V nižších soutěžích u našich jižních sousedů se po trávnících ještě před týdnem mohla prohánět spousta fotbalistů z Česka. Všechny tamní soutěže totiž dál pokračovaly. Naši tuzemští hráči a kluby mohly jen tiše závidět.

Ovšem situace nebyla v posledních týdnech tak růžová, jak by se mohlo zdát. I v pohraničních regionech se řešila pandemie Covid-19 a stoupající nárůst pozitivně testovaných. Pokud okres na koronavirové mapě „zoranžověl“, na fotbal už nemohli diváci, což většina týmů řešila po svém.

Všichni měli v tuto chvíli možnost daný zápas odložit. „My už jsme tam nejezdili posledních čtrnáct dní, protože se stejně všechno odkládalo, a ta situace už nebyla vůbec dobrá,“ říká Jakub Göth (na snímku ve žlutém), který už několik let jezdí zvyšovat fotbalovou kvalitu za hranice.

Fotbalisté Dobronína (ve žlutém) měli výborný rozjezd, v závěru ale body poztráceli.
Ve fotbalových 1. A třídách držel prapor Dobronín. Zklamáním byla Telč

Důvod nesehraných zápasů byl jasný. Domácí se nechtěli připravit o zisk. Jelikož vstupné činí kolem pěti euro, jde o hodně peněz. Na derby přijde kolem tří stovek fanoušků, někdy i víc. Fotbalový svaz v Rakousku ale chtěl odehrát co nejvíce utkání i v těchto soutěžích a dokonce klubům nabídl jako náplast finanční kompenzaci. Hrát bez diváků ale využil jen málokdo. „Možná se ale mohlo ještě něco odehrát i bez diváků, protože kdo ví, jak to bude. Takhle těch zápasů zbývá pořád hodně,“ reaguje Göth.

Další podzimní zápasy on ani jeho spoluhráči či protihráči nepřidají. Nejen proto, že Rakousko zpřísnilo pravidla pro cestování z Česka. Červenou dostal i samotný fotbal. „Nám už napsali, že v pátek měli poslední trénink a hrát se už nebude,“ potvrdil Göth. „Stejně to nebylo ono. Jednou tam jedete, pak se nehraje. Nebaví to,“ přiznává.

Nad rakouskými soutěžemi visí, stejně jako nad českými, otazník. Může se totiž stát, že se sezona znovu nedohraje. „Přemýšlím i nad tím, že se vrátím na půl roku do Česka,“ říká Göth. „Ale na druhou stranu jsem měl teď o víkendech víc času a mohl pracovat na baráku. To se hodilo,“ dodává.