S novým trenérem Luďkem Klusáčkem a bez výrazných posil vstoupí fotbalisté Jihlavy do jarní části české nejvyšší soutěže. Jedenáctý celek první ligy se pokusí navázat zejména na závěr loňského podzimu a co nejdříve se dostat do klidných pater tabulky. První zápas čeká Vysočinu v sobotu na hřišti Bohemians Praha 1905.

„Po hrozném úvodu se nám podařilo tým oživit a podat takové výkony, abychom měli dobrou startovací pozici pro boj o záchranu, který nás bezesporu čeká. Liga je totiž nesmírně vyrovnaná a kromě pěti mužstev hraje zbytek o udržení," řekl na pondělní tiskové konferenci ředitel FC Vysočina Zdeněk Tulis.

Jeho slova potvrdil i trenér Klusáček, který však má i smělejší cíl. „Jednoznačnou prioritou je pochopitelně záchrana, i vzhledem k tomu, co tu během podzimu proběhlo, nicméně mým osobním cílem je horní polovina tabulky. Věřím, že naši formu z povedené zimní přípravy přeneseme i do mistrovských zápasů," řekl Klusáček, jehož svěřenci z devíti přípravných utkání prohráli pouze s mistrovskou Spartou.

U jihlavského týmu zůstává i Roman Kučera, který po odvolání Petra Rady dokázal mužstvo herně i výsledkově zvednout, ovšem pro nejvyšší soutěž nemá úspěšný kouč jihlavské mládeže a juniorky licenci. „Vedle obvyklé náplně práce asistenta bude mít na starosti propojení prvního mužstva s ostatními strukturami klubu a zapracování mladých hráčů, dále bude mít na starosti naši ofenzivu a s ní spojené standardky," prozradil Klusáček, který prý nehodlá hru Vysočiny nijak drasticky měnit, ani se o to během zimní přípravy nepokoušel.

„Každý trenér má svoji vizi, kterou chce v mužstvu praktikovat, a až samotné zápasy ukážou, jestli se to povedlo, nebo ne. Jde o postupné kroky, rozhodně jsem nepřišel do Jihlavy překopat to, co tu v závěru podzimu fungovalo," ujistil kouč, jehož realizační tým rozšířil i velezkušený Milan Bokša.

Čekání na posilu

Naopak hráčský kádr se, co se týče počtu, zúžil. Z výčtu jmen pochopitelně vyčnívá přestup Lukáše Masopusta do Jablonce, v týmu už v průběhu podzimu skončil tvůrce hry Václav Koloušek a neúspěšný start do sezony odskákal Vlastimil Vidlička hostující ze Sigmy Olomouc.

„Angažování Vidličky se nepovedlo, u Kolouška šlo pochopitelně především o věk, který nezastavíte. Bude hrát v Rakousku a zároveň dělat asistenta u naší juniorky. Z Masopusta se pak stal hráč, který bohužel přesahuje možnosti našeho klubu, a v naší situaci se tak nedá dělat nic jiného, než ho prodat. Já ale doufám, že jednou si takové hráče budeme moci dovolit udržet," řekl ředitel Tulis.

V posilování mužstva si Vysočina v drtivé většině příchodů vypomohla z vlastních zdrojů. Kotnour, Přeučil, Demeter a Štěpánek se do týmu přesunuli z hostování či mládežnických týmů. Výjimkou je přestup ekvádorského záložníka Augusta Batioji ze srbského Radnički Niš. Ve hře je ještě příchod středního záložníka, jehož jméno je zatím utajeno.

„Nepředpokládáme ale, že by tento hráč v případě svého příchodu naskočil už do sobotního zápasu na Bohemians," dodal trenér Klusáček.