Fotbalový oddíl byl založen v roce 1926. „Byla to však jen jakási zkouška, protože celých sedm let se klub nepřihlásil do žádné soutěže a hrál jen přátelské zápasy či turnaje,“ vypráví Miroslav Marek, sekretář klubu. Batelovští fotbalisté se poprvé přihlásili až v roce 1933 a hned rok poté postoupili do krajské soutěže.

Ještě do války stihli sehrát dva zajímavé zápasy s tehdy prvoligovým SK Židenice. Zvládli je se ctí, prohráli 2:5 a 2:7. Pak ale přišlo méně slavné období. „Poválečná éra byla poznamenána nevýraznými výkony i výsledky. V polovině šedesátých let nebyl klub dokonce nějaký čas přihlášen v žádných soutěžích,“ zmiňuje Miroslav Marek.

Po opětovném přihlášení v roce 1968 byl Batelov zařazen do nejnižší okresní soutěže a odtud začala pozvolná cesta vzhůru.

Píle a úsilí vyústily v roce 1973 v postup do okresního přeboru. Ten hrál nepřetržitě šestnáct let. „V prvních letech se jednalo spíše o boj o záchranu a s postupným získáváním zkušeností se mužstvo v okrese stále více zabydlovalo a obsazovalo vyšší příčky,“ informuje.

Za další milník lze označit rok 1989, kdy se Batelovu povedlo postoupit do 1. B třídy. „Tu v následující sezoně zahájilo mužstvo v nově otevřeném sportovním areálu. I přes drobné nesnáze, provázející každého nováčka, se podařilo v krajské soutěži zdomácnět,“ popisuje další roky historie klubu.

V závěru sezony 1994/1995 obsadil tým třetí místo, které je všeobecně hodnoceno jako největší dosavadní úspěch seniorského týmu. V témže roce odcestoval za odměnu na své první zahraniční soustředění do italského Cesenatica.

Bohužel v následujících letech se již tolik nedařilo a první mužstvo sestoupilo do okresního přeboru, epizodně postoupilo v roce 1998, aby si cestu zpět do krajské soutěže na delší časový horizont našlo až v roce 2001, díky čtvrtému místu v okresním přeboru a tehdejší reorganizaci soutěží.

V roce 2008 přišel opět sestup a Batelov se do 1. B třídy vrátil až předloni. „Poslední dva fotbalové ročníky nás navíc živí v naději, že by nemuselo zůstat pouze u účasti v této soutěži,“ povídá Miroslav Marek.

Klub má také kvalitní mládežnickou základnu. Dorost v roce 2008 dokonce postoupil do krajského přeboru. Družstva žáků střídají okresní a krajské soutěže. Tým přípravky v roce 2016 vybojoval v Praze na celorepublikovém finále v plážovém fotbale čtvrtou příčku.