Už je to uděláno, už je to hotovo. Tak si mohli prozpěvovat po středečním ligovém duelu se Slováckem jihlavští fotbalisté. Po smírném výsledku 1:1 totiž bylo jasné, že si Vysočina uchovala příslušnost k tuzemské elitě i pro příští sezonu.

Záchrana. Slůvko, které používali oba trenéři po skončení duelu nápadně často. Bylo vidět, že i když jejich obavy byly v posledních kolech opravdu jen dílem hodně divokých výsledkových teorií, matematická jistota je naplnila slastnou blažeností. „Především bych chtěl vyzdvihnout, že jsme zachráněni. To musím zdůraznit, protože to pro nás byly před zápasem velké nervy," byla první slova kouče Svatopluka Habance po utkání.

Jihlavský František Komňacký měl rozporuplnější pocity. Úleva ze záchrany, pocit beznaděje z patnácté remízy z osmadvaceti zápasů. „Cíl jsme splnili, liga se tady bude hrát i příští rok a věřím, že naše mužstvo se bude i nadále zlepšovat," uvedl Komňacký ve zjevné narážce na ustavičné nerozhodné výsledky. „Už mám těch remíz plné zuby. Daleko lepší by bylo jednou vyhrát a jednou prohrát. Za to je i více bodů," dodal s přece jenom úlevným úsměvem.

Povzdech to byl oprávněný. Vysočina opět v utkání vedla, čímž jen stvrdila svůj dobrý vstup do utkání. Těch branek ale mělo být více. „Měli jsme tam další závary, mohli jsme vést vyšším rozdílem," uznal i autor jediné domácí branky Arnold Šimonek.

Vysočině chyběla podle trenéra k vítězství vyšší herní kvalita. „Chybí nám tam větší fotbalovost, naše hra nemá to správné vyústění. Nejdeme dostatečně dravě za gólem, finální kvalitu zatím tým nemá," uvědomuje si kouč.

Přesto bylo během utkání markantní, že Jihlava má lepší herní projev než papírově zkušenější Slovácko. „My se snažíme o některé nové herní věci, a proto tam byly v zápase určité pasáže, ve kterých se nám nedařilo," vysvětloval Habanec, který ocenil solidní hru Vysočiny. „Soupeř měl kombinačně hru lépe zvládnutou, navíc šel do vedení. Nám se naštěstí záhy podařilo po nacvičené standardce srovnat a v závěru jsme mohli Volešákem dokonce rozhodnout. Ale s remízou jsem spokojený, domácí byli aktivnější a výsledek je pro nás cenný."

Po remíze a zisku ligové jistoty přišel čas i na první kratičké hodnocení ještě nedohraného ročníku ligy. „Soutěž byla letos hodně vyrovnaná," připomněl Komňacký. „Celou dobu jsme se nedostali do situace, kdy bychom se přiblížili k suterénu. Stále jsme se drželi ve středu tabulky, což přinášelo klid a herní pohodu hráčům," vyzdvihl kouč téměř bezproblémový průběh ročníku. „Byli jsme pasováni na outsidera, měli jsme hned spadnout. Jistota záchrany dvě kola před koncem je pro nás dobrý výsledek."

V posledních dvou kolech se ještě Vysočina představí v Českých Budějovicích a sezonu zakončí domácím utkáním se Slavií Praha. Už teď ale mohou v Jihlavě snovat plány na příští sezonu. Znovu prvoligovou!