O čem je řeč? Revoluční novinka v podobě soutěže juniorek pořádně zacloumá postupovou i sestupovou matematikou v MSFL, divizích, ale i v krajských soutěžích. Ovšem nikdo neví jak. „Variant je iks na ikstou,“ říká sekretář Řídicí komise fotbalu pro Moravu, spadající pod Fotbalovou asociaci České republiky, Radek Šindelář.

Laickým pohledem je to dáno následovně. V MSFL, tedy ve třetí lize, je v současné době šest B-týmů prvoligových a druholigových celků. Pokud se všech šest klubů rozhodne přihlásit svoje rezervy do nově vznikající soutěže juniorek, otevře se tím prostor pro týmy na nepostupových místech v divizi, tím pádem i v krajském přeboru a tak dále. Z obou moravských divizí by tedy dohromady místo dvou celků postupovalo rovnou sedm. Z pěti krajských přeborů by pak šlo o soutěž výš hned devět týmů.

„To je asi ta nejvíc revoluční varianta, která ale s největší pravděpodobností nenastane,“ upozorňuje Šindelář.

Vše má totiž hned několik háčků. Povinnost přihlásit svůj tým do soutěže juniorek mají pouze kluby z nejvyšší soutěže. Druholigové oddíly tak mohou učinit, ale nemusí. „Navíc je tu možnost, že si klub ponechá béčko v dané soutěži a do soutěže juniorek vytvoří nový tým. To plánuje třeba Sigma Olomouc,“ nastiňuje svazový sekretář.

Nejhorší variantou pro něj i pro další činovníky Řídicí komise pro Moravu by bylo, kdyby se kluby s nárokem na soutěž juniorek vyjádřily až na losovacím aktivu, který bývá zhruba týden po skončení soutěží. Oddíly od MSFL až po krajské týmy by tak dodatečně musely čekat na verdikt, jestli vůbec postupují a jak to všechno bude.

„Samozřejmě se něčeho podobného hodně obáváme. Kluby mají právo na přihlášení až do zahájení aktivu, ale my věříme, že se vyjádří s předstihem. Navíc už, doufejme, budeme znát stanovisko oddílů z první ligy, která končí dříve. Pevně věřím, že koncem května už budeme vědět mnohem víc,“ uzavírá Šindelář.