Tento týden o neudělení razítek rozhodla Licenční komise Českomoravského fotbalového svazu. „Licenční systém jako takový je postavený na dvou instančních rozhodovacích procesech. U mě se schází žádosti a materiály potřebné k udělení licence na příští soutěžní ročník. Poté se vypracuje zpráva, která se předloží licenční komisi a ta rozhodne zda licenci udělit, či nikoliv,“ popsal proces šéf Licenční komise Stanislav Rýznar.

Když se komise rozhodne licenci neudělit, stejně jako v případě čáslavského Zenitu, tak klub má právo se do sedmi pracovních dnů od obdržení rozhodnutí odvolat a předložit doklady, které by mohly nějakým způsobem toto rozhodnutí zvrátit.

„Může také podat vlastní stanovisko k této záležitosti, protože u rozhodnutí je samozřejmě uveden i důvod, proč se licence neudělila. Což já nemám právo komentovat do médií, protože je to vztah mezi mnou a klubem. Na to má právo pouze klub sám,“ doplnil Rýznar. V případě, že klub využije odvolání, tak vše řeší odvolací tribunál a ten po vyslechnutí obou stran (licenční komise a klubu, pozn. aut.) buď potvrdí, a nebo změní stanovisko licenční komise.

Samotný klub svaluje vinu na sebe. „Pokazili jsme administrativu, neodeslali jsme všechny náležitosti k tomu, aby se splnila profesionální licence. Pravda to všechno je. Nedostali jsme ji oprávněně. Chyba je na straně Čáslavi,“ přiznal sportovní manažer čáslavského klubu Martin Svoboda a dodal: „Samozřejmě jediný postup je takový, že se odvoláme, a pokud to všechno splníme, tak bychom licenci měli obdržet. Nechci to nějak uzavírat, ale děláme všechno pro to, abychom ji obdrželi.“

V případě, že by Čáslav licenci nezískala a skončila na postupovém místě, tak by se právo postupu přesunulo na první nejbližší tým v tabulce. „Ovšem podmínky pro první ligu se ve čtyřech hlavních bodech liší od druhé. Stadion musí mít osvětlení, vyhřívaný trávník, kapacita musí být minimálně 4 500 sedících diváků a musí být instalován kamerový systém,“ přiblížil Rýznar.