Kdyby hrálo krajský přebor jen prvních šest týmů, lídr by byl jiný. Nebyla by to Polná, ale její pronásledovatel z Bystřice. Tým trenéra Karla Fencla, s výjimkou podzimního klopýtnutí s Novou Vsí, vzájemná utkání s mužstvy ze špičky soutěže zatím zcela ovládá. Jen to ale celkovému prvenství nestačí.
¨
„Jsou tam dva faktory. Problém vidím v hlavě hráčů. Nedokážou se správně nemotivovat na slabší soupeře. Pak nám taky nevyhovuje defenzivní taktika týmů, které jenom brání,“ přemítá bystřický trenér Karel Fencl.

Ukázkovým příkladem je bilance jeho týmu s poslední třebíčskou juniorkou. Víkendový zápas skončil na HFK bez branek. Na podzim to bylo 1:1. Lepší vzájemné zápasy má tedy Třebíč B.

Hrát jeden poločas nestačí

S Bystřicí přitom nepochodily Stará Říše, Humpolec, Žirovnice a ani Polná. Ta dokonce dvakrát prohrála. I na svém jinak nedobytném hřišti. Jedinou bystřickou ztrátou byl úvodní zápas sezony s Novou Vsí. V srpnu loňského roku nováček překvapivě zvítězil.

„Ta poslední remíza s třebíčskou juniorkou je určitě zklamáním. Musíme jít štěstí naproti a hrát od první minuty. Nestačí hrát jen druhý poločas. To už jste trochu pod časovým tlakem,“ ví Fencl.

Remíza v Jemnici i nyní v Třebíči ho musí mrzet dvojnásob. Lídr z Polné už totiž na jaře není zdaleka tak suverénní a ztrácí. Jenomže jeho nejbližší pronásledovatel také. Rozdíl osmi bodů je stále propastný. „Polné cestu za postupem hodně usnadňujeme, přitom výkonnost na prvenství v krajském přeboru máme,“ mrzí bystřického trenéra. Ze sestavy mu navíc vypadávají zkušení hráči. Mimo je středopolař Jan Illek, po nemoci se teprve rozehrává Martin Horák. V Třebíči ještě k tomu nenastoupil ani kapitán Oldřich Veselý.

„I když máme šikovné mladé kluky, tak absence zkušených je trochu znát. Zejména v koncovce,“ podotkl Fencl.

Toho alespoň může těšit defenziva. Jeho tým na jaře v šesti zápasech inkasoval pouhou jednu branku, navíc od elitního střelce Tomáše Kaplana.

„Stabilizovala se nám obrana, máme v ní pět vyrovnaných kluků, kteří se točí. Bránění je ale samozřejmě o celém týmu. Pokud soupeře dostáváme sami pod tlak, tak nemá čas nic moc vymýšlet dopředu,“ tvrdí trenér Bystřice.

Příští sezona? Zatím neví

O tom, že by na příští sezonu s předstihem vyhlásil, stejně jako humpolecký kouč Josef Soural, boj o postup, prý vůbec nepřemýšlí.

„Jak už jsem řekl, Bystřice má na první místo, ale já se takhle dopředu dívat nemůžu. S ohledem na svou práci v Jihlavě nevím, co bude v příští sezoně,“ dodal trenér mládežnických týmů FC Vysočina.