bylo proměňování šancí. Byli jsme schopni třeba dát v jednom utkání čytři branky a v dalším jsme stěží dali jen jednu. Šance jsme si vytvářeli, ale nedokázali jsme je přetavit v gól. Zkušení hráči, jako je Kovář, Adamec, Tomas, je zkrátka musí sázet.

To se odrazilo i na vašem skóre 26:24, které nebylo až tak aktivní.
To je pravda. Dostali jsme dost branek. Taková zásada ve fotbale je, že by mezi obdrženými a vstřelenými brankami měl být dvoutřetinový rozdíl. To znamená, že jednu třetinu toho, co dáme, můžeme maximálně dostat. Což by odpovídalo tomu postavení, na kterém chce tým být. Jenže my máme skóre vyrovnané, tak výš být nemůžeme.

Na podzim se vám stávalo, že jste třeba dokázali remizovat s Humpolcem, ale už jste ten výkon nedolázali potvrdit na domácím hřišti…
Doma se musí dobré výkony potvrzovat. Bylo to tím, co jsme říkal. Nedůsledné bránění celého týmu. Možná tam zasáhlo i to, že se někteří hráči nedostatečně psychicky na utkání připravili. Doma navíc nemůžeme dostat první gól. Konkrétně doma s Brodem. Navíc musím říct, že jsme dokázali urvat body dobrým mančaftům, ale s těmi slabšími už se nám to nepodařilo. Zářným příkladem byl Herálec, kde jsme po poločase vedli 1:0, ale pak jsme byli rádi, že jsme uhráli remízu. Vím, že přijde utkání, kdy se nedaří, ale jestli chceme hrát v popředí, tak musíme takovéto zápasy zvládat.

Dařilo se vám vyhrát ty zápasy, ve kterých jste příliš nezářili, a naopak, když jste předvedli kvalitní výkon, tak jste ho nedokázali přetavit v dobrý výsledek…
Nemůžu říct, že by se k nám štěstí obrátilo zády, protože v některých zápasech jsme vyhráli se štěstím. Třeba v Moravských Budějovicích jsme otáčeli utkání až v podsledních minutách. Tým sílu má, jenže ji neprokáže vždycky. Podobné utkání bylo i s Pelhřimovem, kdy jsme prohrávali 2:0. Otočíme utkání s takovými těžkými soupeři, ale už je neobhájíme.

Je pro vás tým, který jste převzal, dost kvalitní a široký, nebo byste ho ještě doplnil?
Co se týče týmu, tak bych potřeboval do každé řady jednoho hráče. Nějaké mladé dravce, kteří by zvýšili konkurenci. Tím by se pak mohly odstranit ty nevyrovnané výkony. Hráči by cítili tlak a válčili by celou sezonu. Ne všichni totiž válčili nadoraz. Příkladem toho je Bystřice, kde jsme soupeře 40 minut nepustili za půlku. Necháme ho jít do vedení, a když vyrovnáme, tak v 92. minutě dostaneme na 2:1. Přitom zápas měl být už dávno náš.

Bystřice je ale pro Polnou již dlouhodobě noční můrou…
To ano, ale my jsme ji měli na lopatě. Jenže kluci to nedotáhli do vítězného konce. Zápal tam je, ale je potřeba ho přetavit v body.

Když jsme u zápasů, který byl pro vás nejhorší a naopak, který se vašim svěřencům povedl?
Jednoznačně nejhorší výkon byl doma proti Jaroměřicím. Byl to odchozený zápas hned od začátku. O přestávce byla v kabině bouřka, ale bohužel se to nepovedlo. Myslím, že tam se projevila špatná příprava hráčů na utkání, kondičně nestíhali, nebojovali. Velmi dobré utkání jsme sehráli s Hartvíkovicemi a i v Bystřici. Pak nebyly špatné zápasy, kde jsme otáčeli výsledky, v Budějovicích a s Pelhřimovem.

Jaký je váš názor na šestnáct týmů v krajském přeboru?
Já mám takový názor, že sezona je sice delší, ale zase tak bych to nekritizoval, protože přestávka stejně delší nebude, protože by se začínalo v březnu a končilo v červnu. Naopak si myslím, že hráči na úrovni krajského přeboru hrají fotbal, protože ho mají rádi, tak mohou být spokojeni, že si víc zahrají. A navíc i pro diváka to může bát zajímavé, z toho pohledu, že je víc zajímavých zápasů a bodových pohybů.

A nemyslíte, že přebor trochu ztrácí na kvalitě?
Myslím, že částečně ano. Protože týmy z nižších soutěží postupují ve větším počtu, a nemají takové možnosti doplnit kádr kvalitními hráči. Pak se úroveň snižuje, a o to horší je, že jsme skončili tam, kde jsme. S tím mančaftem, co máme, bychom měli být úplně někde jinde.

Střelci týmu:
9 – Tomas, 4 – Adamec, 2 – Kovář, Holas, Oberreiter, 1 – Boháček, Gondek, Hlávka, Krčál, Mezera, Takacs, Körber.


Hráči pod lupou

BRANKÁŘI
Podávali oba standardní výkon. Mají poctivý přístup k tréninkům, pracují na sobě, takže k nim žádné výtky nemám.
Jindřich Skočdopole: Má výborné zákroky, hlavně na čáře. Hlavně v utkání s Hartvíkovicemi čaroval. Ještě je potřeba, aby se zlepšila komunikace s obranou při standardkách.
Martin Mundok: Chytal do té doby, než se zranil, odváděl dobré výkony.

OBRÁNCI
Jan Hlávka: Je to bojovník, agresivní, hraje s velkým nasazením. Takoví hráči jsou potřeba. Nedá se mu nic vytknout. Jediné, co ho brzdí, jsou zranění.
Aleš Frolda: Je to jedna z vůdčích osobností týmu, ale měl by být víc slyšet na hřišti. Je to zkušený a potřebný hráč.
Petr Takacs: Odehrál po zranění až druhou polovinu podzimu. Hraje fotbal s velkým nadšením. Šikovný mladý fotbalista, který ještě potřebuje herně vyzrát a trošku zkrotit emoce.
Ladislav Pártl: To je dříč a poctivý fotbalista, u kterého se projevilo to, že ne vždycky mohl být na tréninku. Patří ke starším hráčům a zkušenosti má, nevypustí žádný zápas ani souboj. Potřeboval by akorát dohnat kondici.
Daniel Kratochvíl: Celý podzim byl zraněný. Odehrál pouze utkání s Bíteší, kde hrál velice dobře. Takže jen škoda, že se poté zranil.
Pavel Mezera: Zkušený obránce s velice dobrou hrou hlavou a výběrem místa. Hraje s přehledem. Je to potřebný hráč pro mužstvo, když ještě zlepší kondici, tak to bude skvělý obránce.

ZÁLOŽNÍCI
Alexander Kovář: Hráč jeho kalibru by měl vyčnívat, ale v některých zápasech zůstal za očekáváním. Když nebyl v herní pohodě, tak se mu nedařilo. Naopak když měl den, tak byl k nezastavení.
Radek Krčál: Jeden z nejlepších hráčů, který v mužstvu je. Je to bojovník, který nevynechá žádný souboj. Jelikož hraje zálohu, tak by se mohl rvát více do koncovky.
Milan Holas: Velice dobrý hráč do kombinace, když má chuť, tak je k nezadržení. Musí ovšem potrénovat i hru dozadu, tam to trochu skřípe.
Filip Gondek: Poctivý, rychlý záložník, který hraje velmi dobře i dozadu. Navíc technicky vyzrálý s výbornou kopací techniku. Samozřejmě se svými proporcemi nemůže bourat obranu, ale potřebuje vyšperkovat souhru se středovými záložníky.
David Šimek: Běhavý hráč, který potřebuje ještě natrénovat fotbalovost, ale na tréninku je vidět, že mu to půjde.
Jaroslav Körber: Je to vyrostlý, rychlý hráč, od kterého jsem v některých zápasech čekal víc. V tréninku, když se dostane k balonu, tak obejde hráče a nikdo mu ho nesebere, ale v některých zápasech to nepředvedl. Měl by se také naučit vzít na sebe zodpovědnost. Rozhodně má na to, aby hrál.

ÚTOČNÍCI
Lukáš Adamec: Velice dobrý útočník, je rychlý, pohyblivý. Umí se dostat do šance, ale na to, kolik si jich vytvořil, dal málo branek. Přitom na tréninku sází jednu za druhou.
Petr Tomas: Měl nevýhodu, že ho v některých zápasech omezovalo zranění. Jinak je to skvělý útočník, který je přínosem. Nastřílel i nejvíc branek. Ještě ale potřebuje trochu lépe seřídit mířidla, protože do šancí se dostane, ale nedá je.
Zbyněk Tlačbaba: Běhavý hráč s dobrým nasazením, který musí ještě trochu potrénovat techniku, zpracování balonu v plné rychlosti. Občas ho to omezuje. Musí se taky trochu víc porvat o balon. Je to perspektivní hráč, který když se bude snažit, tak z něj bude dobrý útočník.
Martin Oberreiter: Šikovný a běhavý záložník a podle mého názoru je to hráč, který když na sobě bude pracovat, tak má před sebou velkou budoucnost. Potřebuje se samozřejmě vyhrát a do soubojů by mohl chodit trochu agresivněji.


Patnáct podzimních kapitol očima trenéra Gustava Cabúka

POLNÁ - SVĚTLÁ 4:1
Úvodní utkání proti nováčkovi soutěže se nám povedlo. Soupeře, který se spíše věnoval mluvení s rozhodčím než hře, jsme jasně přehráli.

JEMNICKO - POLNÁ 4:1
Zdá se, že Jemnice nám nesedí, protože již podruhé jsme s ní předvedli obrovský propadák. Utkání bylo z naší strany odevzdané.

POLNÁ - VRCHOVINA 3:3
Tento vyrovnaný zápas byl bohatý na branky, kdy, jsme příliš nezvládli obranou fázi hry, a zbytečně jsme tak přišli na domácí půdě o dva body. *

VELKÁ BÍTEŠ - POLNÁ 0:1
Velmi dobře jsme bránili, měli jsme pár dobrých brejkových situací, a dokonce jsme nedali penaltu. Soupeř hrozil pouze dlouhými nakopávanými balony za obranu. Pak jsme dokázali dát gól a náskok už udržet.

POLNÁ - M. BUDĚJOVICE 3:2
Zápas dvou rozdílných poločasů, kdy se nám první poločas nepodařil a nastartoval nás až gól soupeře. Chvilku nám trvalo, než jsme se rozehráli. Druhý poločas jsme dostali soupeře pod tlak a otočili zápas.

POLNÁ - HARTVÍKOVICE 0:1
Dobré utkání z obou stran. Je pravda, že nás podržel při dvou standardkách brankář Skočdopole, jinak na šance bylo utkání vyrovnané. Bylo to o tom, kdo dá první branku, ten vyhrál a opravdu se tak stalo.

POLNÁ - JAROMĚŘICE 0:1
Pouťový zápas byl od začátku odchozený. Přišlo mi, že kluci si mysleli, že výhra přijde sama. Vázla nám souhra i kombinace. A gól byl jen důsledkem toho, že soupeř čekal na brejk, který mu vyšel. Navíc jsme mohli být rádi, že to neskončilo vyšším rozdílem.

TŘEBÍČ B - POLNÁ 2:0
V tomto utkání jsme byli oslabeni zraněními, kdy nám chyběli oba útočníci. Při útočných výpadech jsme se dokázali dostat po šestnáctku soupeře, a dál už ne. Třebíč podržel i zkušený gólman Koubek, který zneškodnil dvě naše nebezpečnější střely.

POLNÁ – NOVÁ VES 4:0
Po dvou nepovedených zápasech se hra vrátila do původních kolejí. Mančaft byl kompletní a všichni si s chutí zahráli a padlo i dost branek.

HERÁLEC - POLNÁ 1:1
Jeli jsme si pro tři body. Vedli jsme jedna nula a pomalu se začali spokojovat s výsledkem. Druhý poločas hráči zbytečně hráli pouze na brejky a čekali na to, co domácí udělají. Ti toho dokázali využít a dali vyrovnávací branku ze standardky.

POLNÁ- PELHŘIMOV 3:2
Zápas, který se divákům musel líbit. První poločas hrál Pelhřimov a druhý my. Létalo se nahoru dolů. První půli jsme nevěděli, kam dřív skočit. Po přestávce jsme dali branku, kluci zjistili, že se dát hrát s každým. Pak naopak zhruba dvacet minut nevěděl Pelhřimov, kam dřív skočit.

HUMPOLEC - POLNÁ 0:0
Souboj od šestnáctky k šestnáctce. Humpolec čekal na to, co uděláme. Spolehlivě pracovaly obě obrany. My jsme měli dvě šance, kdy první šanci vyrazil brankář a druhou orazítkoval Kovář tyč. Za domácí nebezpečně hlavičkoval Staněk.

POLNÁ - HAVLÍČKŮV BROD 2:3
Po dvou dobrých utkáních byla škoda, že jsme zůstávali viset za brejky soupeře. V prvním poločase nám zatápěla jejich středová řada a měli nebezpečné akce po stranách. Po změně stran se hra zlepšila, ale byla škoda, že když jsme dokázali vyrovnat, tak jsme dostali z brejku rozhodující gól.

BYSTŘICE - POLNÁ 2:1
Smolný zápas pro nás, protože asi sedmdesát minut bylo utkání v naší režii, ale ztroskotali jsme na proměňování šancí. V prvním poločase jsme nedali čtyři tutovky a naopak jsme dostali vedoucí gól. Druhý poločas jsme vyrovnali a soupeře válcovali, ale opět jsme neproměnili jasné stoprocentní šance. Rozhodující gól jsme inkasovali v poslední minutě.

OKŘÍŠKY - POLNÁ 2:3
Podobný zápas jako s Bystřicí, ale naštěstí to tam Tomasovi padlo. Než jsme se stačili rozkoukat, tak jsme prohrávali 1:0, ale kluky to nastartovalo. Pak se podařilo vyrovnat a převzali jsme otěže zápasu. Oni začali zlobit, až když dali na 2:3.⋌ (pal)
*První tři utkání hodnotil předseda klubu Jindřich Skočdopole.

Je to hlavně o herní pohodě, tvrdí středopolař Kovář

Jihlava - Od ambiciózního týmu z Jihlavska se čekalo daleko víc. Polná na podzim předvedla hodně nevyrovnané výkony, které podle tvůrce hry a středopolaře Alexandera Kováře zapříčinila nečekaná rošáda s trenéry, ale i střelecké trápení.

S Polnou zacloumala nečekaná výměna kouče Milana Volfa, kterého od 4. kola nahradil Gustav Cabúk. „Já bych to nerad rozebíral, ale ta situace okolo trenérů se na tom našem špatném začátku určitě podepsala,“ říká Alexander Kovář. „V týmu to bylo takové neurovnané,“ doplňuje.

A když už se Polná dostala do herní pohody, chyběl prý v týmu střelec, který by podtrhl dobrý výkon. „Hráli jsme dobré zápasy, třeba s Bystřicí, ale neproměňovali jsme šance, jeden vedle druhého. Neznám přesné statistiky, ale jen Tomas dal víc gólů. Nikdo jiný se střelecky tak neprosadil, což bylo znát,“ tvrdí Kovář.

Kovář by se svou chabou střeleckou bilancí z podzimu – dvěma brankami – chtěl na jaře něco udělat. „S dvěma hráči z Věžnice jsem se vsadil, že dám za sezonu deset gólů, takže mám co dohánět,“ odhaluje bývalý hráč Jihlavy, který v odvetné části očekává otevřený boj. „Může se třikrát vyhrát a vyšvihnete se nahoru, nebo prohrát a bude se hrát o záchranu. Celkově je to hodně o herní pohodě, kterou Gusta (trenér Gustav Cabúk – pozn. red.) do týmu myslím přinesl,“ uzavírá Kovář.

Edita Palkovičová, Vít Brabec

Autor: Edita Palkovičová

22.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Josef Mladý

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Volby na Vysočině.
AKTUALIZUJEME
46

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

OBRAZEM: Značky pomohou lidem vyznat se v nemocnici

Jihlava – Další oddělení jihlavské nemocnice se přestěhovalo do nových prostor. Pacienti a zdravotníci z neurologického, onkologického, kožního, chirurgického a kardiologického oddělení využívají nového zařízení. V tuto chvíli stavební firma opravila čtyři patra interního pavilonu a nyní dělníky čeká ještě poslední pátá fáze prací.

Mezi pěti nejrychleji sečtenými obcemi na Jihlavsku vyhráli Piráti

Jihlavsko – Horní Myslová, Mysletice, Věžnička, Zdeňkov a Zvolenovice. To jsou obce v nichž volební komise nejrychleji sečetla volební lístky, zapsala je do systému a odevzdala je na dopředu určená sběrná místa. Výsledky z těchto obcí zveřejnil Český statistický úřad na svém webu třicet minut po zavření volebních místností.

V malé obci na Jihlavsku k volbám přišli téměř všichni

Vanůvek – Vanůvek je jedna z nejmenších obcí na Jihlavsku. K volbám tam letos nedošli pouze 4 voliči z 28. V této malé vesnici nedaleko Telče žije dohromady 39 obyvatel z toho 11 dětí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení