Ráno na fotbal, po obědě na fotbal a navečer taky. I takhle si může fotbalový divák na Vysočině rozvrhnout jediný den a stihnout v něm tři mužské zápasy. Jak to? Některé kluby se nepřizpůsobily úřednímu začátku a využily možnosti jej posunout o několik hodin zpět. Hlavními důvody jsou především akceptování pracovní vytíženosti hráčů, divácká návštěvnost a tradice.

„Výjimkám se nebráníme. Oddílům vycházíme vstříc. Jsem si vědom, že některé celky mají B-týmy. Respektujeme i divácké tradice,“ řekl předseda Krajského fotbalového svazu (KFS) Vysočina Miroslav Vrzáček.

Vstřícnost svaz prokazuje i v případě ranních termínů. „Samozřejmě je to neobvyklé, ale proč týmům bránit, když v tu dobu na ně chodí hodně lidí? Fotbal se hraje pro diváky, takže pokud chce někdo hrát v sobotu nebo v neděli ráno, vyhovíme,“ ujistil.

Výhodou časných výkopů je především jejich stabilita. Odpolední termíny úředních začátků se musí v závislosti na roční době měnit. Nejpozději se začíná v 16.30 hodin. Tento čas se s blížící se zimou posouvá dozadu.

Kterých týmů v krajských soutěžích mužů se tohle netýká? Deník oslovil všech sedm týmů.

SAPELI JANOVICE
neděle, 10.30, hř. Stáj

Janovický klub si svůj čas začátku utkání drží už asi 30 let. Na hřišti ve Stáji se tradičně začíná v nedělních 10.30. „Vyhovuje to naprosto všem. Odehrajete zápas ráno a odpoledne máte čas na rodinu,“ říká předseda klubu Jiří Babínek. Jako fanoušek Bohemians 1905 si nemohl nic lepšího přát. „Po našem zápase jsem vždycky jezdil na Bohemku,“ dodává. Zvykli si i diváci z okolních obcí. „Lidi jsou tak naučení chodit. Troufám si říct, že bychom změnou termínu narušili návštěvnost,“ tvrdí Babínek.

Negativum ovšem dopolední termín přece jen má. „V minulosti za nás hráli především starší hráči. Teď jsme výrazně omladili a je jasné, že tihle kluci netráví sobotní večery doma u televize, ale prožívají je trochu jinak. Pak je to ráno přece jenom znát. Prostě nedokážou v takovém stavu na hřišti prodat to, co přes týden natrénovali,“ dodal Babínek.

SOKOL STONAŘOV
neděle, 15.00

Tradiční účastník I. A třídy – skupiny B už dlouhou dobu hraje svoje zápasy v nedělní 15. hodinu. „Do klubu jsem přišel před pěti lety, a už to tu tak fungovalo,“ říká dnešní předseda Roman Šána. Důvodem je fakt, že na místním hřišti hrají svoje zápasy starší a mladší B-žáci FC Vysočina Jihlava. „Po zápasech tak mohou rozhodčí odřídit i utkání našich mužů,“ vysvětluje Šána.

V dřívějším začátku vidí spíš pozitiva. „Nikdo si nestěžuje. Spíš jsou ty ohlasy pozitivní. Hodně hráčů k nám dojíždí z Jihlavy, máme v týmu i studenty, takže brzký konec zápasů je v tomto ohledu prospěšný,“ dodal stonařovský předseda.

VĚŽNICE
neděle, 15.00

Ve Věžnicích se klub přizpůsobil hráčům. Hodně kluků směnuje, a proto jim dřívější začátky vyhovují. Stihnou tak odehrát všechny domácí zápasy. Navíc si na tento čas zvykli i lidi,“ podotkl předseda věznického klubu Bohuslav Chalupník.

JISKRA DOBRONÍN
neděle, 14.30

Stejně jako ve Věžnicích jsou v Dobroníně hlavním důvodem směny. „Je to kvůli hráčům. Pět kluků nám chodí na směny, denní a noční služby od šesti do šesti, proto připadal v úvahu jen tento termín. Jindy bychom neměli pomalu s kým hrát. Kdybychom hráli ráno, kluci by byli nevyspalí a nebylo by to ono,“ komentuje předseda klubu a zároveň gólman Dobronína Jan Chvátal.

FK HUMPOLEC B
sobota, 14.00

V netradiční termín v sobotu ve 14.00 by se mělo hrát sousedské derby mezi Humpolcem B a Pelhřimovem B. „Pro naše béčko to byl v loňské sezoně tradiční termín, dělali jsme to i kvůli rozhodčím v důsledku návaznosti na zápasy dorostu,“ vysvětlil předseda FK Humpolec Milan Kopic, který se ale nebrání změně termínu a k té zřejmě na apel trenéra Martina Padrnose dojde.

„Určitě o tom ještě v klubu vyvolám diskusi, já osobně bych chtěl začátek posunout blíže k večeru. Na začátku srpna může být horko, což by fotbalu neprospělo,“ vysvětlil.

Ostatně Martin Padrnos má s netradičními začátky utkání bohaté zkušenosti: „Čtyři roky jsem chytal ve Velkém Meziříčí, kde jsme hráli od 10.15. Ze začátku jsem to považoval za divné, později jsem si na to zvykl. Musím říci, že to bylo pro nás výhodou, protože řada divizních soupeřů byla tímhle netradičním začátkem pořádně rozhozená. Už jen kvůli tomu cestování.“

DRUŽSTEVNÍK JAKUBOV
neděle, 14.30

Místní celek odehraje přípravné utkání proti Novým Syrovicím ve 14.30. „V tento čas odehrajeme také jedno přípravné utkání. V Jakubově máme pouť a jde o návaznost programů. Je to tak dohodnuté se starostou,“ řekl jednatel účastníka I. B třídy František Štrobl a dodal: „Ve stejný čas budeme hrát i v sezoně. Důvodem je, že pět šest hráčů jsou studenti, kteří v neděli jezdí na koleje, nebo řidiči z povolání a start v 16.30 jim dělal značné problémy. Proto tedy hrajeme o dvě hodiny dříve.“

FC BÍTOVČICE
neděle, 15.00

Nováček soutěže z Jihlavska bere také v potaz náročná zaměstnání hráčů a snaží se jim vyjít maximálně vstříc.

„Děláme to především kvůli hráčům, protože když v práci směnují, tak mají aspoň hodinu na to, aby se dopravili do zaměstnání. Jiný důvod v tom není. Už takhle hrajeme čtvrtou sezonu a funguje to. Na diváky to také vliv nemá, protože jich na každý domácí zápas máme přes stovku,“ říká předseda klubu Leoš Chvátal.