Fotbalisté FK Pelhřimov mohou být po podzimní části divize spokojeni. Skončili na sedmém místě a mají solidní odstup ode dna tabulky. „Získali jsme čtyřiadvacet bodů, což je dobrý počin pro jarní část. Střídali jsme sice lepší výkony s horšími, ale když to to sečtu, tak jsem spokojený,“ konstatoval trenér Ján Kubík.

Měli jste vydařený vstup do soutěže i konec podzimu. Prostředek byl ale slabší. Proč?

Na dobrém vstupu do soutěže se promítla chuť kluků něco dokázat. Tím jsme dokázali potlačit i problémy, které nás provázely. Myslím tím nedostatek stoperů. Bohužel povedený začátek nás poznamenal i negativně. Po několika vyhraných zápasech jsme polevili na bojovnosti a najednou výsledky nebyly. Postupně se ale kádr týmu stabilizoval, zlepšila se situace na marodce, takže jsme soutěž dohráli velmi slušně.

Divize je velice vyrovnanou soutěží, bodový rozdíl mezi špičkou a koncem tabulky je minimální. Proč tomu tak je?

Na řadu klubů dolehla finanční krize, tudíž si jen málokdo může dovolit hráče nakupovat. Logicky tak v soutěži dostávají příležitost mladí hráči, odchovanci klubů. Je to určitě dobře, ale ne vždy se těmto mladíkům zápas povede. Proto může porazit každý každého, a proto je tabulka tak vyrovnaná.

Na mladou krev sází také Pelhřimov. Jak jste spokojen se začleňováním odchovanců do A týmu? Daří se to?

Pelhřimov má jednu obrovskou nevýhodu. Před časem se tu hrál jen krajský přebor dorostu, který bohužel nemá na Vysočině valnou úroveň. Výkonnostní růst hráčů z této generace to bohužel negativně poznamenalo. Přesto na tom nejsme vyloženě špatně. Na podzim se celkem slušně prosazoval Sládok, už před ním se tlačil do týmu Kmoch. Oba jsou to perspektivní fotbalisté, kteří jsou, a věřím, že v budoucnu i budou pro nás platnými hráči.

Do týmu ale letos nepřišli jen odchovanci klubu. Před soutěží vás posílil Benda, pak přišel stoper Tenkl. Byl jste spokojen s jejich výkonností?

Tenkl nepřišel jako neznámý hráč. Ještě před tím, než jsme jeho hostování realizovali, s námi tři týdny trénoval a už tehdy ukazoval, že by měl být posilou. Jsem rád, že se to potvrdilo. Na stoperu si odehrál své, ukázal obrovskou míru talentu i skvělý přístup k fotbalu. Ne náhodou ho teď zkouší druholigové Kladno. Horší už to bylo s Bendou. Ten přišel jako předpokládaná opora, měl bohaté zkušenosti ze třetí ligy. Přechod k nám ale podle mého názoru nezvládl psychicky. Jednoduše řečeno, čekal jsem od něj více.

Podzim také ukázal, že na některých postech nemáte dostatečnou konkurenci. Platí to hlavně o hrotových hráčích. Co se s tím dá dělat?

Dá se s tím dělat řada věcí, ale my musíme také vycházet z možností klubu. Bohužel finanční prostředky nejsou nevyčerpatelné a zvláště útočníci mají někdy až přehnané požadavky. Z toho vyplývá, že si zřejmě budeme muset vystačit z vlastních zdrojů. Znamená to trpělivě pracovat s kluky, které v týmu mám, zkoušet dávat šanci mladým. Musíme si hráče vychovávat. I když nezastírám, že by pro mě bylo pohodlnější, kdyby mohl někdo přijít na přestup či hostování. Pokud se tak stane, bude to pro nás jen plus.

Blíží se ostrý start zimní přípravy. Pelhřimov v ní tradičně nesází na dlouhodobé turnaje. Předpokládám, že ani tato zima nebude výjimkou…

Je to tak. Kalendář zimní přípravy už máme. Jsou v něm zápasy s týmy z vyšších soutěží anebo utkání s kvalitními celky z krajského přeboru. Jinak pro mě není zima jen o nabírání fyzické kondice, na té se musí pracovat celoročně. Toto období ale nabízí spoustu času bez stresu z mistrovských zápasů a je ideální pro formování vztahů v týmu, party. Věřím, že i v tomto směru uděláme kus dobré práce.