Odhodlání. František Komňacký, kouč FC Vysočina, má před novou sezonou zvýšené ambice. Jak naznačil v rozhovoru pro Deník, loňské umístění by měli jihlavští hráči překonat. Přestože dosud tým z Vysočiny prezentoval především odchody z kabiny, trenér naznačuje, že se loňský nováček dočká i zvučných posil.

Trenére, stačil jste si během krátké dovolené vůbec odpočinout?
Ale ano. Vloni jsem neměl vůbec nic, takže letošních čtrnáct dní mi stačilo bohatě.

Určitě jste si na dovolené zhodnotil uplynulý ročník. Jaký s odstupem času podle vás byl?
Určitě jsem nepředpokládal, že to bude tak náročné. Je pravda, že jsem toho moc o Jihlavě nevěděl, padl jsem do toho takříkajíc rovnýma nohama. Až po pár týdnech jsem si uvědomil, že jsem přišel do klubu, který je všemi odsouzen k sestupu. V tom okamžiku jsem se i začal obávat, aby ta sezona tak nedopadla. Důležité proto bylo, abychom z týmu udělali pořádnou partu, což je kolikrát více než celé fotbalové umění. Jsem rád, že se nám to podařilo, stejně jako vstup do soutěže. My jsme byli dlouho neporaženým týmem soutěže (sedm kol pozn. autora). Na základě tohoto výborného startu jsme pak mohli sezonu celkem v klidu dohrát.

Obecně se traduje, že druhá sezona bývá pro bývalého nováčka obtížnější. Takže, co jste připravil pro to, aby se tomu Vysočina vyhnula?
V praxi se to už také párkrát potvrdilo, že po úvodním nadšení z postupu může dojít k takové jakoby krizi. Nicméně já jsem přesvědčen o tom, že zde máme dostatek kvalitních a zkušených hráčů, kteří potáhnou mužstvo dál. S panem Vaculíkem navíc máme takovou dohodu, že mužstvo nezůstane bez posil. Věřím proto, že se nám podaří minimálně jednoho hráče do každé řady opravdu přivést. V tom okamžiku budeme určitě silnější než vloni, kdy jsme skončili desátí. Z toho důvodu bych byl rád, abychom toto umístění ještě vylepšili.

Začátek přípravy absolvovalo s týmem několik nových hráčů. S kolika z nich reálně počítáte i pro soutěž?
Řekl bych, že je to tak napůl. Někteří hráči jsou na testech, s Mikulou ze Slavie už jsme domluveni na jeho hostování u nás. Jsem však především rád, že se jedná o mladé hráče. U všech začíná rok narození devítkou, takže do mužstva přichází mladá, okysličující krev. Určitě to ale nejsou poslední příchody. My nadále budeme testovat, budou přicházet další hráči. A jak jsem naznačoval, chceme přivést nejen mladé perspektivní hráče, ale také ty s kvalitou pro základní sestavu.

Ve středu pole máte Kolouška, obrana je také konsolidovaná, v brance Blažek, takže se asi bude jednat o útočné typy hráčů, že?
Naše defenziva se navíc ještě vyztuží příchodem Milana Kopice, takže opravdu bych nyní viděl velkou potřebu v tom, posílit se směrem dopředu.

Náhrada za zimní odchod Tecla se úplně najít nepodařila. Dal jste vedení týmu nějaké, řekněme, ultimátum ohledně posílení útočné vozby?
Trenér dost dobře nemůže dávat vedení klubu ultimáta. Především je potřeba mít co nejdříve pohromadě tým pro sezonu, to je jasné. Sehnat kvalitního koncového hráče není snadné, navíc my nejsme klub, který se může ve svých nákupech nějak podstatně splést. Takže já bych byl rád, aby přišli jeden až dva hráči, kteří by nám tento problém pomohli vyřešit. Přitom bychom se ale chtěli trefit přímo do černého. Měl by to být hráč, který naskočí a hned bude tím typem hráče, na kterého tady po odchodu Standy čekáme. Ať to byl Arnold Šimonek, nebo Vaníček s Vašíčkem, naše potřeby nesplnili. I když u Arnolda jsou jisté předpoklady, přece jenom i v rámci zvýšení kvality a konkurence budeme koncového hráče ještě hledat. A já věřím, že přijde na přestup hráč, který bude okamžitě schopen hrát a zúročovat práci mužstva.