Václav Winter, gólman jihlavských druholigových fotbalistů, si je vědom, že se podzim příliš nevydařil, vždy se na nečem špatném dá najít to dobré. Podle něj se překvapivě vydařila ofenziva a defenziva naopak propadla.

„My jsme se nejvíc báli toho, jak nám to půjde dopředu, kdo bude dávat góly. Vepředu jsme měli „jen“ mladé pušky. A bylo to naopak,“ uznala brankářská jednička.

Jaké je vaše hodnocení podzimu?

Je těžké hodnotit letošní podzim. Postup jsme sice nevyhlašovali, ale chtěli jsme ho. Takže z tohoto pohledu se to nehodnotí moc dobře, ale všechno nebylo jen špatně.

Takže se i na nevydařeném podzimu dají najít nějaká pozitiva?

Určitě ano. Přišel nový trenér, noví hráči. Mužstvo si potřebovalo sednout, změnil se styl hry. Začali jsme hrát útočně.

Další kladnou věcí je jistě to, že se podařilo nahradit Petra Faldynu. Jihlava je momentálně týmem s nejlepším útokem.

Petr Faldyna byla síla, protože to je gólový hráč. No a podívejte. My jsme se nejvíc báli toho, jak nám to půjde dopředu, kdo bude dávat góly. Vepředu jsme měli „jen“ mladé pušky. A bylo to naopak. Problémy nastaly vzadu, kdy obranu nezvládalo celé mužstvo. Neskloubil se dobře útočný styl s dobrou defenzivou. Co si budeme povídat, vítězství se rodí z pozorné obrany.

Jak na hráčovu psychiku působil fakt, že se nedokázala potvrdit vítězství ze hřiště soupeřů na domácí půdě?

Aby mužstvo bylo úspěšné, tak potřebuje mít jednu úspěšnou šňůru. To znamená sérii čtyř až pěti vítězných zápasů, nebo sedmi osmi neprohraných utkání. Jakmile bude mít takovou sérii, tak bude hrát o přední příčky. To se nám bohužel nepovedlo.

A teď se vrátím k vaší otázce. Ze začátku jsme venku prohráli, doma vyhráli. V pořádku. Měli jsme silné soupeře, ale pak přišla pasáž, kdy měla přijít právě ta série. Po Vlašimi nebo po Žižkově měla přijít čtyři vítězství a to by mužstvo nakoplo. Pak by přišly i zápasy, kdy to zkrátka půjde. Do všeho kopnete a dáte branku.

Myslíte si, že i jedním z rozhodujících momentů byl i prohraný zápas s Duklou Praha?

Je to o tom, že když jsme prohrávali, tak jsme to většinou nezvrátili. Na druhou stranu se ale ukázalo, že tento tým má velkou sílu, protože jsme se dokázali vrátit do utkání. Jak s Duklou, tak v Mostě. Most už byl jen obrazem našeho podzimu. Sice jsme dávali hodně branek, ale moc jsme jich i inkasovali. Jak řekl trenér Urban: Kdyby to bylo jedním nebo dvěma hráči, tak je vyměníte a jede se dál. Ale když se dostane tolik branek, tak to není vina jednoho hráče.

Je ještě nějaká šance alespoň na druhé postupové místo?

Nebudeme si nic nalhávat. První místo je už i prr jiný kluby, než jsme my pasé. Ústí je momentálně někde jinde. Víceméně se hraje o druhé místo. Bude tam pět šest mančaftů, které se budou chtít o něj poprat. Řadím tam i nás. Ve fotbale je možné všechno. Já jsem v něm zažil několik zvratů. V Bohemians jsme měli velkou ztrátu po podzimu, ale na jaře jsme udělali sérii pěti vítězství. Naopak soupeři, kteří na podzim byli suverénní, klopýtali. Najednou ta ztráta byla jen dvoubodová. Samozřejmě vím, že je to hodně, ale hraje se tříbodovým systémem. Dokud bude o co hrát, tak se o to určitě budeme rvát. Nemyslím si, že je to ztracené.

Myslíte si, že by se mohla otřásat židle pod Lubošem Urbanem?

To se může otřásat vždycky pod každým trenérem, od kterýho se čeká úspěch. Záleží na tom, jak to vyhodnotí vedení klubu. Nejen já, ale i mužstvo by nechtělo, aby odešel. Protože funguje určitá sebereflexe. Chyba rozhodně nebyla v trenérovi. Jednoznačně je to v nás, hráčích. Já doufám, že se neotřese. Je to ale spíš otázka na vedení.

V českých podmínkách se to ale bohužel takto řeší. Nedaří se, vyhodí se trenér, aniž by se mu nechal čas na práci a naplnění jeho koncepce…

Záleží na klubu. Můj názor je ten, že když angažuju trenéra, tak ho beru za nějakým cílem a nemůžu ho hned vyhodit. Jenže tady se to moc nenosí. Mně se to taky nelíbí. Řeknete trenérovi, že mu dáte šanci. On samozřejmě potřebuje čas, chce ukázat své kvality. Ovšem pak je to opak. Za deset kol se kouč vyhodí. Když vezmu někoho s koncepcí a nebude to „pan Straka“. Ten je jednorázový, motivační trenér, tak to beru. Nefunguje to, tak ať jde, ale u trenérů, kteří mají nějakou vizi, se mi to nelíbí.

Kdo nebo co je pro vás největším překvapením druhé ligy?

Jednoznačně Ústí, které je na prvním fleku. Ovšem i loni hráli velmi dobře, pohybovali se na čtvrtém fleku. To mužstvo je dlouho pospolu. Navíc vím, i z vlastní zkušenosti, že nemusíte mít vlastní stadion, zázemí. Taky jsem si pral věci, nikdo z toho nebyl doma nadšený. A dvakrát jsme s Bohemians postoupili a zachránili se v první lize. Na jednu stranu mě to překvapilo, ale vím, že to možný je. Jsou takovéto různé příběhy.

Ústí je už dlouho pospolu a výsledky se dostavily. Není to třeba právě ta cesta, která by vedla k úspěchu?

Určitě je to v tom, jestli chcete vybudovat mužstvo, které bude hrát stabilně ligu. Týmy první ligy jsou poskládané z devadesáti procent z kmenových hráčů. Jsou to koupení hráči. Je to lepší. I trenérům se lépe pracuje. Dám opět příklad. Bohemka i Kladno, byli jsme jejich hráči a ty úspěchy se dostavily. Sám jsem to prožil. Je to můj osobní názor. Je dobré, když máte mužstvo, které si můžete dlouhodobě tvarovat. Druhá stránka je ekonomická stránka klubu a prostor pro trenéra.