„Je bezesporu výrazným jménem. Díky jeho zkušenostem a organizačním schopnostem s ním počítám na post stopera,“ uvedl kouč FC Vysočina Jihlava Karol Marko na adresu třiatřicetiletého borce.

„V kádru ponecháme více hráčů. Musím říci, že jsem velmi spokojen s aktuálním stavem týmu. Vedení v zimě učinilo výrazné kroky k posílení týmu a zvětšení konkurence v něm,“ pochvaluje si slovenský kouč v barvách Jihlavy, který má k dispozici již kompletní kádr, ze kterého se bude snažit utvořil optimální jedenáctku.

„Myslím si, že kádr posílil, a teď už záleží jen na trénérovi, aby z dostatečného počtu hráčů poskládal úspěšné mužstvo,“ doufá ředitel klubu Zdeněk Tulis. „Toho, čeho jsme chtěli dosáhnout, jsme dosáhli. Chtěli jsme v týmu vytvořit konkurenci a přivést jednu až dvě osobnosti, kterými jsou Štohanzl a Mareš. Ten je rozhodně velkou osobností,“ dodal.

Plány do jarních odvet jsou pro šéfa klubu jasné. „Co můžeme očekávat, když jsme druzí v tabulce? Musíme se snažit zahrát co nejlépe a pokusit se o postup. Už jsme ho jednou ochutnali a když se nám vydařila podzimní část, tak nám nic jiného nezbývá. Buď to zvládneme, nebo to nezvládneme. Jiné řešení není,“ řekl rozhodně Tulis.

Hráči v Itálii trénují taktiku

Jihlavský tým si momentálně „užívá“ sluníčka na soustředění v italské Brescii. „Je tu čtrnáct stupňů a hrajeme na krásném travnatém hřišti,“ prozradil šéf klubu. Ovšem žádná dovolená na hráče nečeká.

„Jsou tu od toho, aby trénovali a zvykali si na trávu, protože za čtrnáct dní začíná soutěž,“ doplnil. „Využíváme teplejšího počasí a kvalitních terénů a zaměřujeme se na taktiku. Vzhledem k různému zápasovému zatížení hráčů pracujeme ve skupinách a ve skupinách se věnujeme i taktickým prvkům. Velký prostor též dáme regeneraci,“ příblížil průběh soustředění Karol Marko.

FC Vysočina má už také za sebou i první utkání s prvoligovým dánským celkem Aarhuseml a zítra ho čeká AC Lumezzane, který hraje třetí italskou ligu. Původně měl být na programu zápas s druholigovou Bresciou. „Ten nevyšel, protože Brescia hrála utkání včera a byli jsme se na n podívat,“ objasnil Tulis.

POSILY A JEJICH PŮSOBENÍ V JIHLAVĚ

Pavel Simr –
přestup se uskutečnil již na podzim (1. FC Brno).
Jan Štohanzl – půlroční hostování s opcí na přestup (FK Teplice).
Michal Vyskočil – půlroční hostování s opcí na přestup (Fotbal Fulnek).
Karol Karlík – půlroční hostování s opcí na přestup (FC Nitra).
Václav Winter – půlroční hostování (Bohemians Praha).
Pavel Mareš – půlroční hostování s opcí na další působení (AC Sparta Praha).

Dánové byli zatím nejlepším soupeřem

Jihlava/Brescia - Jihlavský celek má za sebou první přípravné utkání na italské půdě. Soupeřem jim byl pátý tým dánské nejvyšší soutěže Aarhus, který brzkou a jedinou brankou zápasu rozhodl o těsné výhře 1:0.

AARHUS – JIHLAVA 1:0
„Musím hned na začátku ocenit kvalitu soupeře. Jeho hráči jsou velmi individuálně technicky vyspělí, umí v rychlosti pracovat výborně s balonem a na začátku utkání to bylo znát. Byli fotbalovější,“ uznal asistent trenéra Josef Vrzáček.

Jeho svěřenci inkasovali hned v úvodu, kdy se v deváté minutě odrazil balon k dánskému hráči a ten se přesně trefil do Vojáčkovy svatyně. „Na dánském týmu bylo vidět, že jsou již delší dobu na travnatém hřišti,“ podotkl Vrzáček.

Postupem času však FC Vysočina srovnal krok a soupeři začal šlapat na paty. Ještě do poločasu si vytvořili šance Faldyna a Štohanzl, ale ani jeden z nich neuspěl.

„Po změně stran jsme měli územní převahu a dokázali jsme si vytvořit i více příležitostí než soupeř,“ řekl Josef Vrzáček. Ke gólu měl blízko opět Faldyna, k němu se ještě přidal Simr a mladíček Vydra. Ovšem ani jedna akce neskončila brankou.
„Odehráli jsme velmi kvalitní utkání. Aarhus byl nejlepší tým, který jsme v přípravě zatím potkali,“ smekl před dánskými fotbalisty jihlavský asistent.

Góly: 9. Lumb. Poločas: 1:0. Jihlava: Vojáček – Gabriel, Tlustý, Mareš, Vepřek – štohanzl, Gába, Urban, Vydra (85. Tecl) – Faldyna, Simr.