Původně jsem měl připravené úplně jiné téma, ale čtvrteční večer v podání fotbalistů pražské Sparty vše přebil. Letenští budou mít letos dostatek času a sil se soustředit na domácí soutěže, protože totální kolaps, jinak konečný výsledek nazvat nelze, s norským Stavangerem, jim vystavil v pohárové Evropě rychlou a nečekanou stopku.

Čtvrteční odveta by mohla dokonale sloužit jako instruktážní video na téma „Kterak si sám zpackat zápas“ alias „Jak zahodit roli favorita“. Už se mi ani nechce rozebírat jednotlivé klíčové okamžiky zápasu.

V loňském duelu předkola MOL Cupu zvítězili třetiligoví fotbalisté Velkého Meziříčí (v červeném) na stadionu Havlíčkova Brodu ( v bílo-černém) 3:0. K opakování tohoto souboje dojde na stejném místě dnes od 18.00. Kdo se bude radovat tentokrát?
Předkolo MOL Cupu nabízí dvě okresní derby. Kdo si vybojuje duel proti Jihlavě?

Zahazování šancí v úvodu zápasu, lajdáckost při bránění před vyrovnávací trefou, narůstající chaos ve hře po změně stran… Rozhodující situaci zápasu ani není třeba komentovat, to snad ani nelze vymyslet.

Společný jmenovatel těchto „zářezů“? Podle mého logický důsledek špatného výběru hráčů. K čemu je mi platné, že mám v týmu fyzicky nadupané koně, kteří by se zřejmě neztratili na atletických šampionátech. Pak přijde krizová (rozuměj klíčová) situace a celé snažení jde takříkajíc do kopru.

Nemohu si pomoci, ale současná Sparta mi připomíná vzorový příklad největšího nešvaru výchovy hráčů v Česku. Skutečné talenty, kteří mají potřebnou herní inteligenci a invenci, ale nedají stovku za deset vteřin, bezelstně zahazovat. A vychovávat fotbalisty z atletů, kteří si, ve své hlavě, neumí poradit s relativně jednoduchou situací.

Kvalitní výkon podali fotbalisté Havlíčkova Brodu (v bílých dresech) v přípravném utkání proti Letohradu, který vyhráli 4:2. A to ještě řadu dalších šancí zahodili.
Fotbalisté Slovanu se před výzvou v poháru ideálně naladili přesvědčivou výhrou

Dejte nám ho a my z něj uděláme fotbalistu, to je kouzelná věta z českého mládežnického prostředí. Ano, jen minimum hráčů ze současného kádru si Sparta vychovala. To ale nic nemění na tom, že si do týmu vybírá, většinou, hráče, kterým prostě potřebná herní inteligence chybí.

Pomůže ke změně čtvrteční ostuda?