Možná se od nich čekalo trochu víc, i trenér Kovačík ví o několika zápasech, ze kterých se dalo vytěžit víc. Nicméně podzim ve fotbalovém krajském přeboru nezvládli fotbalisté Staré Říše zas tak zle. Se sedmadvaceti body jsou na pátém místě.

Stará Říše, pro níž je toto druhá sezona v nejvyšší krajské soutěži Vysočiny, vsadila na ostřílené borce jako Hekerle, Bartoš, Sláma i exotické posily v podobě ghanských bratrů Ansumy a Aliho Osumana. Tým navíc během soutěže doplnil Vácha, a při takových kvalitách by si kdekdo řekl, že by Polná měla mít po podzimu daleko více nahnáno.

Jenže jeden z dvojice týmů z Jihlavska si během patnáctizápasové šňůry vybral několik slabších chvilek. „Ztratili jsme zbytečné body v několika zápasech, a to se prostě projevilo na tom, kde v tabulce stojíme. Třeba ve Velké Bíteši jsem byl maximálně nespokojený,“ říká trenér Staré Říše Luděk Kovačík, podle kterého je dosavadní lídr soutěže – Polná – už jen krůček od postupu. „Oni mají na tuto soutěž kvalitní tým, navíc velmi dobré zázemí, pěkný stadion, a to je další důvod, proč by měli jít výš,“ dodává.

Jste pátí a máte 27 bodů, dá se hovořit o spokojenosti?

Podle mého názoru se o spokojenosti hovořit dá. Mohli jsme mít víc bodů, ale možná i míň.

Při pohledu na vaši soupisku, v níž jsou jména jako Hekerle, Sláma, Bartoš, Vácha by se podzim dal možná čekat ještě více výraznější, nemyslíte?

Co já si myslím, je vedlejší, ale o pět šest bodů jsme prostě měli mít víc. Ztratili jsme zbytečné body v několika zápasech, a to se prostě projevilo na tom, kde v tabulce stojíme.

V jakých utkáních se nedařilo?

Nespokojený jsem byl maximálně ve Velké Bíteši, to byl trestuhodný výkon skoro celého mužstva. Hráli jsme tam, jako kdybychom nebyli na hřišti. I když jsme věděli, že jdeme na horkou půdu, proti tvrdému soupeři, který dělal vše pro to, aby získal body, ten zápas jsme nezvládli. Mrzí mě i ztráta s Jaroměřicemi.

Celkově se střídaly světlejší okamžiky se slabšími. Čím to bylo, že jste nedokázali udělat nějakou větší bodovou šňůru?

Dá se to tak říci, a já si to nedovedu vysvětlit. Hráči chodili v maximálním počtu na trénink a podcenění v tom roli určitě nehrálo. Ale už jsme v soutěži druhý rok a soupeři si na nás dali větší pozor. Myslím, že první rok je snadnější, ten druhý už ostatní týmy vědí, kdo rozhoduje zápasy, a ty hráče si pohlídají.

Ve druhé půlce soutěže vám hodně uškodila pasáž čtyř zápasů, ve kterých jste získali jen dva body.

Nedávali jsme góly. My v úvodu máme obrovské šance a po dvaceti minutách to může být klidně 3:0 a rozhodnuto, ale když je nedáte, tak pak je to na vážkách. Soupeři se pak povede ojedinělá akce, dostanete gól a zbytek zápasu odehrajete v křeči. Takových případů bylo během podzimu celkem dost a my ty zápasy nezvládli.

Překvapivě jste několikrát klopýtli i na svém hřišti, což se moc neočekávalo.

Tak třeba s Bystřicí jsme měli zápas skoro vyhraný, ale nakonec jsme odešli s prázdnou, a to byla velká škoda, protože jsme hráli dobře. Ale ta tříbodová ztráta na nás celkem dopadla.

Hráči to ale zachránili v závěru, kdy vyhráli zbylé tři zápasy, a tím jste udrželi kontakt se špičkou tabulky.

Určitě, i když jsme hráli, nechci říkat se slabšími soupeři, ale s béčkem Třebíče, které má v týmu mladé a nezkušené kluky, se prostě vyhrávat musí. Pak jsme to potvrdili doma, což bylo dobré, a tím se to trochu napravilo.

Který zápas berete jako nejpovedenější ze série patnácti střetnutí?

Samozřejmě první zápas doma s Humpolcem, který jsme porazili 5:1. Oni mají kvalitní mužstvo, což nakonec během podzimu potvrdili. To byl i podle výsledku a hry kluků asi nejlepší zápas. Ale třeba i s tou Bystřicí byl krásný, spousta šancí, jen chyběly body.

Pochlubit se můžete i tím, že jste jako první dokázali porazit překvapení podzimu, Novou Ves.

To byl také jeden z dobrých zápasů. Možná měli jednu šanci, ale jinak jsme to měli ve své moci, to mohlo skončit daleko větším rozdílem než 2:0. Byly to tři body a to potěšilo.

Karty jsou po první půlce, myslím tím v boji o postup, celkem jasně rozdané. I přesto, je nějaká šance, aby to Polné některý z týmů hodně znepříjemnil. Třebas vy?

(smích) Podle mého je Polná suverén na domácím hřišti, a tam jí na jaře bude jen těžko někdo porážet. A navíc i zvenku přivezou nějaké body, takže podle mě jim jen těžko bude někdo bránit v zaslouženém postupu. Oni mají na tuto soutěž kvalitní tým, navíc velmi dobré zázemí, pěkný stadion, a to je další důvod, proč by měli jít výš.

Ale odveta ve Staré Říše se dá očekávat hodně vyhecovaná.

Tak samozřejmě, že až k nám přijedou, tak my jim body nebudeme chtít dát. Proti takovému soupeři se budeme chtít vytáhnout a porazit ho, o to víc, když je to Polná. (smích)

Kdy začínáte zimní přípravu?

Až do 17. prosince se scházíme každý pátek a hrajeme fotbálek. Pak budou mít kluci skoro měsíc a půl volno, aby natankovali síly na zimní přípravu, která začne 28. ledna. A rozhodně se mají na co těšit.

Bude je čekat i hodně herní zátěže?

To ne. My nebudeme nijak bláznit. Chtěl bych odehrát tak maximálně čtyři zápasy, protože jaro bude dlouhé.

Na závěr se zeptám: Co posílení kádru, neplánuje Stará Říše další přestupovou bombu?

Nevím o ničem, zatím o nikom nejednáme. Naopak pravděpodobně jeden nebo dva hráči skončí, na svou vlastní žádost, ale jisté to zatím není, takže jména říkat nebudu.