Sousedská bitva. Ve 23. kole nejvyšší fotbalové soutěže přivítá osmá jihlavská Vysočina na svém stadionu v sobotu odpoledne sedmou Duklu Praha. Oba týmy dělí v tabulce pouhý bod, vítěz utkání může poskočit i na šestou příčku. Vzhledem k tradiční vyrovnanosti obou protivníků i avizovanému fotbalu přejícímu pěknému počasí je tento zápas příslibem atraktivní podívané.

Vysočina má s Duklou v nejvyšší soutěži vzácně vyrovnanou bilanci. Z pěti zápasů oba soupeři vyhráli jeden, třikrát se hrálo nerozhodně. Vyrovnané je i vzájemné skóre. Pražané se dotáhli na Jihlavu v podzimním utkání, které ovládli jasně 4:1. Po tomto střetnutí opustil post jihlavského kormidelníka trenér Petr Rada… Zajímavostí vzájemných duelů je i skutečnost, že obě výhry soků se zrodily na Julisce. V Jihlavě se v obou předchozích případech zrodila remíza.

Boj o pozice

Do sobotního duelu půjdou oba celky v rozdílném rozpoložení. Vysočina už čtyři zápasy neprohrála a nenápadně vystoupala tabulkou do její horní poloviny. Skalp Dukly by pro Jihlavu navíc znamenal prvoligovou jistotu. „Moc dobře víme, že případná výhra by nás posunula k metě třiceti bodů, což by sedm kol před koncem ligy prakticky znamenalo záchranu v soutěži," potvrzuje Roman Kučera, asistent trenéra Luďka Klusáčka.

Ten byl na velikonoční neděli operován, utkání by ale měl stihnout. „Luděk nás krátce navštívil po opuštění nemocnice. V pátek se připojí k týmu a v sobotu by rozhodně neměl chybět na ligové lavičce," věří Kučera.

Dukla v posledních dvou zápasech neskórovala, na vítězství čeká čtyři zápasy. Před odjezdem do Jihlavy proto trenér Luboš Kozel tým burcuje: „Čeká nás utkání se soupeřem, který je vedle nás v tabulce. Naší snahou bude udržet naše postavení nad ním, což znamená přivézt nějaký bod," uvedl na klubovém webu.

Kozel má však před Jihlavou a jejími jarními výsledky respekt. „V poslední době se zvedla, čtyři kola neprohrála, za poslední tři udělala sedm bodů. Co jsem je měl příležitost vidět, tak se vyznačovali rychlým přechodem do útoku, mají rychlostní typy hráčů, takže nebude jednoduché pohlídat z toho plynoucí situace. Navíc se zlepšili na míči, rozehrávku a mezihru," vysekl poklonu domácím.

Ti budou na zápas připraveni v téměř kompletním složení. Dlouhodobě marod je Marcin, zranění si obnovil Šourek, kvůli karetnímu trestu bude chybět Kukoľ. „Momentálně přemýšlíme nad dvěma variantami, jak jej nahradit," nechtěl být konkrétnější Kučera.

Sestava i hra Vysočiny se ale v posledních zápasech ustálily, a měnit se nebude ani tentokráte. „Chceme hrát útočně a kombinačně. Duklu hodláme zaskočit naší ofenzivní aktivitou a vstřelit první branku. Rozhodně půjdeme za vítězstvím a budeme chtít navázat na vítězství proti Hradci Králové," zdůraznil Kučera.

Výkop utkání Jihlava Dukla Praha je netradičně už v 16.00 hodin.