Mírný optimismus. Zimní příprava skončila, i fotbalisté jihlavské Vysočiny už „jen" dolaďují formu na sobotní start své jarní záchranářské mise. Na úterní tiskové konferenci převládaly na tvářích členů klubů spokojenost a odhodlání dotáhnout snažení do úspěšného konce.

Výchozí pozice Jihlavy do zbývajících čtrnácti kol soutěže je složitá. Vysočina je třináctá, pouhý bodík od nejnižší příčky a jen o skóre od druhé sestupové pozice. O záchranu však nebude bojovat sama. Podobné starosti bude mít až devět celků ligy. Osmé Slovácko dělí od posledních Bohemians jen pět bodů. „Všichni si vážně uvědomujeme, že nás čeká velmi těžké jaro," netají ani ředitel klubu Zdeněk Tulis. „Nejen proto jsme se v zimě snažili vytvořit pro tým maximálně kvalitní podmínky."

To se vedení fotbalového klubu podařilo. V zimě mohli hráči trénovat na nové umělé trávě Na Stoupách, kádr absolvoval i soustředění v zahraničí.

S poskytnutým zázemím byl spokojen i trenér Petr Rada. „Splnili jsme naplánovaný objem, příprava v Jihlavě i v Turecku byla povedená," těšilo zkušeného kouče.

Poučná byla pro trenéra především účast Vysočiny v Tipsport lize. „Počet zápasů byl dostačující pro to, abychom vyzkoušeli hráče kádru. Užitečná byla i facka s Ostravou a půlfacka v generálce s Vltavínem," vzpomenul Rada nejméně vydařená přípravná utkání týmu.

Naopak potěšující byl zdravotní stav celku. Hráčům se vyhýbala vážnější zranění. „Největší problém byl s Přeučilem, který absentoval čtrnáct dní," připomenul Rada. „Ostatní byly jen drobné patálie, navíc u hráčů s posunutým prahem bolesti," usmíval se trenér.

Ten dostal na začátku přípravy ke stávajícímu kádru navíc prakticky jen hráče vracející se z hostování. „Některé kluby v lize vyměnily hromadu hráčů, my jsme šli jinou cestou," vysvětlil Tulis. „Stávající kouč a kádr mají naši důvěru a věříme, že rychle vybřednou z těžké situace v lize," zdůraznil šéf klubu.

Přes tato slova k oživení kádru došlo. Nováčkem je Kukoľ, z hostování se vrátili Marcin, T. Kučera a Mešanovič. „V přípravě bylo vidět, že hráči bojují o místo v sestavě," kladně kvitoval snahu celého týmu Rada. „Protočili jsme všechny hráče a plně využili poměrně příznivého počasí i podmínek, které tady v klubu máme. Určitě jsou na úrovni i Sparty nebo Liberce," ocenil jihlavský trenér.

Přestože jsou zimní přípravy obecně podobné, jednu změnu hráči Vysočiny pocítili a přivítali ji: „Na rozdíl od trenéra Komňackého kouč Petr Rada v přípravách nestřídá, hrávali jsme většinou celá utkání," prozradil kapitán celku Lukáš Vaculík.

Po šesti nedělích usilovné práce se začnou její výsledky od víkendu projevovat. „V silách týmu je, abychom se pohybovali okolo desáté příčky. Věřím, že pro to hráči udělají maximum," burcuje Tulis.

Petr Rada na tiskovce potvrdil, že dosud mohlo jít vše s úsměvem. Nyní ale půjde doslova o vše. „Tohle všechno bylo jakoby nanečisto. V sobotu se Znojmem a v dalších třinácti zápasech se teprve bude hrát o ligové bytí nebo nebytí. Hráči sami vědí, o co hrají."

Přestože do ligy naskočí Vysočina znovu už za tři dny, Rada řeší dva otazníky v sestavě. „Z osmdesáti procent jsem už rozhodnut o základní sestavě. Váhám na postu brankáře a útočníka," naznačil kouč. Z týmu pro jaro ještě nejspíš odejdou Jan Kotnour a Jindřich Kučera, u kterých se jedná o hostování ve Žďáru nad Sázavou.