„Na poslední schůzce nám vedení řeklo, že změny v zimní přestávce se dotknou jak kádru, tak realizačního týmu. Zároveň však mám z následných jednání pocit, že bych měl zůstat jako hlavní trenér, ale konečné rozhodnutí ještě nepadlo,“ řekl Deníku Kopecký.

Dva týdny před zahájením zimní přípravy však netuší, kdy bude o všem definitivně jasno.
„Jako realizační tým jsme představitelům klubu řekli k podzimu své a předali analýzu, ale termín, kdy se má co rozhodnout, nevím,“ podotkl.

Jedno je jisté. Jihlava má za sebou historicky nejhorší prvoligový podzim. Tak špatně na tom nebyla ani ve své premiérové sezoně v nejvyšší soutěži před dvanácti lety, která nakonec skončila sestupem. V posledních ročnících se v pásmu bezprostředního ohrožení objevuje pravidelně, což postupně odnesli takoví trenéři jako František Komňacký, Petr Rada, Luděk Klusáček, Michal Hipp, nebo Michal Bílek. Vedení FC Vysočina se tak několikrát potvrdilo, že post hlavního kouče nebyl tím hlavním důvodem neúspěchů, i proto možná Kopecký ještě dostane šanci.

„Samozřejmě si vždycky řeknete, že jste něco mohl udělat jinak, ale určité zodpovědnosti se nezříkám,“ tvrdí někdejší kouč Vítkovic.

Jihlava je jeho první prvoligovou štací, ve které hned dostal náročný úkol.

„Cílem bylo přizpůsobit rozestavení a způsob hry podle typologie hráčů, kteří v Jihlavě byli, protože k posílení nedošlo. Dát mužstvu nějaký směr a neopakovat předchozí neúspěšné podzimy,“ rekapituluje.

Jenže už po pěti úvodních zápasech, během kterých Vysočina získala pouhý bod, bylo zřejmé, že se podzimní prokletí bude opakovat.

„Začátek sezony bylo střídáním dobrých pasáži se špatnými, bohužel jsme ty dobré nedokázali přetavit v příznivý výsledek. Podepsala se na nás špatná defenzivní činnost celého týmu. Troufnu si říct, že nás nesrážely žádné systémové chyby, ale individuální hrubky, nebojím se použít slovo popravy,“ připomněl Kopecký kiksy, které jeho mužstvo v klíčových momentech potápěly.

„Hlavní myšlenkou bylo vycházet ze zajištěné obrany, ale po zisku míče jsme o něj svou nekvalitou přicházeli a nemohli tak podnikat protiútoky. Další věcí je proměňování šancí, tam se nám taky nedařilo podle představ,“ vysvětluje.

Velkou bolestí týmu byly také venkovní zápasy, ze kterých nedokázala Jihlava vytěžit ani bod.

„Neviděl jsem tam ještě větší víru a vůli porvat se o příznivý výsledek. Někdy jsme měli i smůlu, třeba ve Zlíně byl bod blízko. Vesměs je ale potřeba změnit myšlení hráčů. Určitě nelze kalkulovat s tím, že venku jednou vystřelíme na branku, dáme gól, a pak to ubráníme. To se nám v první lize určitě nepodaří,“ upozorňuje Kopecký.

Pokud zůstane, chce během zimního drilu pracovat především na obranné fázi tak, aby se neopakovaly zmiňované hrubé chyby. „Máme ale pořád na čem pracovat ve všech činnostech. Zimní dril bude ze začátku pochopitelně o fyzičce, později také o taktické a herní stránce tak, abychom byli na náročné jaro stoprocentně připraveni,“ upozorňuje.

Ladění ideální formy do startu jara se pochopitelně bude odvíjet také od případných posil, které by na Vysočinu měly dorazit.

„Doplnění kádru je otázkou na vedení. U případné posily bych si samozřejmě představoval především charakterové vlastnosti, chuť pomoci nejenom sobě do další kariéry, ale také Jihlavě,“ dodal Kopecký.