Fotbalisté z FC Vysočina tak dostali možnost porovnat svoje kvality s hráči jiných evropských zemí.

„Je nám ctí, že jsme se mohli účastnit tak kvalitního turnaje, který se odehrál. Odvezli jsme si řadu zkušeností, a to nejen po fotbalové stránce, ale také po kolektivní. Spřátelili jsme se zde s klukama z celé republiky a vytvořili skvělou partu,“ hodnotil pozitivně start v reprezentačním dresu patnáctiletý Maruš.

Na turnaj dorazilo osm mužstev (včetně domácí Ukrajiny), která byla rozdělena do dvou skupin. Na úvod prohráli Čeští hráči 4:0 s výběrem domácích fotbalistů, poté porazili Bělorusy 2:0 a na závěr skupiny remizovali se Srby 1:1. V duelu o konečné umístění se výběr do šestnácti let utkal s kolegy z Polska, se kterým prohrál 2:1, a tak si výprava z Čech odvezla konečné 6. místo.

Pro Jihlavany to byl vůbec první turnaj s reprezentací, na kterém se chtěli samozřejmě předvést.

„Pro mne bylo hlavní prioritou, abych na svém prvním turnaji v reprezentaci zanechal dobrý dojem, odvedl kvalitní výkon a pomohl mužstvu k vítězství,“ řekl odchovanec Pelhřimova Dominik Pedro.

Turnaj měl vysokou sportovní úroveň

Reprezentační šestnáctku trénoval Roman Kučera, který je nově zvoleným trenérem juniorky FC Vysočina. V Ukrajině tak nahradil Josefa Csaplára, který byl s o rok staršími na MS v Mexiku.

„Turnaj měl vysokou sportovní úroveň, naše mužstvo nezklamalo, odehráli jsme kvalitní utkání zejména s Bělorusy a Srby. Kvalitní výkony jsme nedokázali potvrdit brankově, přes řadu šancí jsme byli v koncovce neefektivní. Naopak jsme dostávali laciné branky, pramenící z nezkušenosti hráčů. Bez povšimnutí jistě není ani to, že proti nám ve čtyřech zápasech kopali soupeři tři penalty,“ zhodnotil ukrajinský turnaj z českého pohledu trenér Roman Kučera.

Výkonností rozdíl pociťovala dvojice jihlavských fotbalistů pouze v duelu proti Ukrajině: „Přiznáváme, že proti domácím jsme dost zaostávali, proto jsme prohráli o čtyři branky. V ostatních duelech jsme postrádali techniku, kterou naše parta nahradila bojovností,“ shodují se jihlavští mládežničtí reprezentanti.

Sáhli si na hranici možností

I přesto, že by se o výsledném šestém místě dalo hovořit jako o neúspěchu, Štěpán Maruš s Dominikem Pedrem to negativně nehodnotí.

„Na turnaji jsme nechali úplně vše a my dva jsme si sáhli na hranici svých možností. Především pro trenéry bylo podstatné, abychom porovnali síly se soupeři a zanechali v Ukrajině dobrý dojem. To jsme, doufejme, splnili. Byla pro nás čest reprezentovat a budeme věřit, že podobných šancí dostaneme více,“ uzavřelo duo reprezentantů.

MICHAL JINDRA