Návrat. Tak by se jedním slovem dal nazvat příchod Luboše Urbana do FC Vysočina. Jednapadesátiletý kouč je totiž jihlavským odchovancem. Do svých osmnácti let hrál za Spartak Jihlava. Nyní povede svůj mateřský klub jako hlavní trenér.

„Když vám nabídne mateřský klub angažmá, tak to člověk nemůže odmítnout. Komu se to poštěstí? To je prostě bomba,“ byl potěšen kouč svým novým angažmá, které by mělo trvat minimálně jednu sezonu. Společně se svým asistentem Danielem Šmejkalem podepsal roční smlouvu s následnou opcí.

V posledních třech letech jste působil v Bohemians Praha. Jak tohle období hodnotíte?

Poslední tři roky? Z mého pohledu byly nejúspěšnější, co se týče mé trenérské kariéry. Suverénně jsme postoupili z třetí ligy do druhé. A jako nováček jsme dokázali postoupit do první, kde jsme skončili na třináctém místě. Myslím si, že je to pokračování takového střížkovského zázraku. Takže poslední tři roky byly jak z pozice trenérské, tak i výsledkové velice úspěšné.

I přes úspěchy jste měl určité neshody s vedením, se kterým jste nedokázal najít společnou řeč.

To byl hlavní důvod, proč jsem odešel. Mohl jsem zůstat, ale po čtyřech letech byl náš vztah takový vyčerpaný. Už to nebylo ono. Jestliže se chci jako trenér někam posunout, tak jsem potřeboval změnu. Přeci jen jsou v Bohemians Praha trochu specifické podmínky, tím ale nemyslím vyloženě špatné. Jsou prostě věci, které už mě unavovaly a nebavily. Popud, abych skončil, jsem dal já.

Kdy vás Jihlava poprvé oslovila, bylo to hned po vašem odchodu?

Ne, vůbec. V pátek to bude čtrnáct dní, co jsem měl první kontakt s panem Šmýdem (sportovní manažer klubu – pozn. aut.). Byla to náhoda. Zrovna jsem se do Jihlavy chystal za rodiči. Dali jsme si sraz, povídali si o jihlavském fotbale a o tom, co když… a tak dále. Spíš to byl kontakt, který měl s každým kandidátem.

Zřejmě to ale nebyla jediná nabídka, kterou jste po svém odchodu dostal?

Určitě ne. Měl jsem i další nabídky, ale žádnou z první ligy. Ta totiž byla už v danou chvíli uzavřená. Takže byla varianta čekat, nebo mít volno. Poslední čtyři roky jsem dost pracoval a neměl jsem téměř žádnou dovolenou. A najednou se objevila Jihlava. Když jsem si to promítl v hlavě, tak jsem si řekl, proč ne! V Jihlavě šel fotbal strašně nahoru. Když jsem odcházel, tak se tu hrál maximálně přebor, možná jednou divize. Nikdy bych netušil, že fotbal předstihne hokej.

To je co říct, když je Jihlava spíše hokejové město.

To je pravda. Jihlava je opravdu hokejové město. Už svým klimatem a počasím. Dukla vždycky byla v mých očích na prvním místě, na hokej jsem chodil pravidelně. Fotbal byl až na x-té příčce. A najednou se to všechno změnilo. Takže když se objevila taková nabídka, tak proč mít volno. Šel jsem do konkurzu a ono to vyšlo.

Jaké důvody vás přiměly jít právě do Jihlavy? Hrálo roli i to, že z Vysočiny pocházíte a začínal jste tady?

Určitě. Jsem odchovanec Spartaku. Jihlava mě zkrátka vychovala a najednou přijde nabídka, že bych ji mohl trénovat. Mám tady rodiče, bráchu, veškeré příbuzenstvo, budu pod větším tlakem, což mi nevadí. Ale když vám nabídne mateřský klub angažmá, tak to člověk nemůže odmítnout. Komu se to poštěstí? To je prostě bomba.

Nemusel jste se tedy rozhodovat dlouho, jestli na nabídku kývnete?

Z mé strany určitě ne, ale ze strany Jihlavských to bylo takové… Ono se to děje, člověk je na to zvyklý, ale běží čas a musí se začít s přípravou. Minulý týden jsem měl rozhovor v Praze s panem Vaculíkem (předseda představenstva PSJ, a.s., majoritního akcionáře klubu – pozn. aut.). A tento týden už to nabralo pořádné grády. Předtím jsem ale byl v klidu. Chodil jsem hrát tenis, odpočíval jsem. Rozhodl jsem se, že pokud nevyjde Jihlava, tak nic jiného nevezmu.

Neodradila vás ani druhá liga?

Ne. Jihlava si zkusila první ligu, kvůli nějakým machinacím sestoupila a teď už se tři roky snaží vrátit zpět. Je to mančaft ambiciózní, který hraje nahoře. Neříkám, že pokaždé na postup, ale bude chtít být nahoře, a to mě zajímá, protože se o něco hraje. Určitě se nespokojíme se středem tabulky, ale je mi jasné, že přichází hráčská výměna a musíme tým vhodně doplnit. Pak už to bude i ekonomická stránka věci, jestli mi vedení hráče přivede, nebo ne. Chceme mít kvalitní kádr.

Tým už jste zmínil. Víte, jaké hráče budete mít k dipozici?

Ve středu jsme to poprvé řešili, když jsme byli podepsat smlouvu. Čtu totiž noviny a internet, stále jsem všude četl, jak někdo odchází. To mě trochu vyděsilo. Odešli ale pouze hráči, kteří byli v Jihlavě na hostování. Tomu se klub neubrání. Ale hlavně odešel kanonýr Petr Faldyna, který tady za tři roky dal 41 branek. To klobouk dolů, to je na smeknutí. Je to velmi citelný zásah. Bohužel, rozhodl se tak, jak se rozhodl.

Chtěl byste, aby tady zůstal?

Bylo to před mým příchodem, nemohl jsem do toho zasáhnout. Kdyby ale bylo po mém, tak bych si s ním promluvil a chtěl bych, aby nám pomohl třeba na podzim. A viděli bychom, jestli to půjde, nebo ne. To už ale nezměním. Takže si mapuji hráče, začínám mít nějaké tipy, už jsem i některé hráče oslovil. V pátek jedu znovu do Jihlavy, kde bychom se měli pohnout dál, protože v pondělí to vše musí začít. Není prostor na nějaké čekání.

A co letní příprava? Do jejího začátku zbývají tři dny, což není moc. Je už daný nějaký hrubý plán?

Je hodně hrubý. Jsou daná akorát přípravná utkání a termín nástupu. To je celé. Takže na ní dělám už několik hodin, musím ji mít do pátku připravenou.

Přivedl jste si s sebou svého asistenta, se kterým jste působil ve Střížkově. Byla to vaše podmínka?

Akorát jsem řekl, že bych si to přál. Rozhodně jsem to ale nepostavil na tom, že buď oba, nebo nikdo. To ne. Jen jsem řekl, že věřím v to, že fotbal je týmová práce a s Danem si rozumíme, jsme sehraní, víme jeden o druhém a máme podobný náhled na fotbal. Jsem strašně rád, že je tady i z toho důvodu, protože jsem si někde přečetl, že v historii Jihlavy se ještě nikdy nestalo, že by si tréner přivedl svého asistenta. Takže se nám povedlo změnit určitý stereotyp. Na druhou stranu asistenta Pepu Vrzáčka chci taky. Je hrozně pracovitý, a to se cenní. Takže chci, aby pokračoval dál.

Už jste měl možnost vidět stadion i zázemí klubu, jak hodnotíte tuto stránku?

Kvalitní zázemí patří ke kvalitnímu týmu. Hráči tady mají velmi dobré podmínky. Určitě si stěžovat nemůžeme. Jsou tu podmínky na úrovni první ligy.

Určitě se to nedá srovnávat s dobou, kdy jste působil v tehdejším Spartaku?

Když jsem odcházel, tak tu bylo škvárové hřiště. Zázemí? To byly sedmdesátá léta. To je nebe a dudy. To se nedá srovnat.