Deset let života člověka i fotbalového klubu představuje významný úsek, během něhož lze uskutečnit celou řadu snů a vizí a prožít množství radostí i smutků. Desetiletí, v němž převažovaly úspěchy a radost, nyní slaví FC VYSOČINA JIHLAVA. Fotbal v Jihlavě tak zároveň ve vynikající kondici završuje 100 let!

V republikovém měřítku v minulosti nikdy neměl takový respekt a pozici v ligových soutěžích, jako bezesporu má v posledních deseti letech.

Jihlavské fotbalové začátky jsou spojené se vznikem SK Jihlava v roce 1910. Dnešní FC Vysočina je však pokračovatelem jiného klubu, který byl, jako sportovní kroužek závodního klubu PAL Jihlava, založen až v roce 1948. O osm let později se sloučil s dvěma dalšími Dobrovolnými sportovními organizacemi strojírenských závodů, a vznikla tak Tělovýchovná jednota Spartak Jihlava.

Tento název se neměnil až do roku 1994, kdy se oddíl osamostatnil a vzniklo občanské sdružení FC Spartak PSJ Jihlava. O dva roky později došlo k historickému spojení dlouholetých rivalů Spartaku PSJ a SK Jihlava ve společný klub Spartak PSJ Motorpal Jihlava.

Název klubu doznal další změny v roce 1997, tehdy stávající občanské sdružení předalo veškerá svá práva a povinnosti vůči ČMFS společnosti FC PSJ Jihlava.

Ani toto označení však nebylo konečné. V březnu 2000 totiž jihlavské městské zastupitelstvo schválilo vstup do akciové společnosti FC VYSOČINA JIHLAVA. Vznikl tak nový subjekt, který se v průběhu dalších deseti letech stal pojmem na české fotbalové mapě a vyrostl v perspektivní a ambiciózní klub.

Dnes je největším sportovním oddílem kraje s nejrozsáhlejší mládežnickou základnou, kvalitním sportovně – technickým zázemím a reálnými vyhlídkami na stabilní působení v nejvyšší české fotbalové soutěži.

Díky dlouhodobé účasti ve II. lize představuje nejúspěšnější fotbalový klub v kraji Vysočina a rovněž je prvním klubem, který v historii fotbalu v tomto regionu postoupil do nejvyšší fotbalové soutěže. FC Vysočina koncentruje nejlepší mládežnické hráče celého regionu a díky tomu je schopen konkurovat těm největším a nejznámějším mládežnickým centrům Česka. Zároveň kvalitním způsobem naplňuje volný čas mládeže, vytváří jí kvalitní tréninkové podmínky a poskytuje tolik potřebné vzory.

Jaro 2000

Jaro 2000 pro klub mělo být, a nakonec i bylo, obdobím přelomovým. Klíčovým pro jeho existenci a další rozvoj se stalo pondělí 20. března 2000, kdy jihlavské městské zastupitelstvo schválilo majetkový vstup Statutárního města Jihlavy do obchodní společnosti FC VYSOČINA JIHLAVA, a.s.. Město se tak stalo 50% držitelem akcií klubu. Dalším akcionářem byl jihlavský Pivovar Ježek (10%) a stavební společnost PSJ (40%), která tak pokračovala ve své systematické podpoře jihlavského fotbalu, k níž poprvé došlo už v roce 1993.

Vznik akciové společnosti vytvořil podmínky k udělení licence ČMFS pro II. ligu. Do té však klub nejdříve musel postoupit.

Po výborném podzimu 1999 týmu kouče Tibora Dudy náležela 1. příčka MSFL se čtyřbodovým náskokem na druhý Dolní Benešov. Přes zimu pokračovala stabilizace kádru, když posilou útoku se stal exligový útočník Roman Přibyl. „Cíl, o kterém se dříve mluvilo v horizontu dvou let, je jasný už letos – chceme uhájit krásné podzimní postavení a vybojovat II. ligu,“ řekl před startem jara ředitel klubu Zdeněk Tulis.

Klubu, který soutěž dohrával pod hlavičkou FC PSJ Jihlava, se i v průběhu jara dařilo držet na čele pěti či šestibodový náskok. Pět kol před koncem však přišla nečekaná domácí porážka s Brumovem. Dvě kola poté Jihlava doma remizovala s Dolním Benešovem a následně odjížděla na HFK Olomouc s vědomím, že je tento sok v případě výhry o dvě branky v tabulce dožene a bude mít lepší vzájemnou bilanci. Tak se bohužel stalo, Holice porazila FC PSJ 3:1, a v posledním kole si postup vzít nenechala.

Druhé místo v MSFL bylo z jihlavského pohledu dosavadním historickým maximem, ovšem kalil ho smutek z promarněné šance na postup. „Vývoj soutěže nám nahrával, po celou dobu jsme vedli tabulku. Bohužel nám ke konci chybělo štěstí a navíc se nám, až po přestupním termínu, zranila řada hráčů, bez kterých jsme závěr ligy nezvládli. Několika hráčům navíc odešla forma. V neposlední řadě si nejsem zcela jist, zda vývoj klubu není příliš rychlý a zda již uzrála doba k postupu. V první řadě musíme dotvořit zázemí klubu, stadion připravit na II. ligu a posílit kádr mužstva,“ řekl bezprostředně po sezóně Tulis.

Postupovému cíli nakonec napomohly ekonomické problémy NH Ostrava. Ta se nepřihlásila do druholigové soutěže, a tak zbylo místo i na druhý tým MSFL, tedy FC PSJ Jihlava! Později, ale přece, byl naplněn sen hráčů, funkcionářů a především fanoušků.