Je jisté, že atraktivnější soupeř už do Jihlavy nezavítá. Tedy do doby, než fotbalistům Vysočiny přisoudí los v evropských pohárech nějakého toho giganta ze Španělska, Anglie či Itálie…

Prvoligový nováček zítra na svém stadionu přivítá pražskou Spartu. A kdo se nevejde do více než čtyřtisícového hlediště (už dlouho je beznadějně vyprodáno), ten může sledovat utkání alespoň v televizi. „Pro nás je čest, že si se Spartou v nejvyšší soutěži můžeme zahrát. Je to nejslavnější český klub, top klub. Nedělní zápas bude velký svátek," je si jist ředitel FC Vysočina Zdeněk Tulis.

Na jaře roku 2006 však byl na tento „top klub" z Letné pořádně naštvaný. Sparta v posledním kole sezony ostudně darovala vítězství zachraňující se Plzni, čímž Vysočinu, jež nestačila na o Ligu mistrů bojující Slavii, odsoudila k sestupu. „Pro mne byla Sparta vždy železná, ale možná by se měla přejmenovat na rezavou," prohlásil tehdy znechucený Tulis.

Věřil, že dvou let bude Vysočina zpátky. Vysočina je zpět. Ale její návrat trval mnohem déle než dva roky. Mezi tuzemskou elitu se vrátila až letos. V klubu jsou však pevně odhodláni ligu udržet.

A dosavadní výsledky tomuto odhodlání odpovídají. Po odehrané třetině soutěže je FC Vysočina v polovině tabulky. Mužstvo trenéra Františka Komňackého budí respekt. I proto, že v probíhajícím ročníku vydrželo nejdéle bez porážky. Jihlava poprvé padla až v osmém kole. Chválí ji experti i nezaujatí fanoušci.

„To, jak si vedeme, nás samozřejmě těší, ale musíme zůstat pokorní. Cíl je ještě daleko," prohlašuje ředitel klubu Tulis.

Jak tedy zatím hodnotíte jihlavské působení v Gambrinus lize a nejen ze sportovního hlediska?
Do této chvíle pozitivně. Jsme spokojení, ale také obezřetní. Je jasné, že hlavně ekonomicky je ta soutěž mnohem náročnější než druhá liga. A pro nováčka zvlášť. Ale zájem veřejnosti v Jihlavě a vůbec na Vysočině je velký, diváci na nás chodí, což nám dělá radost. Po deseti kolech máme i relativně dost bodů. Musíme však zůstat na zemi a pokorní. Pro nás je nejdůležitější vždy příští zápas. A to, abychom byli na konci sezony na nesestupové příčce.

Před sedmi lety, kdy hrála Vysočina nejvyšší soutěž poprvé, jste měli po deseti kolech jedenáct bodů, ovšem pětktát jste prohráli. Teď má Jihlava bodů čtrnáct a dosud prohrála jen dvakrát… Dají se začátky obou sezon srovnat, respektive porovnáváte si vy osobně ty dva ročníky v hlavě?
Takové porovnávání je velmi těžké a vlastně se o to ani nepokouším. Tříbodový systém je ošidný. Letos jsme sice zatím na hřišti neuspěli pouze ve dvou případech, ale bod za remízu je vlastně málo, když je těch remíz víc než výher. Je nutné pořád pracovat na maximum.

Aktuální osmé místo a předváděná hra vás však musí těšit, ne?
To jistě, ale to nás nesmí ukolébat… Naše pozice ve středu tabulky je sice hezká, ovšem pořád to vůbec nic neznamená…

Asi budete souhlasit s tvrzením, že body, které tým uhraje během podzimu, na jaře jako když najde…
Pochopitelně. Podzim je nesmírně důležitý a bylo by opravdu dobré, kdyby se nám podařilo přezimovat alespoň s dvaceti body. Pak by se nám na jaře daleko lépe dýchalo.

Co říkáte návštěvám? Jihlavský stadion bývá plný, i když hraje Vysočina před televizními kamerami. Ale z vaší strany bylo určitě dobrým tahem i rozhodnutí prodávat lístky na zápas se Spartou v balíčku spolu s utkáním s Příbramí, že?
Ano, jistě. Kapacita hlediště na některá utkání nestačí. S návštěvou čtyř tisíc fanoušků na zápas však zase souvisí i vyšší nároky na pořadatelské služby, což je někdy trochu problém. Ale zvládáme to.

Mimochodem nová tribuna, která se tyčí za jednou z branek, je, nejen podle mě, opravdu hezká. A dívá se na ni pěkně i v televizi. Postavíte protilehlou tribunu? Co máte vůbec v plánu dál se stadionem?
Ten už je nějaký čas přesně vyprojektovaný. Tak, jak vypadá nová tribuna za brankou, bude vypadat celý stadion. S výstavbou jsme však museli počkat, protože jsme strávili několik let ve druhé lize: Nejprve jsme potřebovali postoupit.

Nyní přijíždí do Jihlavy Sparta. Vzpomínáte, jak jste po sezoně 2005/06 prohlásil, že železná Sparta zrezavěla… Tehdy vás podivnou domácí prohrou s Plzní poslala do druhé ligy…
Podívejte se, ať chceme nebo ne, Sparta je pořád top tým a nejslavnější klub v republice. Zápas s ní je svátek. My si ceníme toho, že proti takovému klubu můžeme nastoupit. Je to pro nás čest. A můžu říct, že na toto utkání by nám nestačila ani dvojnásobná kapacita stadionu…

Také je docela dobře možné, že Spartu potkáte ještě na podzim v poháru, pokud postoupí přes Žižkov…
Pokud vyhraje Sparta na Žižkově, k tomu ovšem musí nejprve dojít, tak bychom ji měli mít v poháru doma… Ale na tohle zatím ještě nemyslíme.

Je ovšem velká škoda, že se zranil Václav Koloušek. To vás musí mrzet… Jak to s ním vypadá?
To je opravdu nemilé. Venca je hybná síla týmu. Je sice ještě možné, že se dá dohromady bude záležet na lékařích a také na něm, jestli se už bude cítit fit… Na druhou stranu my potřebujeme Václava Kolouška stoprocentního a v plné síle. Do konce podzimní části zbývá ještě dost kol, ve kterých nám hodně pomůže. Nebylo by tedy rozumné zbytečně riskovat. Uvidíme.

Řekněte ještě pár slov k trenérovi Komňackému. Jeho rukopis je vidět. Ostatně Vysočina dala zatím v každém zápase gól…
Pan Komňacký je nesmírně zkušený a moudrý trenér. V Jihlavě se ale musel trochu přeorientovat. Byl zvyklý na boje o pohárové příčky, u nás má za úkol záchranu. Každopádně jeho práce si nesmírně vážíme. Mužstvo pod jeho vedením udělalo nesmírný pokrok.

Mluvíte o záchraně, ale přece jen, nenastavily vám dosavadní výsledky i trochu vyšší laťku?
Já jsem jednou prohlásil, a to pořád platí, že jsme před těmi sedmi lety sestoupili proto, aby se to již nikdy neopakovalo. Chceme klub posouvat stále výš. Trvale, ale postupně. Pro tuto sezonu je jednoznačným cílem záchrana, na tom se nic nemění. A ten cíl je ještě daleko, což si všichni uvědomujeme.

Co očekáváte od utkání se Spartou?
Když to skončí remízou, budeme moc rádi. Jsem však už teď přesvědčen o tom, že diváci na stadionu i u televize uvidí pěkný fotbal.

ROMAN STREICHSBIER