Byl to podivný půlrok s možná až překvapivě pozitivním koncem. Šance jihlavských fotbalistů konečně se probojovat mezi českou fotbalovou elitu má reálné obrysy. I proto by se zatím mělo říkat misi trenéra Jihlavy Romana Pivarníka úspěšná.

Jeho tým se dokázal vyrovnat hned s několika průšvihy, počínaje bídným startem sezony v podobě vysokých porážek na domácím hřišti, konče pokusem kapitána Filipa Dorta o sebevraždu.

„Nevznikla panika, dokázali jsme se zvednout, to je hodně důležité,“ pochvaluje si třiačtyřicetiletý kouč.

Na přelomu srpna a září jste ustál obrovský tlak. Při svém příchodu jste jasně avizoval boj o postup, ale všechno bylo jinak. Nezatrnulo vám?

O sebe jsem se nebál určitě. Věděl jsem, do čeho jdu, to samé i vedení klubu. Vzájemně se dobře známe. Cítil jsem podporu i pozitivní myšlení prolomit to. V průběhu tohoto období přišli hráči, kteří hned zapadli do základní sestavy. Všichni mysleli pozitivně a vyplatilo se.

Paradoxně vám k tomu pomohl i neobvyklý odchod kapitána a tvůrce hry Filipa Dorta, protože výsledky i předvedená hra šly nahoru…

Už při svém příchodu jsem věděl, že Dort není klasický typ špílmachra a že se musíme poohlédnout po novém klíčovém hráči.

Jak se vůbec kauza s Dortem vyvíjí?

V době vzniku jeho problémů jsem byl u týmu teprve krátce, takže jsme si mezi sebou nevytvořili takový vztah, abychom si volali a nějak blíže komunikovali. On se obracel pouze na vedení, takže o podrobnostech nejsem informován.

S Jihlavou se dohodl pouze na přerušení smlouvy, počítáte s ním tedy?

Víte, když má hráč takové problémy, tak návraty se většinou nepovedou. Pár takových zkušeností už mám. Dáte mu druhou šanci a skončí to ještě větším průšvihem. Nezažil jsem, že by někdo už jenom sekal latinu. Podívejte se třeba na Pacandu, jak teď dopadl ve Znojmě, jak jim tam „splatil“ důvěru. Dortův návrat moc reálně nevidím.

Místo něj dostal příležitost mladíček Kučera, pak přišel zkušený Jungr, jak hodnotíte tyto varianty?

Kučera je mladík, který na sobě tvrdě pracuje a příkladně bojuje o místo v sestavě, což je pro mě velice pozitivní. Od Jungra jsem očekával, že převezme právě tu roli špílmachra. Neříkám, že nám nepomohl, ale zdaleka nepředvedl to, na co má.

…to asi nepředvedli ani útočníci, když nejlepší střelec Tecl dal pouze pět gólů…

Já jsem na tohle téma pozitivně naladěný. Máme mladíky Tecla s Mešanovičem, kteří rozhodně svou kvalitu mají. Vidím to na trénincích, na způsobu zakončení, na tom, jak si ve které situaci poradí. Cílem teď je přesunout to do zápasů.

Druhým nejlepším střelcem je zkušený Sedláček, který paradoxně dostal nejméně šancí…

Máte pravdu, skutečně ze všech odehrál nejméně minut a dal čtyři góly. Líbí se mi, jak svou roli bere.

Na podzim se v divizi střelecky chytil Simr, dostane ještě šanci?

Dostal ji v létě a ne malou. Když vám útočník pravidelně nedá v zápasech osm vyložených příležitostí, je něco špatně. Ano, šance spaluje i Mešanovič, ale tomu je 21 let a bude se zlepšovat. Simrovi už v tomto ohledu ujel vlak. Nemůžeme donekonečna čekat, kdy se střelecky probudí.

Je současný kádr ten pravý, který má na postup do Gambrinus ligy?

Mužstvo je zkonsolidované, ale přes zimu ho chceme každopádně posílit.

…a udržet opory. Zájem je třeba o Tecla…

Z toho strach nemám, protože Standa chce zůstat v Jihlavě a pomoct jí k postupu, takového přístupu si moc cením.