Okresní fotbalové soutěže Jihlavska o víkendu rozepíší novou kapitolu sezony 2010/2011. Před podzimní částí jsme proto vyzpovídali předsedu OFS Jihlavska Karla Kříže, který v nejvyšší soutěži kolem krajského města očekává tuhý boj o jediné postupové místo. Rád by také prožil klidnou sezonu.

Soutěže opět prošly reorganizací, okresní přebor se zúžil, III. třídy rozšířily, proč?

Jediným důvodem bylo, že týmům v okresním přeboru se nelíbilo, že musí hrát v týdnu dvakrát vložené kolo. Prý kvůli pracovním a studijním povinnostem. Oni si to přáli na minulém losovacím aktivu, odhlasovali si to, a i když si myslím, že je to trochu nelogické, tak jsme to respektovali, ač jsme nemuseli.

Vám se tedy takový krok nelíbí?

Já si myslím, že je to škoda. Kdyby se soutěž nezužovala na čtrnáct celků, padala by na konci uplynulé sezony o dvě mužstva méně. Ale takhle byl ten úbytek vysoký a postihl tradiční kluby, které hrály okres. Třeba Jamné nebo Hodice, což je škoda, protože ty kluby tam patří.

Přebor už nebude navíc tolik stabilní, když budou každý rok padat minimálně tři celky do III. tříd.

Na druhou stranu bude víc o co hrát, jak na čele, tak na konci tabulky.

Očekáváte od nové sezony vyrovnanou bitvu, nebo vidíte tým, který se utrhne a půjde nekompromisně za postupem do krajské soutěže?

Já si myslím, že na čele to bude vyrovnané. Budou tam Telč, Kostelec, které se budou chtít vrátit do „bétřídy“, a na paty jim mohou šlapat Batelov, Puklice a zajisté i Velký Beranov, který podává v posledních letech velmi dobré výkony. Podle mě bude záležet na každém bodu.

Máte před sebou novou sezonu, co od ní vůbec očekáváte?

Hlavně bychom ji chtěli prožít v klidu a vyvarovat se excesům které byly v minulých ročnících.

Myslíte odmítnutí postoupit do I. B třídy, inzultaci rozhodčího nebo třeba odhlášení B-týmu Třeště ze soutěže?

Přesně tak, a já doufám, že se k tomu tak postaví i oddíly, a nic takového se nestane.

Ještě před začátkem soutěží se v Třešti rozhodli, že C-tým přihlásí do IV. třídy Pelhřimovska. Co na to říkáte?

Protože jsem Třešťák, moc to nechápu. Ale byl jsem u jednání a je to z důvodu toho, že hráči, kteří už skoro pověsili kopačky na hřebík, si ještě chtějí zahrát soutěž, ale pouze „čtyřku“, a jak se říká „pralesní ligu“, která na Jihlavsku není. Dálky na dojíždění tam jsou, ale asi se to dá přežít, protože tam není dvanáct zápasů. Je tam dohromady asi osm celků.

Jsou další mety, kromě bezproblémového průběhu, které byste chtěli během sezony zdolat?

Hledáme sponzory jednotlivých soutěží na další ročník a nemusí to být za velký peníz. Chceme i zvýšit počet rozhodčích, abychom mohli obsazovat přebor třemi sudími, kterých je stále nedostatek. A v zimní přestávce plánujeme školení trenérů a setkání s činovníky oddílu, abychom jim řekli o nových pravidlech, protože oni žijí těmi dvacet let starými, a probrali i důležité zdravotnické věci.

Rozhodli jste se spolupracovat s projektem Kopeme za fotbal, co to fotbalu na Jihlavsku přinese?

Projeví se to hlavně ve vybavení pro kluby, které by měly dostat sady dresů, čímž se jim pomůže. V sezoně se tak mohou na hřišti potkat týmy v podobných dresech a se stejnými logy.