Středeční dohrávka a zápas k dobru ani tak nemusel být k dobru. V odloženém utkání na hřišti pražské Sparty, která se s velkým předstihem stala mistrem ligy, se moc nečekalo, že by Jihlava brala body. Jenže utkání se přeložilo na tuto středu, a to hostům vydatně nahrálo a pozici trochu ulehčilo!

„Sparta musela vyřešit to, že měla některé své hráče na reprezentačních srazech. Ale ona má široký kádr, takže kvalita tam i tak byla, i když nastoupili mladší hráči,“ nastiňuje trenér Jihlavy Kamil Průša. „I tak to bylo ale hlavně o tom, abychom my dali nějaké góly a dokázali to sami,“ doplňuje.

A to se jeho týmu povedlo! Vysočina měla v první půlce o něco více ze hry než mladý výběr Sparty. Smejkal se dostal za obranu a postupoval sám na gólmana, ale dobíhající hráč ho na poslední chvíli dokázal zablokovat. Zajímavé byly i dva závary. Po jednom z nich se hosté dožadovali penalty, ale píšťalka rozhodčího byla němá. „Podle nás se měla kopat,“ říká Průša a dodává: „Šanci a převahu Sparty jsem v první půlce nezaznamenal.“

Hned na začátku té druhé Jihlavě vyšla akce, kdy si centr Řezáče našel ve vápně Fikar, a střelou do protipohybu gólmana otevřel skóre! „Jen škoda, že jsme za chvilku nepokryli rozehraný roh domácích. Na zadní tyči si nejvýše vyskočil Patrák,“ lamentoval kouč hostů.

Ale dlouho smutnit nemusel, protože ho v 65. minutě potěšil střídající Svoboda, který byl na hřišti jen chvilinku, a po úniku poslal FC znovu do vedení. „Střídání nám vyšlo,“ těšilo Průšu, jehož tým v závěrečných minutách vedení hlídal a Spartě nic nedovolil. „Do konce zápasu už nikdo žádnou šanci neměl. Myslím, že jsem to odehráli takticky slušně. Hráčům musíme poděkovat. Této výhry si musíme moc vážit,“ říká trenér.

Jihlava se těmito třemi body dostala z předposledního a přímého sestupového místa, na které nyní spadla Opava. Ta má kolo před koncem na Vysočinu právě tříbodovou ztrátu. „Ale ještě se hraje jeden zápas, a opravdu rozhodne až to poslední kolo,“ ví kouč jihlavských dorostenců.

A situace se navíc tak zamotala, že Vysočina ani nemusí hrát případnou baráž, která čeká na 15. a 16. tým tabulky. Může skončit klidně výš a zachránit se přímo! „To bychom ale museli vyhrát v Karviné a Teplice by nesměly vyhrát s Příbramí. Pak bychom se tomu vyhnuly. Ale my teď myslíme hlavně na to, abychom získali v Karviné alespoň boda dosáhli tím na baráž. Rozhodně nemůžeme spoléhat na to, že Slovácko porazí Opavu,“ reaguje Kamil Průša.

Jenže právě sobotní mač, který začíná stejně jako ostatní v 11 hodin, bude hodně náročný. Karviná totiž také hraje o záchranu, stejně jako výběr z Jihlavy! „Tam to byla vždycky horká půda. Nehraje se tam nikdy lehce, ale víme, že není snadné to zvládnout, když musíte vyhrát za tři body. Ten tlak se v těchto kategoriích nesnáší dobře. Navíc jim budou chybět Lingr a Holík, dva nadstandardní hráči, kteří jsou s reprezentací. Vše je podle mě otevřené a konečně to máme ve svých rukách a nesmíme to z nich pustit,“ má jasno šéf jihlavské lavičky.

Ta byla během sezony celkem široká, a to by prý mělo být v posledním kole pro hosty výhodou. „Teď se může projevit význam té šíře a vyrovnanosti kádru. To by mohla být naše největší síla. My teď počítáme lehčí šrámy a uvidíme, v jaké sestavě nastoupíme,“ uzavírá Průša.

Menu 33. kola:

Karviná – Jihlava
Slovácko – Opava
Ml. Boleslav – Sparta Teplice – Příbram
Č. Budějovice – Plzeň
Brno – Pardubice
Slavia – Ostrava
Všechny zápasy se hrají v sobotu od 11 hodin.