Jaroslav Kříž je vedoucí A-mužstva, hrajícího I. A třídu, koordinátor práce s mládeží, administrátor webových stránek klubu, asistent sekretáře, autor článků a reportů, organizátor fotbalových kempů pro mládež z Třeště i širokého okolí, správce FB stránek klubu. „Ale také především sympatický chlapík, který navzdory těžkému osudu věnuje s obrovským zápalem fotbalu v Třešti maximální úsilí i všechen volný čas. Náš amatérský klub čítá sto šedesát dva členů a žádný z nich si nedokáže fotbal v Třešti bez Jardy představit,“ shrnul to nejpodstatnější o velkém srdcaři jeden z hráčů Michal Tausch.

„Já mu to vytmavím, že mě nominoval,“ smál se Jaroslav Kříž. „Ale pro tohle to rozhodně nedělám. Nechtěl jsem být nominovaný. Já to dělám proto, protože mě to baví. K fotbalu jsem se dostal díky mým synům, které jsem sem přivedl v šesti letech. Začal jsem v tu dobu pomáhat s trénováním, a pak mě k tomu přitáhli v klubu ještě víc, takže se starám o mládež, a teď už celkem i o chlapi. Jsem takovej blbec pro všechno,“ zasmál se osmačtyřicetiletý rodák z konkurenční Telče, který prý v mládí hrál fotbal jen půl roku. „V té době se hlavně jen běhalo, míč jsme viděli pět minut na konci tréninku, a to mě nebavilo, takže jsem ho hrál hlavně za barákem,“ vzpomíná.

Drží je nad vodou

Letošní rok byl pro něj, jeho rodinu i celý fotbal v Třešti velmi smutný. Tragicky totiž zahynul jeho teprve sedmnáctiletý syn Jiří. S fotbalem se ale Jaroslav Kříž rozloučit ani přes tyto těžké chvíle nedokázal. „Říká se, že by se měly spálit všechny mosty, ale já nevidím důvod, proč končit. Spíš naopak. I proto, jak se zachovali lidi, jak nás podporovali, tam budu dál. Ta komunita nás drží nad vodou, mě i celo rodinu,“ poděkoval blízkým fotbalovým kamarádům Jaroslav Kříž.

Každý má koníček

Práce v klubu ho přitom připraví o dost volného času. Takřka většinu. „Asi těžko se to dá spočítat. Dávám mimo jiné aktuální zprávy na web, už jen dostat informace je někdy těžké, a já během pondělí až středy připravuji tak osm referátů. Ale každý má nějaký koníček, a já mám takový. Ze začátku se to ženě moc nelíbilo, ale i ona si tam našla dobrou partu a teď už si nedokáže víkend bez fotbalu představit,“ doplňuje výpravčí vlaků v Telči, který se v TJ Slavoj Třešť pohybuje už třináct let, A přestože v tuto chvíli fotbalový podzim skončil, a má volnější režim, tak bez fotbalu to tak úplně nepůjde. „Kluci hrají futsal, takže budu chodit tam,“ má jasno Jaroslav Kříž.

Anketa Osobnost amatérského fotbalu 2019, která se koná v rámci programu Gambrinus Kopeme za fotbal, vyvrcholí 9. prosince vyhlášením celkového vítěze. Jestli ale Jaroslav Kříž do celorepublikového finále postoupí, bude záležet na hlasování, které odstartuje na www.denik.cz 27. listopadu.