Dvě velké výzvy leží před hráči FC Vysočina v sobotním duelu ve Zlíně. Letos zatím neimportovali z hřišť soupeřů ani bod. Ještě horší je jejich bilance se soupeřem, kterého dosud v druholigových duelech nedokázali porazit.

Jihlavané vzývají po thrilleru se Sokolovem vyšší odolnost. „Tato výhra by nás mohla psychicky povzbudit,“ říkali svorně po šťastné brance v poslední minutě utkání.

Na půdě Zlína je ale nečeká lehká šichta. Ševci v minulém kole poprvé prohráli (v Praze s béčkem Sparty 0:2) a rozhodně nebudou chtít zůstat bez bodu v boji s konkurentem o postupové pozice. „Čeká nás kvalitní soupeř,“ ví trenér Vysočiny Luboš Urban.

Kouč vyzdvihuje především kombinační útočnou hru soupeře. „Stejně jako my se snaží o kombinační a pohyblivý fotbal s rychlou přechodovou fází. Jak jsem se mohl na vlastní oči přesvědčit, Zlín také hodně využívá křídelní hry, do které se zapojují krajní obránci i záložníci. Ti do pokutového území posílají ostré střílené centry na urostlého útočníka Poznara,“ vypozoroval Urban.

Soupeř tradičně disponuje také kvalitně prováděnými standardními situacemi. „Mají tam na ně ostřílení borce Dobeše a Šmahaje,“ dodává Urban.

Na druhou stranu, Tescoma bude v utkání oslabena na důležitém postu stopera. Na Spartě byl vyloučen velezkušený zadák Zbožínek. „Až vlastní zápas ukáže, jak moc bude domácímu celku scházet,“ je opatrný v soudech Urban. „Ale jde o zkušeného organizátora defenzivy, který je navíc velice nebezpečný při ofenzivních standardních situacích.“

Vysočině se po předchozích nezdarech v posledním domácím utkání vyplatily některé změny v sestavě. Nejvíce zřejmě nasazení Gáby do středu zálohy. „Gába odehrál ve středu zálohy slušný zápas,“ souhlasí Urban. Právě on ale musel v závěru utkání pro zranění odstoupit. „Zatím je v péči lékařů a nad jeho startem visí otazník. Ostatní hráči jsou v pořádku.“

Kádr Jihlavy je zdravotně v pořádku a na utkání zdravě nabuzen. „Já jsem sice Zlín letos naživo neviděl, ale podle mých informací chtějí hrát fotbal. A to by nám mohlo vyhovovat, proti takovému soupeři můžeme uspět,“ tvrdí kapitán týmu Filip Dort. „Věřím, že to bude hezký zápas, který se bude líbit.“

Pikantní duel čeká Martina Baču, který se vrací domů. Do Jihlavy přišel právě ze Zlína. „Asi něco klukům do kabiny vypíšu,“ usmíval se po posledním duelu, který svojí premiérovou brankou rozhodl.

Jihlavští fanoušci by se určitě nezlobili, kdyby ve stejné roli trumfového esa rozhodl o třech bodech i zítra. Vhodné by to bylo už jen vzhledem k historické bilanci obou týmů.

V dosud osmi odehraných vzájemných druholigových duelech vyhrál Zlín pětkrát, třikrát se hrálo nerozhodně. Je opravdu čas začít bořit negativní bilance!