Fotbalový oddíl byl založen v roce 1926. „Byla to však jen jakási zkouška, protože celých sedm let se klub nepřihlásil do žádné soutěže a hrál jen přátelské zápasy či turnaje,“ vypráví Miroslav Marek, sekretář klubu. Batelovští fotbalisté se poprvé přihlásili až v roce 1933 a hned rok poté postoupili do krajské soutěže.

Ještě do války stihli sehrát dva zajímavé zápasy s tehdy prvoligovým SK Židenice. Zvládli je se ctí, prohráli 2:5 a 2:7. Pak ale přišlo méně slavné období. „Poválečná éra byla poznamenána nevýraznými výkony i výsledky. V polovině šedesátých let nebyl klub dokonce nějaký čas přihlášen v žádných soutěžích,“ zmiňuje Miroslav Marek.

Po opětovném přihlášení v roce 1968 byl Batelov zařazen do nejnižší okresní soutěže a odtud začala pozvolná cesta vzhůru.

Píle a úsilí vyústily v roce 1973 v postup do okresního přeboru. Ten hrál nepřetržitě šestnáct let. „V prvních letech se jednalo spíše o boj o záchranu a s postupným získáváním zkušeností se mužstvo v okrese stále více zabydlovalo a obsazovalo vyšší příčky,“ informuje.

Zdeněk Kapoun.
Až se to rozvolní, titul oslavíme, plánuje šéf nejoblíbenějšího klubu Kapoun

Za další milník lze označit rok 1989, kdy se Batelovu povedlo postoupit do 1. B třídy. „Tu v následující sezoně zahájilo mužstvo v nově otevřeném sportovním areálu. I přes drobné nesnáze, provázející každého nováčka, se podařilo v krajské soutěži zdomácnět,“ popisuje další roky historie klubu.

V závěru sezony 1994/1995 obsadil tým třetí místo, které je všeobecně hodnoceno jako největší dosavadní úspěch seniorského týmu. V témže roce odcestoval za odměnu na své první zahraniční soustředění do italského Cesenatica.

Bohužel v následujících letech se již tolik nedařilo a první mužstvo sestoupilo do okresního přeboru, epizodně postoupilo v roce 1998, aby si cestu zpět do krajské soutěže na delší časový horizont našlo až v roce 2001, díky čtvrtému místu v okresním přeboru a tehdejší reorganizaci soutěží.

Letecký pohled na stávající a novou budovu firmy GLS.
Lidé se učí nakoupovat online: nová třídící hala v Jihlavě roste před očima

V roce 2008 přišel opět sestup a Batelov se do 1. B třídy vrátil až předloni. „Poslední dva fotbalové ročníky nás navíc živí v naději, že by nemuselo zůstat pouze u účasti v této soutěži,“ povídá Miroslav Marek.

Klub má také kvalitní mládežnickou základnu. Dorost v roce 2008 dokonce postoupil do krajského přeboru. Družstva žáků střídají okresní a krajské soutěže. Tým přípravky v roce 2016 vybojoval v Praze na celorepublikovém finále v plážovém fotbale čtvrtou příčku.