PODZIM 2006

Nový trenér Milan Bokša dostal poprvé v historii jihlavského klubu jasný úkol – postoupit zpět do Gambrinus ligy. Vedení mu do kádru přivedlo před startem podzimu sedm hráčů. Během něj ještě sehnalo na levý kraj obrany zlínského Tomáše Dujku. Z osmi příchozích se prosadili do základní sestavy pouze tři. I když chvíle dalších dvou – Theodora Gebre Selassieho a Michaela Rabušice – měla přijít až na jaře.

Palec nahoru: Petr Faldyna, Tomáš Cihlář, Theodor Gebre Selassie, Michael Rabušic, Tomáš Dujka.
Palec dolů: Tomáš Peteřík, Zdeněk Koukal, Ivan Čermák.
Nejčastější sestava: Rzeszoto – Demeter, Kadlec, Šourek, Dujka – Veselý, Vladyka, Lovětínský, Malínek (Cihlář) – Svoboda (Peteřík), Faldyna.

JARO 2007

Po slibně rozjetém podzimu byla škoda, že se neudržel levý bek Tomáš Dujka, s ním v sestavě Vysočina ani jednou neprohrála. Včetně něj kádr opustila šestice hráčů. Bohužel i pravý bek Michal Demeter, kterému skončila smlouva a na prodloužení se s vedením, údajně kvůli svým vysokým požadavkům, nedohodl.

Během jara se navíc zranila brankářská jednička Branislav Rzeszoto a rychlonohý záložník Jiří Malínek.

Takto oslabený kádr doplnilo šest hráčů, z toho se výrazněji prosadil jen defenzivní Jiří Vít z Mladé Boleslavi. Posilou by možná byl také Libor Baláž, tady vedení nepochybilo. Jenomže se hned na začátku zimní přípravy zranil a do hry zasáhl až v závěru sezony. Nepochopitelné bylo angažování středního záložníka Radka Gorola z divizního Týniště! Tenhle hráč že má pomoci k postupu do I. ligy?

Palec nahoru: Jiří Vít.
Palec dolů: Libor Baláž, Radek Gorol, Radim Ditrich.
Nejčastější sestava: Rzeszoto (Tulis) – Gebre Selassie, Kadlec, Šourek, Drga – Veselý (Baláž), Vladyka (Vít), Lovětínský, Cihlář – Svoboda, Faldyna (Rabušic).

PODZIM 2007

V létě 2007 se práce v Jihlavě ujal sportovní manažer Zdeněk Šmýd. Do té doby vcelku poklidný kolotoč příchodů a odchodů se rozjel na plné obrátky. A hlavně zajímavým způsobem.

Přestupy Ondřeje Šourka s Theodorem Gebre Selassiem do Slavie a Iva Svobody do Hradce Králové by se ještě daly pochopit. Ovšem neprodloužit smlouvu tvůrci hry a kapitánovi Petru Vladykovi a na jeho místo pak přivést jen na hostování naprosto nezkušeného Martina Bayera, který se k týmu připojí den před utkáním, to už je síla.

Pozitivem měly být příchody brněnských odchovanců Pavlů Mezlíka a Simra. Jenomže opět – pokud někdo přijde těsně před nebo v úvodu sezony, nedají se hned čekat zázraky. To byl ještě případ mladoboleslavského záložníka Martina Svitáka.

Do obrany pak přišli dva slovenští stopeři. Peter Šedivý z Olomouce, což byl totální propad, a Martin Suchý z Mostu. Ten už, jak se to v létě 2007 stalo na Vysočině tradicí, dorazil v rozjeté sezoně. Hrát ovšem museli oba, neboť se hned na začátku sezony zranil Michal Kadlec.

A teď nejpodstatnější věc. Vysočina sice prodávala do Slavie, ale všichni příchozí hráči dorazili pouze na půlroční hostování!

Bylo logické, že zejména na začátku sezony přijdou výkyvy. Ty také přišly, a odnesl to hned po 7. kole nový trenér Luboš Zákostelský, který vlastně budoval mužstvo za pochodu.

„Byla potřeba změna. V současné době máme hodně špatnou defenzivu a vůbec celý herní styl je hodně neurovnaný. Korunu tomu nasadil debakl v Příbrami. Mužstvo je teď psychicky hodně dole a my museli reagovat,“ řekl ředitel FC Vysočina Zdeněk Tulis.

A bylo se čemu divit? Do branky místo dlouhodobě zraněného Branislava Rzeszota nikdo nepřišel. A to i přesto, že už jarní výkony Petra Tulise byly evidentně pod úrovní druhé ligy.

Vedení se ani neobtěžovalo mu v létě přivést konkurenci, přípravu odchytal od začátku do konce. Jedinou a nouzovou alternativou byl pouze trenér gólmanů Libor Macháček. A nakonec k tomu i došlo.

Nově příchozí trenér Karol Marko se vydržel na Tulise v brance dívat pouze dva zápasy, pak už musela přijít změna. A mužstvu výrazně pomohla.
Palec nahoru: Martin Suchý, Michal Vepřek, Pavel Simr.

Palec dolů: Peter Šedivý, Martin Bayer, Pavel Mezlík.
Nejčastější sestava: Macháček (Tulis) – Veselý (Bartoš), Suchý, Šedivý, Drga (Vepřek) – Bayer (Veselý), Sviták (Gebre Selassie), Lovětínský – Mezlík (Rabušic), Faldyna – Simr.

JARO 2008

„Budování“ týmu koncepčně pokračovalo. Všem šesti hráčům, kteří na Vysočinu přicházeli s velkou pompou, skončilo hostování, které nebylo prodlouženo. A mohlo se začít znovu. Jihlava se navíc ocitla bez brankáře.

Libor Macháček totiž definitivně ukončil hráčskou kariéru a vydal se směr Teplice. Uzdravený Branislav Rzeszoto pak překvapivě neprodloužil smlouvu, a tak zbyl opět jenom Petr Tulis. Trenér Marko už ovšem nehodlal nic riskovat a příchod gólmana označil jako prioritu.

O čem ale nevěděl, byly okolnosti odchodu stálice Pavla Bartoše. Pravý obránce se to, že mu v Jihlavě neprodlouží končící smlouvu, dozvěděl od novináře!

„Je to chyba. Ráno jsem hráče postupně začal obvolávat, abych si s nimi sedl a oznámil jim verdikt. Bohužel jste byli rychlejší,“ řekl jen manažer Šmýd.

Do tuhé Vysočiny opět přivedl na přípravu početný batalion hráčů. Celkem devět a z toho jen dva na přestup: obránce Petra Tlustého ze třetí ligy a Brazilce Gabriela. I když zbylí fotbalisté povětšinou Jihlavě na jaře pomohli a svými výkony zaujali, bylo to opět jen půlroční řešení.

Palec nahoru: Radek Sláma, Josef Hušbauer, David Šimon, Gabriel, Petr Tlustý, Jiří Gába, František Schneider, Martin Dupal.
Palec dolů: Lukáš Bodeček, Jiří Böhm, Rostislav Šamánek.
Nejčastější sestava: Šimon – Sláma, Kadlec, Tlustý (Gába), Vepřek – Dupal (Veselý), Gába (Hušbauer), Schneider (Lovětínský), Cihlář – Rabušic (Böhm), Faldyna.

PODZIM 2008

Léto 2008 jen dokumentovalo jihlavskou nemohoucnost udržet delší dobu kvalitu. Jasná jednička v jihlavské brance David Šimon prchla do prvoligových Bohemians Praha. Ačkoliv byl FC Vysočina důrazně proti, tak s hráčovým rozhodnutím se mu nic nepodařilo udělat.

Kouč Karol Marko tak opět musel řešit stejný problém jako na jaře. Post gólmana. Hledání naštěstí netrvalo dlouho. Přišel olomoucký odchovanec Jan Vojáček. Později se ukázalo, že příchod tehdy šestadvacetiletého brankáře byl trefou do černého. Jenomže jen na hostování, jak jinak.

To ovšem bylo z povedených kroků sportovního vedení vše. Přestup mladého nadějného záložníka Josefa Hušbauera na Žižkov by se snad dal ještě pochopit, ale neudržení zkušeného pravého obránce Radka Slámy už nikoli. Vedení klubu se schovávalo za peníze.

„Finanční požadavky za přestup Radka Slámy jsou nad možnosti našeho klubu,“ řekl ředitel FC Vysočina Zdeněk Tulis. Nutno podotknout, že Vysočina v minulosti inkasovala za přestup Šourka a Gebre Selassieho do Slavie zajímavou částku.

Ale proč tyhle prostředky nevyužít k realizaci dalších a dalších nekonečných hostováních?

Směrem do kabiny však žádné velké posily neputovaly. Kromě Vojáčka se nikdo výrazně neprosadil. Do týmu se nepodařilo začlenit dalšího Brazilce Oliveiru, který v Česku vydržel pouhý půlrok. A Michal Drábek? Tohle angažování zřejmě ještě dnes nikdo nepochopil.

Palec nahoru: Jan Vojáček.
Palec dolů: Jakub Rezek, Michal Drábek, Oliveira, Tomáš Kaplan.
Nejčastější sestava: Vojáček – Gabriel, Tlustý, Kadlec, Vepřek – Dupal(Veselý), Schneider (Gába), Urban (Lovětínský), Cihlář – Faldyna, Rabušic.

JARO 2009

Jak se velmi dobře rozjel podzim, tak jaro se velmi dobře zpackalo. Postup byl na dosah, ale nepochopitelný jarní výbuch vše zkazil.

Hodně byl znát odchod Michaela Rabušice, který byl fotbalovým dvojčetem kanonýra Petra Faldyny. Ten byl bez svého parťáka poloviční. Tento krok si tedy vedení klubu jistě za rámeček nedá.

„Nevyžehlil“ to ani fakt, že se podařilo do týmu stáhnout polenského odchovance Jana Štohanzla, který předváděl velmi dobré výkony. Jenže! Opět jen na půlroční hostování, které po neúspěchu rychle skončilo.

Povedené bylo i angažování v té době dvaatřicetiletého brankáře Václava Wintera, který v Jihlavě vydržel doteď. V dobrém světle se ukázal i slovenský defenzivní záložník Karol Karlík. Vše ovšem bylo k ničemu. Jihlava skončila třetí a postup jí protekl mezi prsty.

Navíc se fotbalová veřejnost dočkala i slibovaného top přestupu, který se stal velmi směšným. Jihlavskou obranu měl vyztužit bývalý reprezentant Pavel Mareš. Jenže jeho sláva se ukázala jako již dávno zapomenutá. Půl rok v Jihlavě buď promarodil, nebo proseděl na lavičce, a když naskočil, tak jeho výkony nikoho rozhodně nepřesvědčily.

Nijak zvlášť se nepředvedl ani Pavel Simr, od kterého se čekala gólová smršť jako při jeho prvním působení na Vysočině. Ovšem opak byl pravdou.
Palec nahoru: Jan Štohanzl, Václav Winter, Karol Karlík.

Palec dolů: Pavel Mareš, Pavel Simr.
Nejčastější sestava: Vojáček (Winter) – Gabriel (Veselý), Kadlec, Tlustý, Vepřek (Cihlář) – Štohanzl, Urban, Karlík (Gába), Lovětínský (Vydra) – Simr (Tecl, Kaplan), Faldyna.

PODZIM 2009

Hned po skončení jara situace naznačovala, že podzim nebude úplně růžový. Nejprve odešel trenér Karol Marko, který se už na dění v Jihlavě nemohl koukat. Klub tak musel hledat náhradu. Jenže hledání bylo zdlouhavé a Luboš Urban přišel k týmu až těsně před startem letní přípravy.

Vše tak bylo hektické. Dát do kupy přípravu, vytipovat si hráče, a hlavně vedení klubu už před jeho příchodem neproloužilo smlouvu s kanonýrem Petrem Faldynou.

„Den před tím, než jsem podepisoval smlouvu, tak jsem se dočetl v novinách, že končí. Kdybych tady byl, tak bych udělal všechno pro to, aby tu půl roku zůstal a pracoval s ním,“ smutnil na tiskové konferenci po svém příchodu Urban a dodal: „Jestliže vám někdo dá za tři sezony 44 gólů, tak je to kanonýr a drží vás nad vodou. Stalo se. On už tady asi nechtěl být, nějaké to souznění tady vyprchalo, ale je to škoda.“

Vedení klubu však k jeho udržení udělalo pramálo, ba naopak, spíše k odchodu přispělo. To je nepochopitelné!

Navíc Jihlava také přišla o brankáře Jana Vojáčka. Ten byl s Winterem po boku vyrovnáná dvojice. Pochopitelným odchodem skončilo působení Jana Štohanzla, který odešel do první ligy, a Pavla Mareše. Jeho angažování bylo od začátku nepochopitelné.

Ovšem přišli i noví hráči. Jenže většina z nich musela naskakovat do rozjeté sezony, a to není zrovna jednoduché. Skvěle se předvedl mladý bosenský útočník Muris Mešanovič. Ten dal v sedmi zápasech šest branek. Kladné body si u fanoušků jistě připsali i záložníci Krutý a Gruber.

Pod novým koučem získal FC Vysočina novou tvář. Po Markově vypilované defenzivě přišla ofenzivní smršť. Ta si ovšem vybrala svou daň. Příliš vstřelených branek. To pak vedlo k tomu, že trenér Urban točil se sestavou a hledal ideální rozestavení. Nenašel ho.

Palec nahoru: Muris Mešanovič, Jan Gruber, Peter Krutý.
Palec dolů: David Korčián, Marcel Krajíček, Jiří Šisler, Jan Penc.
Nejčastější sestava: Winter – Veselý (Gabriel, Tlustý), Tlustý (Penc), Kadlec, Caha (Karlík) – Vydra (Veselý, Gabriel), Gába (Lovětínský, Karlík), Šisler (Gruber), Krutý – Tecl, Simr (Mešanoviš, Vydra, Korčián).

JARO 2010

Kabina zažila po nevydařeném podzimu, kdy je Jihlava až na devátém místě, obrovské zemětřesení. Nezůstal kámen na kameni. Dokonce to odnesl i dlouholetý kapitán a dá se říct, že i stálice v sestavě, Michal Kadlec. Trenér Urban přišel i o mladé pušky Matěje Vydru a Stanislava Tecla.

Dohromady tak odešlo sedm hráčů a gólman Martin Štěpanovský a již zmiňovaný Kadlec byli přeřazeni do B-týmu. Ovšem jen se nevyhazovalo. Klub se snažil i posílit. Přivedl osm nových hráčů. Většina z nich by dokonce měla přijít na přestup. Že by se konečně FC Vysočina poučil z předchozích let a začal stabilizovat kádr?

Podle vedení klubu ano. „Po neúspěších předchozích sezon dochází k přestavbě týmu a tvorbě nové osy mužstva. Přebudovaný tým by měl mít předpoklad zvládnout v horizontu roku a půl náš hlavní cíl v podobě postupu do I. ligy,“ řekl František Vaculík, generální ředitel společnosti PSJ, která je majoritním vlastníkem klubu. Uvidíme!

AUTOR: Edita Palkovičková, Ondřej Dudáš