Velmi horko bylo na konci roku v havlíčkobrodském fotbalovém klubu. Všechno se točilo okolo žádosti FC Slovan o zvýšení příspěvku od města na dva miliony korun. To však schválilo jen částku o tři sta tisíc korun nižší. Situace vygradovala odstoupením vedení klubu, to nové bude zvoleno dnes. Na přípravu divizního A-týmu by to však mít výrazný dopad nemělo, poslední tým tabulky skupiny D do zimních galejí vstoupil v pátek.

„Začali jsme sice kvůli situaci v klubu o týden později, než jsme měli v plánu, ale nic jsme neztratili. Zimní přestávka je dlouhá, naším jediným úkolem je v divizi se zachránit," tvrdí trenér Richard Zeman.

Můžete nastínit, na co se v přípravě zaměříte?

Trendem současné doby je po celou dobu práce s balonem. Takže ani nás nečeká nabírání kondice v podobě nějakého intenzivního běhání, od začátku to bude klasický proces na hřišti, klasické intervalové tréninky. Na začátku března nás pak čeká herní soustředění v osvědčeném středisku Kolesy.

Jak vypadá i s ohledem na aktuální dění v klubu kádr mužstva?

My jsme na přelomu roku nevěděli, jak to bude s fotbalem vypadat dál. Kádr je ale v podstatě stejný jako na podzim. Už v jeho průběhu skončil kvůli práci Konvalina, vrací se k nám z Přibyslavi Matěj Vopršal a z Rakouska stoper Radek Háněl. Testujeme také středního záložníka Tomáše Jiroutka, který je kmenovým hráčem Pardubic. Posily i nadále hledáme, tým se budeme snažit doplnit během přípravy.

Kde budete vhodné posily shánět, budete se obracet na hráče, kteří u vás v minulosti působili a odešli třeba před podzimem?

Tady není o čem uvažovat. Ti, co odešli před sezonou, jsou v Rakousku a tam se chodí za penězi. Samozřejmě bychom rádi přivedli hráče, kteří tady hráli. Naším jediným cílem pro jaro je však záchrana, takže klidně se poohlédneme po posilách bez dřívější vazby na klub.

Zaklínací formulkou trenérů je přes zimu zapracovat na herním stylu mužstva. Jaké priority jsou u vás?

Na to je momentálně jednoduchá odpověď. My se musíme zlepšit ve všech směrech. Dávali jsme málo gólů, chyběla kvalitnější finální fáze, nedostatky byly i v defenzivě. Řadu chyb jsme dělali z nezkušenosti, a to se potom promítalo i do zisku bodů a umístění v tabulce. Věřím však, že kluci se za ten půlrok posunuli a budou se i nadále zlepšovat, že jim ten půlrok zkušenostmi pomůže.

Straší vás v hlavě vzpomínky na nějaké zápasy, které jste měli vyhrát nebo dotáhnout do bodového zisku a nezvládli jste je?

Nechci, aby to znělo jako alibi, ale kromě posledního zápasu v Šumperku ne. Jsem přesvědčený, že kromě tohoto zmiňovaného utkání jsme jindy body neztratili. Ba naopak. Šťastně jsme porazili Ždírec, po heroickém výkonu jsme udolali na umělce Hodonín. Jinak to byl odraz dění na hřišti. Když jsme prohráli, tak to bylo kvůli tomu, že soupeř byl lepší.

Počítá se i s variantou, že by byla záchranářská mise neúspěšná?

Pád do krajského přeboru by byla velká nepříjemnost, což by se mohlo promítnout do podpory fotbalu. Z nastolené cesty by to klub ale určitě nesvedlo. V případě sestupu jsem přesvědčený, že by následoval okamžitý návrat do divize. Myslím si, že i mladí hráči bez zkušeností mají větší kvalitu než přední týmy krajského přeboru Vysočiny.

Může vám být nápomocen na záchranářské cestě los?

Tak to vůbec neřeším. Čeká nás na jaře čtrnáct zápasů a my jich polovinu musíme vyhrát. Není podstatné, kdy a kde na koho narazíme. Já sám nevím, jak jdou soupeři za sebou.

Sondujete třeba, jak to vypadá v ostatních klubech, koho byste mohli pod sebe stlačit?

Vůbec. Soustředíme se sami na sebe, jen tudy vede nyní cesta. Musíme pod sebe dostat aspoň dva týmy a je nám jedno koho.

Do přípravy jste zařadil osm přípravných utkání. Nelze si nevšimnout, že většinou se potkáte s týmy z východních Čech. Byl to váš záměr?

Těžko se hledá v regionu vhodný soupeř. Hodně si tady konkurujeme. Tahle měření jsou pro nás dobré srovnání, kluby z východu se nám samy ozývají. Pro ně je to také zajímavé a atraktivní měření sil. Se složením jsem spokojený. Čekají nás kvalitní týmy z krajského přeboru, ale pochopitelně nás nejvíce prověří třetiligové Velké Meziříčí, Kutná Hora a Vysoké Mýto.