Daleko smělejší ambice, než je nakonec realita, měli před divizní sezonou fotbalisté Žďáru. Pravidelný účastník čtvrté nejvyšší soutěže je po podzimu na pátém místě. Na kontě má několik cenných skalpů, ale také propadáků.

„V některých zápasech jsme prostě nepředvedli maximum. Bodů mohlo a mělo být víc,“ má jasno kouč FC Žďas, Petr Nedvěd.

Hned po skončení podzimu jste hovořil o nespokojenosti, platí to stále?

Jednoznačně. Chtěli jsme mít kolem třiceti bodů, s tím vloženým jarním kolem minimálně 32, což se nepovedlo. Nesplnili jsme náš cíl.

Čím si to vysvětlujete?

V některých zápasech jsme vyloženě propadli a nepředvedli výkon adekvátní našim možnostem. Mrzí mě zejména zbytečné prohry typu Tasovice a Pelhřimov.

V čem vás mrzí?

Takové soupeře bychom měli porážet. Nepředvedli jsme prostě maximum.

Ve Žďáře bývá poslední roky horší jaro, nemáte z tohoto pohledu trochu strach?

Určitě ne. Je pravda, že se nám víc dařilo na podzim, ale to bylo způsobeno marodkou, která přes zimu vygradovala do obřích rozměrů. Dám za příklad minulý rok. Smolně se zranil Malínek, v generálkách na jaro si pochroumal koleno Kadlec a zadní stehenní sval trápil Dana Bratršovského.

Nebylo to způsobeno náročnou zimní přípravou?

I nad tím jsme přemýšleli, proto se bude od předchozích let trochu lišit. Tréninkové jednotky budou jiné, stejně jako finální fáze celé přípravy.

Můžete být konkrétnější?

Omezíme zápasy, budeme se víc věnovat balančním věcem. Nicméně po fyzické stránce by to mělo být podobné.

V kádru máte vesměs hráče, kteří okusili druhou i první ligu v FC Vysočina. Veřejnost vám přisoudila pojmenování „jihlavské céčko“. Předpokládám, že se to k vám dostalo…

Uvědomuji si skutečnost, že Heide, Bratršovský, Malínek, Pospíchal, Chmelík a Pohanka jsou hráči, kteří přišli zvenčí. Na druhou stranu nám Jihlavou prošli Šindelka s Burešem, navíc neznám moc klubů, které by každý rok vyprodukovaly z vlastních řad fotbalisty jako Mašek, Bojda, Pometlo, Štursa, Němec a Jun. To jsou hráči, kteří také patří do užšího kádru a svoje kvality už několikrát předvedli. Bohužel některé z nich trápí zranění.

Dalo by se říct, že jste kritikům odpověděl výhrou 3:0 v Nové Městě, kde jste se musel obejít bez kapitána Bratršovského a gólmana Pospíchala?

Potvrdilo se, že máme lepší fotbalisty. Vrchovina je tým bojovníků. Věřil jsem ve výhru. Jediné, z čeho jsem měl obavy, bylo, aby mladší kluci zvládli ten zápas psychicky. Přeci jenom přišla skoro tisícovka lidí, ale dopadlo to dobře.

Chtěl byste za podzim někoho pochválit?

Určitě mi udělali radost dorostenci v sestavě a vyzdvihnout za zápas na Vrchovinu musím Standu Pometla, který nelehkou úlohu v brance zvládl výborně.

Mladíci Patrik Němec a Radek Štursa jsou asi příjemným překvapením…

Vykopali se v hráče, kteří mohou stabilně hrát divizi. V budoucnu se z nich určitě stanou pilíře mužstva. Ovšem už neovlivníme to, že ve Žďáře není z pohledu studia na vysoké škole moc velký výběr a pokud se tihle kluci rozhodnou pokračovat ve vzdělávání, může jejich fotbalový růst zpomalit právě dojíždění a časová vytíženost. Ale je to pochopitelné. Fotbal na téhle úrovni nikoho z nás neživí.

Kdo myslíte, že letošní ročník divize vyhraje?

Tabulka je strašně vyrovnaná, ale řekl bych, že se urvou Hodonín s Třebíčí. Mají stabilní kádry, zázemí a netají se ambicemi.

A koho čeká sestup?

Tady záleží na ekonomické situaci jednotlivých klubů. I z tohoto pohledu bych řekl, že nespadne Bystrc, která si to pohlídá.

V divizi se už nějaký rok pohybujete, jakou tendenci má její úroveň?

To je těžké. V minulosti tady byly top týmy jako Mutěnice, Šardice, nebo Líšeň. To byla prostě kvalita jednoznačně na třetí ligu. Ve spodku tabulky bylo také jasno. Teď se ty rozdíly smazaly. Řekl bych, že úroveň je jinak stejná.

Máte nějakého oblíbeného soupeře?

Abych řekl pravdu, vždycky se těším na Třebíč, kterou trénuje můj známý Peťa Vašíček. Ty zápasy jsou vždycky zajímavé.

Do Žďáru se údajně vrací z Bohdalova Zedníček s Chmelíčkem. Objeví se v divizním áčku?

Nejenom tihle dva se vrací. Z Bohdalova jdou zpátky také Odehnal a Schneider. Byl bych nesmírně rád, kdyby se někdo z nich v přípravě objevil, ale zatím přichází pomoci béčku postoupit do I. A třídy.

Takže béčko postupové ambice má…

Samozřejmě. Pro mladé kluky, kteří vyjdou z dorostu, je I. A třída ideálním přechodem do divize. Navíc trenér Pavel Kubiš dělá v tomto týmu výbornou práci, tým má řád a disciplínu.

Plánujete přes zimu nějakou velkou posilu do A-týmu, třeba návrat nějakého odchovance z vyšší soutěže?

Nic takového není v plánu, ale samozřejmě bychom se nebránili, kdyby se chtěl vrátit třeba Aleš Chmelíček. Ale to samozřejmě není reálné, v Opavě se mu střelecky daří, takže proč by chodil do nižší soutěže. Kádr doplníme pouze o dorostence, a pokud se nestane nic výjimečného, nikdo nový zvenku nepřijde.

Ani v realizačním týmu nejsou v plánu změny? Už v létě skončil váš kolega Libor Štourač…

Libor se přesunul k diviznímu dorostu a mým asistentem je nadále Láďa Kyzlink, který zároveň vede brankáře.